0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-08-13 16:34:39

Photo

Дирофіляріоз

    Велику увагу клініцистів в останні  роки привертають паразитарні захворювання, які спричиняють личинки гельмінтів тварин, що не властиві людині.  Це питання є актуальним і повинно привернути увагу різних фахівців: окулістів, хірургів, онкологів, дерматологів, стоматологів, отоларингологів, урологів та інших, бо пацієнти з личинками гельмінтів – дирофілярій, звертаються, насамперед, до них. 

   Дирофіляріози – трансмісивні гельмінтози, які розповсюджені по всієї земної кулі, окрім Антарктиди. Описані два їх види - внутрішній та підшкірний.

   Внутрішній дирофіляріоз. Збудники - D.immitis  та інші, паразитують в організмі платоядних тварин(собак, кішок, лисиць та інших), іноді у людини. Дорослі паразити локалізуються у серці, легеневій артерії, порожнистій вені, а мікрофілярії –  у крові. Вони викликають тяжкий перебіг хвороби, яка закінчується летально. В Україні ці збудники поки ще не реєструвались. 

Підшкірний дирофіляріоз викликається збудником D.repens, який поширений в Україні та інших країнах Європи.

    В перекладі з латині дирофілярія означає «зла нитка», вона білого кольору, довжиною 10-15 см. У людини гельмінти найчастіше виявляються під шкірою або в слизових оболонках верхньої половини тіла, рідко – у внутрішніх органах: брижейці, статевих органах чоловіків та молочних залозах у жінок. Первинне місце локалізації – обличчя, шия, руки, ноги, а також інші відкриті ділянки тіла доступні укусам комарів, так  як зараження відбувається через укуси комарів та передається від тварини до людини.

    На місці укусу утворюються припухлість, набряк, ущільнення, пухлина. Іноді хворі скаржаться на особливі відчуття: ворушіння,повзання та пересування живого «черв’яка» під шкірою на відстань до 20 см. Фізіотерапевтичний вплив, а також прогрівання компресами або мазями підсилюють міграцію гельмінта. Іноді пухлина може зовсім зникати, але згодом появляється в іншому місці.

   Єдиний метод лікування дирофіляріозу – хірургічний. Після цього людина одужує.

   Заходи профілактики дирофіляріозу спрямовані на захист від укусів комарів та лікування хворих тварин, проведення протикомариних заходів.

    В Україні, майже в усіх областях, реєструються спорадичні випадки дирофіляріозу. За останні 10 років найбільше хворих було виявлено у м.Києві та південних областях України, загалом 2184 випадки. 

    У Житомирській області з 2001 року, коли вперше був виявлений дирофіляріоз, зареєстровано 46 випадків в 12 районах області. 

   З початку року в області  зареєстровано 3 випадки дирофіляріозу (в м.м.Коростені,Бердичеві та Коростишівському районі). Місцем локалізації дирофілярій були шия , живіт, пахова ділянка. Усі випадки дирофіляріозу  були підтверджені паразитологічною лабораторією ОЛЦ, проведена ідентифікація та визначений вид паразита – D.repens. 

    Це не нова, але актуальна проблема для сучасної медицини, яка потребує уваги різних фахівців лікувально-профілактичної медицини, а також спеціалістів ветеринарної медицини та інших зацікавлених служб. 

 

 

Зав.паразитологічною лабораторією

ДУ «Житомирський ОЛЦ МОЗ України»                                                        І.Г.Білошицька