2023-05-31 16:32:09
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 31.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,18мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-31 11:58:31
Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Цей день є ще однією нагодою для усвідомлення небезпеки, яку несе здоров’ю суспільства тютюнопаління, допомоги людям, які бажають позбутися цієї шкідливої звички та пересторога для тих, хто ще не спробував курити.
«Куріння вбиває» часто сприймається, як абстрактна фраза — саме тому багато людей не до кінця усвідомлює всі ризики, пов’язані із вживанням тютюнових виробів. Тоді як тютюн — увага — вбиває близько половини людей, які його вживають, та є однією з основних причин розвитку серцево-судинних, онкологічних, легеневих хвороб та передчасної смертності. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 млн людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів — 12% від загальної смертності.
Україна посідає друге місце за кількістю викурених цигарок на одного громадянина та 17 місце в списку країн за кількістю курців. В країні щоденно курить 45% дорослих чоловіків і 9 % дорослих жінок, а серед молоді – 45% юнаків і 35% дівчат. Всього нараховується близько 9 мільйонів активних курців, які складають третину працездатного населення.
Особлива небезпека куріння полягає в тому, що курці завдають шкоди не лише собі, а й оточуючим. В цигарковому димі міститься дуже багато отруйних речовин, які шкодять організму так званих «вимушених» курців.
Куріння позначається на багатьох функціях органів людського організму. В першу чергу, на серцево-судинній системі, спричиняючи розвиток гіпертонії та інших серйозних хвороб. Інфаркт міокарда вдвічі частіше вражає саме курців. А поміж хронічно хворих на ішемію з приступами стенокардії цей показник у 6 разів вищий. Люди, які курять, швидше старіють, шкіра у них стає блідою, зморшкуватою, у жінок загострюються риси обличчя. Тютюновий дим викликає захворювання органів кишково-шлункового тракту, приміром, виразка шлунку виникає у курців у десять разів частіше.
Разом з тим, відмова від куріння може знизити ризик захворювань. Так, протягом 5 років у людей, що кинули палити, ризик померти від раку легень поступово знижується і доходить до рівня, порівнянного з рівнем некурящих. Ризик серцево-судинних захворювань знижується на 50% протягом першого або другого року після відмови від паління.
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» постійно проводить інформаційні заходи щодо шкідливості вживання тютюну та нікотину. В колективах навчальних закладів, медичних установ, в громадських місцях фахівці Центру переконують у важливості збереження власного здоров’я, відмови від шкідливих звичок, особливо від куріння.
Відділепідеміологічного нагляду(спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань
2023-05-31 10:34:18
31 травня у світі відзначається День «Збережи свій слух». Наш слух є вкрай важливим, тож його потрібно берегти. Втрата слуху може бути викликана багатьма причинами -- внутрішніми і зовнішніми. Деяких з них цілком можна уникнути. День «Збережи свій слух» -- це можливість дізнатися, що ви можете зробити, щоб уникнути втрати слуху.
ЦИФРИ І ФАКТИ
• Приводом до відзначення цього Дня стала подія, що відбулася 31 травня 1976 року в Англії. Тоді музична група «The Who» виступала на спортивній арені «Charlton Athletic Grounds» -- і потрапила до Книги рекордів Гіннеса як найгучніша рок-група з усіх, що колись існували. Звучання музики на тому концерті сягнуло рівня гучності 120 децибел!
• Шум в 130 децибел викликає у людини відчуття фізичного болю, при 150 децибелах можна втратити свідомість, а шум в 180 децибел вважається смертельним.
• Серед зовнішніх причин втрати слуху найчастіша -- саме тривалий вплив шумів з великою кількістю децибелів. Довге прослуховування гучних звуків перевантажує волоскові клітини у вусі, що може привести до їх поступової загибелі.
• Сьогодні дорослі і діти часто стикаються з гучною музикою. Люди, які цілі дні безперервно слухають її через навушники, в наші дні -- звичайне явище.
• З проблемами слуху стикаються 10-12% мешканців планети.
• В Житомирі мешкають 1000 людей з вадами слуху
ЯК ПРАВИЛЬНО СЛУХАТИ МУЗИКУ
У навушниках:
• Намагайтеся зменшити тривалість їх використання.
• Зробіть тихіше. Прослуховування музики на рівні 5 або вище всього 15 хвилин в день може викликати довготривалу порушення слуху.
• Не збільшуйте гучність вище середини шкали гучності при використанні навушників. Або скористайтеся обмежувачем гучності на своєму пристрої. Це не дасть вам зробити звук занадто високим.
На концерті:
• Згорнуті паперові серветки практично не захищають ваші вуха на концертах. Краще використовувати беруші.
• Перебувайте на відстані не менше 3-5 метрів від динаміків.
• Робіть перерви в більш тихих місцях. Періодично давайте вухам відпочити.
• Переміщуйтесь по майданчику, щоб знайти більш тихе місце.
• Не дозволяйте іншим кричати вам у вухо. Це може завдати ще більшої шкоди вашим вухам.
• Уникайте надмірного вживання алкоголю -- це може змусити вас не усвідомлювати біль, викликану гучними звуками.
• Дозвольте своїм вухам відпочити протягом 24 годин після впливу гучної музики, щоб дати їм можливість відновитися.
ПОРАДИ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ СЛУХУ:
1. Частіше бувайте на природі. Прогулянки на свіжому повітрі здатні не лише підняти настрій, а і розвантажити ваші вуха. Періодичні прогулянки в заміській зоні, позбавленій технологічних шумів, дозволяють вухам відпочити. А звуки природи (спів пташок, шелест листя, шум води) сприятливо впливають на центральну нервову систему і виконують роль своєрідної терапії.
2. Обмежте час перебування в шумних місцях. Намагайтесь уникати гучних і шумних місць, а якщо це неможливо -- мінімізуйте час свого перебування в таких місцях. Якщо вид вашої діяльності повʼязаний із постійним шумом -- використовуйте індивідуальні засоби захисту органів слуху із відповідним рівнем захисту.
3. Підтримуйте вуха сухими. У вологому середовищі дуже швидко розвиваються бактерії та грибки, тому недотримання гігієни може призвести до серйозних наслідків. Після водних процедур потрібно ретельно витирати вуха.
4. Не використовуйте ватні палички для чистки вух. Використовуючи ватні палички чи інші подібні предмети, ви можете пошкодити барабанну перетинку чи власноручно сформувати сірну пробку. Чистити вуха потрібно мʼяким рушником чи ватним диском, бажано після купання. Можна також використовувати спеціальні каплі для розмʼякшення вушної сірки.
5. Не зловживайте навушниками. Рекомендується слухати музику не більше 60 хвилин на день, при 60% гучності.
6. Не давайте волю стресу. На фізіологічному рівні слух не відновлюється -- тому слід намагатися протистояти стресовим ситуаціям, щоб вони не переросли в депресію, яка є доволі серйозним захворюванням.
КОЛИ ВАРТО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ
• Якщо у вас дзвін у вухах або ваш слух приглушений через більш ніж 24 години після впливу гучної музики.
• Деякі звуки здаються голосніше, ніж повинні бути.
• Чоловічі голоси чути легше, ніж жіночі.
• Вам важко відрізнити високі звуки один від одного.
• Голоси інших людей звучать невиразно.
• Вам доводиться постійно збільшувати гучність телевізора або радіо.
• У вас дзвін або відчуття повноти в вухах.
2023-05-30 08:42:30
30 травня у світі відзначається Міжнародний день боротьби з бронхіальною астмою. Астма — це хронічна хвороба, яка найчастіше проявляється періодичними нападами задишки та свистячими хрипами. Частота та ступінь важкості цих симптомів можуть бути різними. Наприклад, інтервал між нападами може коливатися від однієї години до одного дня. Як правило, напади відбуваються під час фізичної активності або вночі.
ЦИФРИ І ФАКТИ
● Бронхіальною астмою можуть хворіти люди усіх вікових груп, але найчастіше це діти та молодь. Такі тенденції є однаковими як в Україні, так і в інших країнах світу.
● Від цієї патології страждають до 300 мільйонів мешканців планети.
● Показники захворюваності на бронхіальну астму досягають 18%.
● У дітей цей показник коливається в межах 5–10%.
● Встановлено, що у віковому аспекті найбільша поширеність бронхіальної астми реєструється в шкільному віці.
● Висока захворюваність бронхіальною астмою у дітей характерна для промислових регіонів з несприятливою екологією.
● У мешканців міста частіше реєструється бронхіальна астма, ніж у мешканців сільської місцевості (7,1% та 5,7% відповідно).
● В Україні, за статистичними даними МОЗ України розповсюдженість бронхіальної астми серед дітей коливається в межах від 0,60% до 0,56%, що свідчить про проблему діагностики захворювання.
СИМПТОМИ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ
● напади задухи;
● задишка;
● сухий і надривний кашель;
● свистячі хрипи при видиху;
● біль в грудях.
ПРИЧИНИ АСТМИ
● Алергени. Пацієнти, що страждають від алергічного риніту або атопічного дерматиту, мають в 3-5 разів вищий ризик захворіти на бронхіальну астму. І навпаки: бронхіальна астма може спровокувати алергією на певні подразники.
● Спадкова схильність. Якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, то ви автоматично відноситесь до групи ризику.
● Шкідливі умови праці: вплив хімічних подразників, особливо на робочому місці.
● Низька вага при народженні.
● Куріння матері під час вагітності.
● Часті респіраторні захворювання.
● Ожиріння.
● Низька фізична активність.
● Фактори, які сприяють розвитку бронхіальної астми, — це домашні алергени (пил і пилові кліщі, пліснява), домашні тварини (шерсть, пір’я, слина тощо), таргани і засоби побутової хімії.
● Несприятливі погодні умови (холодне повітря), сильне емоційне (страх або гнів) та фізичне навантаження можуть викликати посилення симптомів або розвиток ускладнень астми.
ПРОФІЛАКТИКА БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ
● слідкуйте за чистотою вдома — регулярно прибирайте і провітрюйте приміщення;
● стежте за рівнем сухості повітря, за потреби — зволожуйте і фільтруйте його спеціальними приладами;
● обмежте використання побутової хімії, а під час прибирання користуйтеся гумовими рукавичками і маскою;
● при перших підозрах на алергію зверніться до лікаря;
● оскільки причиною астми можуть стати деякі препарати -- не займайтесь самолікуванням, перед прийомом будь-яких ліків радьтеся з лікарем.
За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України.
2023-05-29 16:35:07
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 29.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11 до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-29 11:35:40
29 травня відзначається Всесвітній день здорового травлення або День раціонального харчування. Його започаткували у 1958 році на Першому Всесвітньому конгресі гастроентерологів, який відбувся у Вашингтоні (США). На порозі літо – період, коли зростають ризики появи кишкових інфекцій та інших хвороб системи травлення.
Нагадуємо про основні принципи здорового харчування у літній період.
Цифри і факти
● Хвороби органів травлення є шостою найпоширенішою причиною смерті у світі та щороку забирають 2,5 мільйона життів.
● В Україні ці недуги є третьою із п’яти основних причин смерті -- згідно з Висновками з дослідження Глобального тягаря захворювань.
● Смертність від хвороб органів травлення в населення України була зафіксована, як одна з найвищих у світі.
● У національному масштабі в 1990 році було зафіксовано 16 845 смертей, що склало 2,7 % від загальної кількості смертей. У 2019 році цей показник збільшився майже вдвічі — 30 239 випадків ( 4,3 % усіх смертей).
● Серед факторів ризику, які впливають на розвиток хвороб травлення – вживання алкоголю на наркотиків, куріння, високий індекс маси тіла.
Як харчуватися влітку: 7 простих порад
1. Впорядкуйте режим харчування.
У літній період нашому організму доводиться нелегко. Тож фахівці радять змінити звичний режим харчування, змістивши звичний час прийому їжі на кілька годин: сніданок – 6-7 ранку, обід – 11-11:30, вечеря – 18:00. При цьому слід передбачити щонайменше два перекуси поміж основними прийомами їжі.
2. Скоротіть калорійність раціону.
У спекотну погоду наша рухома активність спадає – відтак витрати енергії скорочуються. Тому в літній період варто зменшити калорійність раціону – й скоротити вживання жирної їжі. Найкраще – замінити шкідливі жири на корисні. Оптимальна пропорція добового споживання харчів у літній період: 28% жирів (з них 2/3 – рослинні жири), 55% білків (рослинні та тваринні у рівній пропорції), 17% вуглеводів.
3. Вводьте до раціону побільше овочів.
Овочі – це найкраща складова літнього меню. Вони здатні повністю задовольнити потребу організму у вітамінах, мінералах та корисних речовинах. Найбільш кориснішими влітку є кабачки, огірки, помідори, капуста й перець.
4. Вживайте побільше вітамінів.
Найкраще джерело вітамінів – це ягоди і фрукти (яких влітку дуже багато). А найкращий час прийому -- ранок. Завдяки легкості засвоювання та великому вмісту вітамінів виноград, апельсини, полуниця, малина, ожина, абрикоси, сливи, персики, дині та інші фрукти є незамінними складовими літнього меню.
5. Пийте побільше води.
У літній період ми посилено втрачаємо рідину з організму. Аби її поповнити, варто ретельно дотримуватися питного режиму. Дієтологи радять вживати не менше 7-8 склянок води на день. А влітку це число варто збільшити ще на 2-3 склянки..
6. Обмежте вживання солі.
В спекотну пору не варто надто перевантажувати свій організм інтенсифікацією водно-соляного обміну. Адже, чим менше солі ми їмо – тим менше нам хочеться пити.
7. Відмовтеся від копчених продуктів.
Влітку варто до мінімуму звести споживання копченого і в’яленого м’яса. Адже ці продукти містять дуже багато солі. Вона захищає їх від псування – але одночасно витягує з м’яса рідину. Варто замінити копченості відвареною, запеченою телятиною, курятиною чи індичкою.
2023-05-29 09:53:46
Основні показники, що характеризують епідемічну ситуацію з COVID-19 в Житомирській області.
В період 19.05.2023-25.05.2023:
З початку епідемії:
За звітний тиждень перевищують середньообласний рівень показники захворюваності в м. Бердичів, Коростишівській, Малинській, Черняхівській, Чуднівській громадах.
За тиждень вірусологічною лабораторією проведено 150 ПЛР-досліджень для підтвердження діагнозу COVID-19, виявлено 15 позитивних результати (10%).
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України» загалом по Україні за минулий тиждень зареєстровано 2999 випадків захворювання, показник 7,9, відбулося зниження захворюваності на 10%.
Отже, на Житомирщині триває подальше зниження захворюваності на COVID-19. На більшості території області реєструються поодинокі випадки. Обласним центром продовжується моніторинг за станом захворюваності, проведення ПЛР-досліджень, епідеміологічне розслідування випадків.
Відділ епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
2023-05-28 16:31:15
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 28.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,13до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-27 20:14:17
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 27.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-27 19:11:07
У Києві відбулася серія тренінгів з кризової комунікації для фахівців зі зв’язків із громадськістю обласних центрів контролю та профілактики хвороб. Перший з них був присвячений основам копірайтингу, другий – ненасильницькому спілкуванню. У заході взяли участь понад 20 представників ОЦКПХ з усіх регіонів України. ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб» представляв фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою Сергій Бовкун.
Фахові спікери обох тренінгів (журналісти та експерти Анастасія Герасимова та Христина Біляковська) презентували блоки питань, пов’язаних з принципами роботи комунікаційних менеджерів, основами копірайтингу, комунікацією ризиків, особливостями ненасильницьких комунікацій у сфері охорони здоров’я. Учасники тренінгів мали змогу засвоїти отриману інформацію під час активних практичних занять.
Захід було проведено в рамках проекту міжнародної технічної допомоги «Надання підтримки Центру громадського здоров’я МОЗ України для зміцнення та розбудови спроможності системи охорони здоров’я для здійснення кращого моніторингу, епідеміологічного нагляду, реагування на спалахи захворювання та їхньої профілактики» -- за підтримки Центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC) Департаменту охорони здоров’я та соціального забезпечення США (DHHS).
2023-05-27 12:55:20
В Україні серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності населення. За цим показником наша країна лишається одним зі світових лідерів. До того ж, українці втрачають помітно більше років здорового життя через серцево-судинні захворювання, аніж сусідні країни та США. Вплинути на зменшення тягаря серцево-судинних захворювання в Україні можна, якщо зменшити основні фактори ризику серед населення, що призводять до передчасної смерті, про які говоритимемо у четвер.
Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань:
• підвищений артеріальний тиск;
• підвищений рівень холестерину, цукру в крові;
• надмірна вага;
• гіподинамія;
• тютюнопаління;
• вживання алкоголю;
• стреси.
Інші фактори, що впливають на ризик розвитку серцево-судинних захворювань:
• вік – серцево-судинні захворювання найчастіше зустрічаються у людей старше 50 років, ризик їх розвитку збільшується з віком;
• стать – у чоловіків більше шансів захворіти в ранньому віці, ніж у жінок;
• надмірне вживання алкоголю.
Серцево-судинні захворювання можна попередити за допомогою профілактики — здорового способу життя та своєчасного звернення до лікаря.
Пам’ятайте, що хвороби краще попереджати, аніж лікувати. Бережіть серце!
#ПрофілактикаРятуєЖиття
2023-05-26 16:41:57
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 26.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з водопровідної мережі (контрольна точка) м.Коростень, вул.Ольгинська,2– залізо загальне 1,15мг/дм3 та з водопровідної мережі (контрольна точка) м.Коростень, вул.Шевченко,82а - залізо загальне 4,2 мг/дм3, при нормі не більше 1,0мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10 до 0,19 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-26 15:25:45
Назва пляжу міського, громадського загального користування або точки відбору в їх межах, що мають офіційний статус | Назва населенного пункту, для якого створений пляж | Назва річки або поверхневої водойми (озера, ставок тощо), на якій він знаходиться | Якість води водоймищ (відповідає або не відповідає і за якими показниками з позначенням рівня) | |
1. | Пляж «Дорослий» Гідропарк | м. Житомир | р. Тетерів | Не відповідає: БСК5 – 9,5 мгО2/дм3, ХСК – 36,0 мгО2/дм3, рН – 9,0 одиниць рН |
2. | Пляж «Дитячий» Гідропарк | м. Житомир | р. Тетерів | Не відповідає: БСК5 – 9,5 мгО2/дм3, ХСК – 36,0 мгО2/дм3, рН – 9,0 одиниць рН |
3. | Пляж вул. Богуна | м. Звягель | р. Случ | Не відповідає: залізо загальне 0,41 мг/дм3
|
4. | Пляж вул. Горького | м. Коростень | р. Уж | Не відповідає: індекс ЛКП – 24 000 в 1 дм3
|
2023-05-26 14:55:43
В рамках Європейського тижня громадського здоров’я 26 травня фахівці відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» провели презентацію на тему «Фактори ризику неінфекційних хвороб» з наголосом на шкідливий вплив вживання тютюну в Комунальній установі "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Житомирської обласної ради.
Слухачам було доведено про низку хвороб, які виникають у споживачів тютюну, надана вичерпна статистика щодо ситуації в країні та світі із тютюнопалінням, ознайомлені із положеннями антинікотинового законодавства України.
В обговоренні презентації взяли участь лікарі та фельдшери Центру, працівники ГУ ДСНС України у Житомирській області та студенти Житомирського медичного інституту.
2023-05-25 16:47:58
В Україні триває Європейський тиждень громадського здоров’я. Його девіз – «Профілактика рятує життя».
В рамках цього тижня за ініціативи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» 26 травня 2023р планується проведення масового профілактичного заходу «Точка здоров’я» на території Гідропарку біля Оглядового колеса. Час проведення 10.00 -13.00
Під час проведення заходу бажаючі житомиряни та гості міста зможуть безкоштовно отримати наступні медичні послуги:
- вимірювання артеріального тиску;
- дерматоскопія родимок та консультація дерматолога;
- вимірювання рівня глюкози в крові;
- експрес – тестування на вірусні гепатити та ВІЛ;
-консультація лікарів щодо профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, питань вакцинації та здорового способу життя.
2023-05-25 16:42:23
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 25.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-24 16:44:22
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 24.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-24 14:47:31
В Україні триває Європейський тиждень громадського здоров’я. Його девіз – «Профілактика рятує життя».
В рамках тижня фахівці усіх районних відділів та відділень ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проводять профілактичні вимірювання артеріального тиску мешканцям громад області – жителям міст і сіл, а також переселенцям у місцях тимчасового проживання вимушено переміщених осіб.
За результатами вимірювань у 40% випадків виявлено показники підвищеного артеріального тиску. Лікарі відділів епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань проводять роз’яснювальну роботу щодо можливих ризиків та наслідків артеріальної гіпертензії - та рекомендують людям звернутись до сімейного лікаря.
В рамках Європейського тижня громадського здоров’я фахівці Житомирського ОЦКПХ проводять серед мешканців громад бесіди на теми важливості вакцинації, боротьби з інфекційними хворобами та дотримання здорового способу життя, а також розповсюджують друковані матеріали профілактичного змісту.
2023-05-23 16:49:14
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 23.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з КБП «Пулинський водоканал» смт. Пулини, вул. Небесної Сотні, 13артсвердловина №3 – залізо загальне 1,2 мг/дм3 та з водогону ТОВ «Олевське орендне підприємство» (мережа), вул.Княгині Ольги,1/5, м.Олевськ - залізо загальне 3,5 мг/дм3, при нормі не більше 1,0 мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-23 12:31:50
Кожен день Тижня громадського здоров’я буде присвячений окремій темі профілактики неінфекційних або інфекційних захворювань.
Вівторок. 23 травня
Щеплення як профілактика ряду інфекційних захворювань.
Інфекційні хвороби небезпечні своїми ускладненнями, що можуть призвести до інвалідності, а деякі — навіть до смерті.
Імунізація (за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я) — це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, і який зазвичай здійснюється шляхом введення вакцини.
До інфекцій, яким можна запобігти щепленнями, належать: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, краснуха, гепатит B, гемофільна інфекція, пневмококова інфекція, менінгококова інфекція, ротавірусна інфекція, вітряна віспа, гепатит A, папіломавірусна інфекція та інші.
Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.
Вакцинація має на меті захистити організм від інфекції, запобігти важкому перебігу та появі ускладнень від неї.
Застосування вакцин знижує вірогідність поширення відповідних інфекцій у сотні разів. На сьогоднішній день альтернатив вакцинації з метою профілактики захворювання на відповідні інфекції немає.
Ризик поширення захворювань серед дітей, які не отримали щеплення, значно вищий, ніж у захищених шляхом вакцинації.
Досягнення вакцинації
Щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти 2,5 млн дитячих життів. Ось кілька фактів про досягнення вакцинації:
Колективний імунітет
Охоплення вакцинацією на рівні 95% населення країни дає можливість забезпечити повноцінний захист населення від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, яким можна запобігти щепленнями, — це називається колективнимімунітетом. У разі зниження популяційного імунітету рівень захворюваності на інфекції, проти яких здійснюють вакцинацію, зростає.
ВООЗ застерігає, що якщо рівень охоплення населення країни щепленнями падає на кілька % це створює сприятливі умови для поширення інфекційних хвороб, що нижчий колективний імунітет, то вище шанс виникнення спалахів та епідемій.
Календар щеплень
В різних країнах до Національного календаря щеплень включені різні інфекційні хвороби, для запобігання яких проводиться вакцинація. Перелік цих хвороб залежить від рівня інфекційної захворюваності в країні, фінансових можливостей, доведених наукою доказів, щодо доцільності та ефективності вакцин, рекомендацій фахівців тощо.
Вакцинація в Україні проводиться у відповідності до Календаря щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду, і на сьогодні, за умови його дотримання, він є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету.
Здоров’я українців залишається найважливішим пріоритетом країни й дотримання Календаря профілактичних щеплень відіграє в цьому ключову роль. В умовах воєнного стану імунізація — чи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких інфекційних захворювань та їхніх наслідків.
2023-05-22 16:43:03
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 22.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-22 14:57:54
22–26 травня проходить Європейський тиждень громадського здоров’я. Традиційно Україна долучається до цих активностей.
Цьогоріч Всеукраїнський тиждень громадського здоров’я, ініційований Центром громадського здоров’я, проходить під гаслом #ПрофілактикаРятуєЖиття та присвячений темі профілактиці захворювань.
Громадське здоров’я – це про збільшення тривалості життя і зміцнення здоров’я суспільства шляхом спільних зусиль лікарської спільноти та загального населення. А гасло #ПрофілактикаРятуєЖиття – це про симбіоз та взаємодію, коли кожен учасник процесу робить все можливе, аби зміцнити здоров’я: лікар – ділиться актуальною інформацією та освічує своїх пацієнтів щодо профілактики захворювань, а кожен з нас – дослухається, дотримується правил та прагне до ведення здорового способу життя.
Кожен день Тижня громадського здоров’я буде присвячений окремій темі профілактиці неінфекційних або інфекційних захворювань.
Понеділок, 22 травня -- Профілактика цукрового діабету.
Більше 400 мільйонів людей живуть з діабетом по всьому світу та прогнозується, що поширеність продовжуватиме зростати. Це була сьома провідна причина смерті у 2016 році. Поширеність діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. Інсулінозалежний діабет (І типу) складає 6,5% усіх випадків захворювання. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет. Діабету ІІ типу, на який страждає більшість з цим діагнозом, у 80% можна запобігти.
2023-05-22 14:20:30
В Ужгороді відбувся тренінг з кураторської підтримки для відділів імунізації регіональних ЦКПХ. Захід було організовано Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВОЗ) та Центром громадського здоров’я України.
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» представляла завідувачка відділом імунопрофілактики Світлана Бондар.
Учасники тренінгу розглянули наступні питання:
- роль обласних ЦКПХ у національній програмі імунізації;
- кураторська підтримка;
- компетентнісна підготовка фахівців.
У рамках тренінгу його учасники відвідали заклади охорони здоров`я та спостерігали за імунізацією населення.
2023-05-22 10:39:30
Основні показники, що характеризують епідемічну ситуацію з COVID-19 в Житомирській області.
В період 12.05.2023-18.05.2023:
З початку епідемії:
За звітний тиждень відмічається перевищення середньообласного показника захворюваності в м. Бердичів, Коростень, Звягель, а також в Коростишівській та Любарській громадах.
За тиждень вірусологічною лабораторією проведено 229 ПЛР-досліджень для підтвердження діагнозу COVID-19, виявлено 19 позитивних результати (8%).
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України» загалом по Україні за минулий тиждень зареєстровано 3323 випадки захворювання, показник 8,7, відбулося зниження захворюваності на 30%.
Отже, на Житомирщині триває подальше зниження захворюваності на COVID-19. Випадки захворювання реєструються по всій території області. Обласним центром продовжується моніторинг за станом захворюваності, проведення ПЛР-досліджень, епідеміологічне розслідування випадків.
Відділ епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
2023-05-20 16:55:54
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»повідомляє, що станом на 20.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та стану атмосферного повітря, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11 до 0,15 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-20 13:55:32
19 травня фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» провели масовий санітарно-просвітницький захід у Ліцей 11 Звягельської міської ради. Метою заходу було визначено ознайомлення ліцеїстів та педагогічного колективу з базовими правилами та принципами здорового способу життя, а також промоція імунізації від інфекційних хвороб.
Впродовж кількох годин тривало активне спілкування учнів з медичними працівниками Центру. Для кожної вікової категорії було підготовлено окрему просвітницьку програму.
Наймолодші школярі у актовому залі ліцею прослухали виступи фахівців ОЦКПХ на теми щоденної побутової гігієни та вакцинації, переглянули тематичні слайди та відеоролики. Дехто з малюків виявив неабияку обізнаність щодо небезпечних вірусів та боротьби з ними – отримавши в дарунок за свої знання призи. Опісля учням було запропоновано попрацювати над розмальовками-«вірусами» - аби краще засвоїти почутий матеріал. Тут-таки було встановлено фото-зону «Планета імунітету» - де діти залюбки фотографувалися.
Надалі захід перемістився на стадіон ліцею. Тут до нього долучилися учні 5-7 класів. Вони прослухали лекцію про важливість дотримання щоденних правил гігієни та шкідливість куріння, відповіли на запитання вікторини «Бережи своє здоров’я!», а також разом з фахівцями ОЦКПХ взяли участь у «руханці» - активній фізичній розминці на відкритому повітрі.
Фінальною частиною заходу стала профілактична бесіда у актовій залі з учнями старших класів, тематикою якої стали такі питання як загальна гігієна, дотримання здорового способу життя, профілактика шкідливих звичок, інфекційні хвороби та вакцинація від них.
Ліцеїсти та педагоги отримали від фахівців ОЦКПХ актуальну профілактичну друковану продукцію – календарі щеплень, брошури та буклети з інформацією про інфекційні захворювання та важливість вакцинації від них.
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» дякує за високий рівень організації заходу Ліцею №1 Звягельської міської ради, адміністрації та працівникам закладу, і особисто заступнику директора з навчально-виховної роботи Світлані Володимирівні Світельській-Дірко.
Під час візиту до Звягеля також відбулася робоча зустріч представників ОЦКПХ з директором КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Звягельської міської ради. Під час зустрічі було обговорено ряд питань щодо співпраці в напрямках промоції здорового способу життя та імунопрофілактики, а також організації та розміщення діагностичних медичних зон в територіальних громадах району.
2023-05-19 21:14:38
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 19.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з водопровідної мережі (контрольна точка) м.Коростень, вул.Ольгинська,2-залізо загальне 1,04мг/дм3, при нормі не більше 1,0 мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-18 16:59:39
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 18.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-18 15:46:16
19 травня – Міжнародний день боротьби з гепатитом. Він запроваджений у 2008 році Світовим Альянсом з проблем гепатиту (World Hepatitis Alliance).
Цифри і факти
• Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Він розвивається через ураження вірусом гепатиту, деякі інфекційні захворювання, токсичні речовини, медикаменти та аутоімунні захворювання.
• Виявлено 7 видів збудників гепатиту, які по-різному діють в організмі та різними шляхами в нього потрапляють.
• Гепатит А часто називають «хворобою немитих рук». Вірус гепатиту А потрапляє в організм через рот, після чого проникає в шлунково-кишковий тракт, звідти в лімфатичні вузли, а вже звідти в печінку. Джерелом зараження може бути погано вимитий посуд, невимиті фрукти та овочі, брудні руки. Заразитися вірусом гепатиту А можна через некип`ячену воду, оскільки вода є ідеальним місцем для життя вірусу. Такими ж способами можна заразитися і гепатитом E.
• Вірусні гепатити В і С передаються через пошкоджену шкіру або слизову під час контакту. У хворого на гепатит B концентрація вірусу в 1 мл крові може досягати до 1.000.000.000.000.000.000 одиниць. Тому заразитися гепатитом дуже легко.
• Гепатити B, C, D, F і G передаються через кров і статевим шляхом. Крім того, високий ризик заразитися -- в тату-салонах і салонах, де роблять пірсинг і татуаж, манікюр та інші косметичні процедури.
• Поза організмом різні збудники гепатиту можуть жити від кількох годин до 4-5 днів.
Профілактика гепатитів:
• Дотримання правил гігієни — миття рук під проточною водою після туалету, користування громадським транспортом тощо (якщо доступ до води й мила відсутній, необхідно використовувати спиртовий розчин для дезінфекції рук).
• Коли якість питної води невідома, слід відмовитися від її споживання, також не варто пити воду з відкритих джерел. Найкраще вживати бутильовану чи кип’ячену воду.
• Овочі, фрукти, зелень та ягоди перед вживанням важливо добре мити. Страви з м’яса, особливо свинини треба піддавати ретельній термічній обробці.
• Якщо людина хоче убезпечити себе від зараження гепатитом -- побутових профілактичних заходів недостатньо. У цих випадках існує медична профілактика -- вакцинація. Для визначення необхідної вакцинації потрібно проконсультуватися з лікарем, який визначить необхідність її проведення.
• Щеплення проти гепатиту В роблять малюку в перші 24 години життя. Розвиток хронічної інфекції більше розповсюджений серед дітей грудного віку, інфікованих їхніми матерями, або до досягнення п’ятирічного віку. Саме тому важливо отримати всі три дози вакцини, бо від цього залежить рівень захисту дитини.
• Дорослим також варто дізнатися, чи мають вони щеплення. Адже вакцину проти вірусного гепатиту B ввели до програми імунізації дітей в Україні лише з 2001 року. Тому, якщо ви народилися до 2001 року, імовірно, що щеплення від вірусного гепатиту В у вас немає. Зверніться до свого лікаря та проконсультуйтеся щодо отримання вакцини!
Головне -- завжди потрібно бути акуратним у побуті та стежити за своїм здоров`ям. У цьому разі ризик зараження гепатитом зведеться до мінімуму.
2023-05-17 16:54:52
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 17.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з ВРК(мережа) вул.Б.Хмельницького,100,м.Овруч, КП «Водоканал»Овруцької міської ради:санітарно-хімічні показники –відхилення по загальній жорсткості 13,1мг-екв/дм3, при нормі не більше 10,0 мг-екв/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-17 16:28:15
17 травня, у Міжнародний день боротьби з високим тиском, фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» провели акцію для житомирян – «Дізнайся про свій тиск!».
Біля будівлі Центру було розміщено столи, за якими чергували медичні працівники. Всі охочі мали змогу виміряти свій артеріальний тиск і пульс та дізнатися їх показники. У разі, якщо показник суттєво відхилявся від норми (а таких результатів було понад 40% з усіх вимірів), фахівці ДУ «Житомирський ОЦКПХ» радили людям невідкладно звернутися до їх сімейного лікаря для отримання необхідних медичних порад і консультацій. До акції долучилися більше 100 перехожих, а також члени колективу.
Люди активно відгукувалися на пропозицію виміряти тиск. Кожен з них отримав також листівки та буклети з профілактичною інформацією щодо важливості імунізації та ведення здорового способу життя.
2023-05-17 09:37:33
17 травня --Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. Він відзначається за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я з 2006 року. Підвищений артеріальний тиск або артеріальна гіпертонія – основний грізний фактор розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту.
Цифри і факти
• Універсальні показники артеріального тиску: 120-129/70-79 мм рт. ст. у пацієнтів до 65 років, 130-139/70-79 мм рт. ст. у пацієнтів 65 років і старше. Вищі показники є ознакою артеріальн6ої гіпертонії.
• За даними статистики, близько 45% хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску.
• Гіпертонія часто зустрічається у людей віком від 50 років. З віком люди ведуть більш сидячій спосіб життя, їхня маса тіла може збільшуватися -- тому поширеність артеріальної гіпертонії серед людей старшого віку зростає.
• За даними Європейського товариства кардіологів (ESC) та Європейського товариства гіпертензії (ESH) є постійний взаємозв’язок із частотою появи серцево-судинних захворювань та підвищенням артеріального тиску.
• Серед чинників ризику виникнення артеріальної гіпертонії виділяють: стать (у жінок гіпертонію виявляють частіше), вік (люди старшого віку мають підвищений ризик), а також підвищений рівень холестерину.
• Кількість людей з артеріальною гіпертонієюсвіті за останні 30 років зросла майже вдвічі -- з 650 мільйонів до 1,3 мільярда осіб. На гіпертоніюстраждає 25% чоловіків і 20% жінок.
• За даними ВООЗ, гіпертонія значно збільшує ризик хвороб серця, головного мозку та нирок, а також є однією з основних причин смерті та захворювань у світі. Від ускладнень гіпертонії щорічно у світі помирають близько 17 мільйонів людей.
• Серед осіб похилого віку артеріальна гіпертонія зустрічається у 85-90%.
• Третина населення України (34,8%) має підвищений артеріальний тиск. На початку 2020-х років в нашій державі налічувалося понад близько10 мільйонів хворих на артеріальну гіпертонію, в Житомирській області -- понад350 тисяч таких хворих.
Симптоми високого тиску:
• частий підвищений тиск;
• головний біль (найчастіше — в потиличній чи тім’яній частині);
• періодичний шум у вухах;
• потемніння в очах та запаморочення;
• біль у ділянці серця;
• прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані;
• відчуття задухи.
Основні профілактичні заходами проти високого тиску:
7 правил харчування при гіпертонії
1. Перейдіть на дробове харчування. Розподіліть денний раціон таким чином, щоб харчуватися рівномірними порціями 5-6 разів на день. А перед сном краще з`їсти невеликий фрукт або випити склянку нежирного кефіру.
2. Обирайте нежирне м`ясо. Найчастіше гіпертонія виникає на тлі закупорки судин бляшками холестерину, що міститься в жирному м`ясі та копченостях. Курка, індичка або телятина, приготовані без олії - найкращий вибір для тих, хто страждає на гіпертонію.
3. Їжте менше продуктів, що містять тваринні жири: ковбаси, жир, вершкове та топлене масло. Намагайтеся, щоб у раціоні як мінімум 30% жирів були рослинного походження. Смажте без тваринного жиру, а в тушковані страви додавайте соняшникову або оливкову олію.
4. Їжте більше овочів. Продукти, багаті на клітковину, дають змогу знизити рівень шкідливого холестерину в крові, перешкоджаючи його всмоктуванню.
5. Їжте менше цукру. Легкозасвоювані вуглеводи, що провокують набір зайвих кілограмів, з раціону краще виключити. Таким чином знизиться ризик надмірної ваги. Тож тістечка, печиво, торти і цукерки доведеться забути, замінивши їх фруктами і сухофруктами, овочами і продуктами з цільного зерна.
6. Збільштедозу магнію та калію. Це дасть змогу зміцнити серцевий м`яз і підвищити його витривалість. Додайте до раціону крупи, капусту, курагу, моркву і буряк. Багатими на ці важливі мікроелементами є також морська капуста, морепродукти і нежирна морська риба.
7. Не голодуйте. Пости і суворі дієти з різким обмеженням будь-яких груп продуктів за гіпертонії протипоказані.
Зміни режиму харчування та способу життя можуть поліпшити контроль артеріального тиску -- проте медикаментозне лікування буває необхідним для людей, для яких зміна способу життя є не ефективною або недостатньою.
Якщо ви вперше виявили у себе тиск у стані спокою вище 140/90, турбують головний біль, шум у вухах, слабкість — зверніться до лікаря.
2023-05-16 16:31:31
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 16.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з водогону ТОВ «Олевське орендне підприємство» (мережа), вул.Володимирська,40, м.Олевськ - залізо загальне 3,5 мг/дм3,при нормі не більше 1,0 мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-16 14:42:28
Уряд ухвалив постанову, яка передбачає передачу частини функцій з імунопрофілактики до Центрів контролю профілактики хвороб (ЦКПХ). Це – потужне посилення системи управління в сфері імунопрофілактики населення.
Зокрема, йдеться про функцію з доставки, зберігання, розподілу та дотримання умов холодового ланцюга під час транспортування, зберігання та використання вакцин. Відтак, МОЗ забезпечило розширення функціоналу Центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ, що дозволить наблизити послуги з імунізації для кожного українця незалежно від економічного, соціального статусу та місцезнаходження та забезпечити безперебійну наявність вакцин на рівні пунктів щеплень.
Підготовка та узгодження такого рішення, яке відповідає світовим та європейським стандартам у сфері протидії інфекційним захворюванням, тривала майже 2 роки. Йдеться про закупівлю та доставку автомобілів, холодильного обладнання, рефрижераторів, холодових кімнат, комплексних програм навчання фахівців і створення відповідних підрозділів на рівні ЦКПХ, які будуть виконувати вказану функцію.
«Зі свого боку, МОЗ із міжнародними партнерами забезпечили Центри контролю та профілактики хвороб в кожній області усім необхідним обладнанням для зберігання та перевезення вакцин, щоб вони мали можливість повноцінно забезпечити усі логістичні процеси з дотриманням вимог холодового ланцюга», – зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Уряд уповноважив та поклав відповідальність за процеси імунопрофілактики на головних державних санітарних лікарів – керівників ЦКПХ. Наразі за підтримки МОЗ та міжнародних партнерів ЦКПХ забезпечені усім необхідним для зберігання та транспортування вакцин.
Зокрема, в межах співпраці з міжнародними партнерами UNICEF та ВООЗ, у партнерстві з ЄС, ЦКПХ по країні оснащено 26 холодових кімнат (на загальну суму 924 тисяч доларів) та передано 36 автомобілів (30 мінібусів і 6 вантажних автомобілів на загальну суму 2,36 млн доларів).
У межах спільного проєкту МОЗ та Світового Банку, заклади охорони здоров`я та ЦКПХ отримали спеціалізоване холодильне обладнання (2068 од. – холодильники з льодовим захистом; 1034 од. – морозильні камери з акумулятором холоду; 2066 од. – мережеві комбіновані холодильники; 4134 од. – пристрої контролю температури (логери) на загальну суму 11,2 млн доларів США). Передбачено також впровадження цифрового онлайн-інструменту для мапування усіх точок вакцинації та холодового обладнання та навчання персоналу закладів для ефективного використання нових можливостей «холодового ланцюга».
Крім того, усі співробітники відділів імунізації ЦКПХ забезпечені комп’ютерним обладнанням для виконання своїх функцій, зокрема збору даних, моніторингу запасів вакцин та охоплення щепленнями. Для проведення виїзних сесій вакцинації у віддалених сільських районах, контролю за імунізацією та епідеміологічним наглядом і розслідування спалахів ВООЗ, у партнерстві з ЄС, було закуплено і поставлено ЦКПХ автобуси та автівки.
Для ЦКПХ вже проведено навчання з управління процесом імунізації на всіх етапах від планування щеплень, логістики вакцин до їхнього використання.
ЦКПХ повинні стати лідерами у забезпеченні формування регіональних політик у сфері охорони здоров’я, зокрема, щодо імунопрофілактики, у здійсненні координації та реалізації оперативних функцій в системі громадського здоров’я.
Міністерство охорони здоров’я України
2023-05-15 16:46:34
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 15.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з водопровідної мережі (контрольна точка) м.Коростень, вул. Ольгинська,2 -залізо загальне 1,04мг/дм3, при нормі не більше 1,0 мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-14 20:01:07
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 14.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,10 до 0,16 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-13 16:16:14
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 13.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,15 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-12 16:40:40
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 12.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,16 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-12 15:41:03
На порозі -- літо, тож активізується відпочинок на природі: у скверах, парках, лісопарках. Водночас актуальності набуває проблема кліщів, і зростають ризики заразитися небезпечною хворобою. Зустріти кліща можна скрізь – в лісі, сквері чи парку, на березі річки або озера. Кліщі є переносниками особливо небезпечної хвороби – бореліозу (хвороби Лайма).
Цифри і факти
• Кліщі є збудниками понад 150 інфекційних і паразитарних хвороб. Найнебезпечніші хвороби: бореліоз, енцефаліт, геморагічні лихоманки. З 3875 випадків лайм-бореліозу в Україні за 2022 рік більша частина людей захворіли у місті.
• Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) — інфекційне трансмісивне захворювання. Інфекцію переносять іксодові кліщі.
Одним із джерел інфекції є годувальники кліщів — невеликі ссавці й деякі види птахів.
• Більшість випадків хвороби Лайма (інфекцію переносять кліщі) фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів. Лише третина хворих може пригадати епізод укусу кліща.
• Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (7–14 у середньому). Сприйнятливість людей до захворювання висока.
• Ймовірність укусу кліща і зараження хворобою Лайма найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі -- особливо у лісах, лісопарках тощо.
• Від хворого до здорової людини збудник не передається.
• Пізня, або хронічна, хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження. У цьому випадку з’являються неврологічні та ревматологічні прояви з переважним ураженням кістково-м’язової системи (артрити) чи нервової (нейробореліоз, хронічний атрофічний акродерматит).
• На Житомирщині за перші чотири місяці 2023 року зареєстровано 33 випадки хвороби Лайма. Це значно більше, аніж було за відповідні періоди 2022 року (3 випадки) та 2021 року (4 випадки). Цьогорічні випадки зафіксовані у Житомирі, Бердичеві, Звягелі, а також Баранівській, Ємільчинській, Любарській, Малинській, Овруцькій, Олевській та Радомишльській громадах.
Як захиститися від кліщів?
• Кліщі активні впродовж всього теплого сезону. Вони можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань, які потрапляють у наш організм під час присмоктування.
• Підчепити кліща можна на будь-якому газоні й траві -- найімовірніше в лісі, парку чи сквері. А тому вирушаючи на прогулянку, пікнік чи в похід -- варто подбати про захист!
• Збираючись на прогулянку, передусім подбайте про відповідне вбрання. Найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами світлого кольору, який прилягає до тіла.
• Для захисту від кліщів використовуйте репелент (акарицид) — спеціальний засіб від кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтесь вимог інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на термін придатності.
• На прогулянці тримайтесь ближче до центру стежки та не заходьте в траву: саме там кліщів найбільше.
• Ретельно оглядайте себе та близьких протягом прогулянки. Відчути укус кліща неможливо: від виділяє анестезуючу речовину, яка знеболює. Одразу після повернення додому ще раз огляньте рідних, тварин та себе.
• Одяг, який ви зняли, необхідно ретельно почистити або випрати і попрасувати. Це ж стосується речей, якими ви користувалися на прогулянці. Витрушування не допоможе позбутися кліща.
Більше про те, як захистити себе від укусу кліщів -- читайте тут:
2023-05-12 09:54:22
Весна поволі добігає кінця, і вже зовсім скоро прийде літо – сезон фруктів та овочів. Ранні їх врожаї ще кілька тижнів тому з’явилися на прилавках магазинів та ринків. Користь від вживання таких дарів природи є незаперечною – адже овочі та фрукти є багатими на корисні для організму вітаміни та мікроелементи. Однак разом з корисними властивостями у них одночасно таїться й небезпека у вигляді нітратів. Про це теж варто пам’ятати – і бути обережними при вживанні свіжих фруктів чи овочів.
ЦИФРИ І ФАКТИ
• Нітрати – солі азотної кислоти, які є продуктами обміну усіх живих організмів, як тварин так і рослин. Тож харчових продуктів, які не містять нітрати, у природному середовищі не існує.
• Нітрати також утворюються в організмі людини (до 100 мг на добу).
• Самі по собі для людини нітрати безпечні, в організмі вони не накопичуються. Близько 80% нітратів виводиться в незмінному вигляді із сечею, інші 20 % – зазнають хімічних змін в організмі людини.
• Загрозу для людини становлять продукти хімічного перетворення нітратів - нітрити та нітрозаміни. Вони здатні накопичуватись в організмі та мають канцерогенну, мутагенну, ембріотоксичну дію.
• Відповідно до норм ВООЗ, допустима добова норма нітратів для дорослої людини становить 5 мг на 1 кг ваги, для дітей раннього віку (до трьох років) -- 2,5 мг на 1 кг ваги.
• Купуючи свіжі овочі та фрукти на ринку, покупець обов’язково повинен попросити в продавця надати експертний висновок, де зазначається вміст нітратів та їх допустима норма відповідно до сезону вирощування.
• Залежно від умов вирощування в огірках допустима норма – 200- 400 мг/кг, у листових овочах (салат, кріп, петрушка)- 2000—3000мг/кг, у помідорах –100-200 мг/кг, в зеленій цибулі — до 400 мг/кг, в ранній капусті – до 800 мг/кг, в редисці – до 1200мг/кг, в столовому буряку – до 1400мг/кг, у ранній картоплі – до1500 мг/кг, у ранній моркві – до 600 мг/кг. Щодо перших фруктів – полуниці, черешні та вишні – їх допустима норма нітратів становить 60мг/кг.
• У 2022 році фахівцями ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб» було взято 680 проб на наявність нітратів у овочах. З них 26 проб показали відхилення від норми – перевищення допустимого рівня нітратів.
НЕБЕЗПЕКА НАДЛИШКУ НІТРАТІВ В ОРГАНІЗМІ:
1. Порушується нормальне дихання клітин і тканин організму (тканинна гіпоксія), в результаті чого накопичується молочна кислота, холестерин, і різко падає кількість білка.
2. Зростає ризик розвитку патогенної кишкової мікрофлори, яка виділяє в організм людини токсини, в результаті чого відбувається отруєння організму.
3. Знижується вміст вітамінів в їжі, які входять до складу багатьох ферментів, а через них впливають на всі види обміну речовин.
4. Зменшується кількість йоду в організмі, що призводить до збільшення щитовидної залози.
5. підвищується ризик виникнення ракових пухлин в шлунково-кишковому тракті у людини.
ЯК ЗМЕНШИТИ ШКІДЛИВИЙ ВМІСТ НІТРАТІВ:
• перед вживанням і приготуванням ретельно мийте овочі, видаляйте позеленілі частини (картопля, морква);
• після миття замочіть овочі на 15-20 хвилин у холодній воді, злийте воду і замочіть ще раз;
• у таких овочах, як огірки -- бажано очищати шкірку, а також зрізати плодоніжки і хвостики. Це стосується не лише огірків, а й ранньої моркви та буряка;
• стебла зелені (петрушка, кріп та інше) накопичують більше нітратів, ніж гілочки -- тому їх вживати в їжу не рекомендується;
• при тепловій обробці рівень нітратів знижується на 60-80%. Але відвар рекомендується злити;
• не зберігайте овочі довго навіть у холодильнику – при зміні температури і довгому зберіганні нітрати швидко перетворюються на нітрити.
• готуйте на один раз і, ні в якому разі, не зберігайте нарізані овочі і салати в холодильнику.
СИМПТОМИ ОТРУЄННЯ НІТРАТАМИ:
• синюшність обличчя, губ, видимих слизових оболонок;
• головний біль;
• втома;
• зниження працездатності;
• задишка;
• серцебиття.
ЩО РОБИТИ У РАЗІ ОТРУЄННЯ НІТРАТАМИ?
• Викликати швидку допомогу, адже це отруєння небезпечне.
• Очікуючи на лікаря (або якщо немає можливості звернутися по медичну допомогу) -- промити шлунок хворого самостійно: дати слабкий розчин марганцівки або підсолену воду та викликати блювання.
• Після цього прийняти абсорбент. Підійде активоване вугілля.
• Після припинення нудоти можна випити міцний солодкий чай з лимоном.
• Щоб прискорити виведення нітратів з організму -- пити багато рідини, особливо зеленого чаю. Це натуральний нейтралізатор нітратів.
• Якщо це не допоможе – потрібна терміновагоспіталізація.
2023-05-11 16:28:05
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 11.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,12до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-10 16:48:56
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 10.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,16 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-10 11:42:12
10 травня відзначається Міжнародний день руху заради здоров`я. Він заснований Всесвітньою організацією охорони здоров`я (ВООЗ) у 2002 році для пропаганди фізичної активності.
Найлегший та найдоступніший спосіб руху для здоров’я – піша ходьба. Це найбільш природний спосіб пересування людини, а також найдоступніший і найпростіший вид фізичної активності.Для цих занять не потрібне жодне спорядження. Єдина вимога до одягу та взуття — його зручність.
Цифри і факти
• Піша ходьба – чудовий спосіб профілактики захворювань, який допомагає впоратися з різними станами: зниженим імунітетом, відсутністю настрою та млявістю, відчуттям слабкості, занепадом сил.
• У ходьбі бере участь до 200 м`язів.• За 1 кілометр людина робить приблизно 1200 кроків.• По довжині ступні можна визначити зріст людини.• Жінки ходять повільніше за чоловіків -- через ширший таз.• Довжина кроку — це відстань між п`ятами, коли ви крокуєте.
Користь від пішої ходьби:
• стабілізується рівень холестерину, кров`яний тиск та міцність судин; • спалюється більше калорій, ніж вважається зазвичай; • профілактика інфаркту; • захист від діабету та гіпертонії (ті, хто робить за день максимальну кількість кроків, зменшують ризик появи діабету на 43%, а гіпертонії - на 31%); • у жінок додаткові 1000 кроків на день призводять до 13% зниження ризику ожиріння (у чоловіків такого зв`язку між ходьбою та ризиком ожиріння не виявлено);• нормалізація дихання: зникає задишка при незначних навантаженнях;• спалювання жирових відкладень, природне схуднення без виснажливих тренувань;• покращення травлення, виведення шлаків з організму;• благодійний вплив на суглоби та хребет;• уповільнення процесів старіння;• зміцнення м`язової маси;• підвищення імунітету, захисних властивостей організму;• налагодження серцебиття, зміцнення кровоносних судин;• поява стійкості до стресів, нормалізація сну.
Скільки кроків за день варто проходити?
Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров`я (ВООЗ) на основі багатьох досліджень підрахували, що 10 тисяч кроків щоденної пішої прогулянки (що дорівнює близько 6 км відстані) допоможуть запобігти розвитку цілого ряду захворювань. Для різних вікових груп показники кількості кроків за день є різними. Наприклад, діти віком від 5 до 10 років можуть легко проходити до 11000 -15000 кроків, підлітки – від 12000 до 20000, дорослі – від 5000 до 10000, літні люди – від 3000 до 5000.
Правила ефективних піших прогулянок
Незважаючи на свою звичність та простоту, ходьба вимагає дотримання принципів:• поступовість -- збільшувати дистанцію слід повільно;• помірність -- не рекомендується навантажувати себе багатокілометровими дистанціями щодня;• регулярність -- слід займатися кілька разів на тиждень, тоді ефект буде стійким. Ходьба корисна для здоров`я, тривалості життя, гарного самопочуття, дає найменший ризик травм та дозволяє спалювати помітну кількість калорій.
Тож рухайтеся на здоров’я!
2023-05-09 16:40:17
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 09.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,17 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-09 09:32:05
Український тиждень імунізації вже позаду. Але робота по запобіганню вакцинокерованих інфекцій та актуалізації питань вакцинації не припиняється.
Фахівці Коростишівського відділення Житомирського районного відділу ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб» провели ряд заходів та профілактичних бесід у населених пунктах громади. Зокрема – проведено презентації на тему важливості щеплень від інфекційних хвороб у ліцеях №1 та №2, закладах дошкільної освіти №7 та №13 в Коростишеві, в АЗПСМ у селі Студениця, у фельдшерському пункті села Кмитів.
Також проведено наради з медичними працівниками КНП «ЦПМСД Коростишівської міської ради» та медичними сестрами загальноосвітніх закладів Коростишівської, Харитонівської, Старосілецької та частини Глибочицької ОТГ, де розглянуто питання щодо покращення стану імунопрофілактики.
2023-05-08 16:48:45
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 08.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,16 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-08 14:57:24
Меланома – одне з найбільш небезпечних захворювань серед усіх ракових захворювань шкіри, оскільки розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи.
Цифри і факти
• Меланома – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). Локалізується здебільшого в шкірі, значно рідше - в сітківці ока, на слизових оболонках.
• Меланома розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи. Зазвичай метастази меланоми з`являються протягом першого року від початку захворювання. Метастази спочатку поширюються в лімфатичні вузли, пізніше - в легені, печінку, кістки, головний мозок.
• Існують докази, що надмірне сонячне опромінення, зокрема й штучне у солярії, збільшує ризик меланоми, особливо у віці до 35 років -- тому рекомендується відмовитися від таких процедур.
• Доведено, що меланому в основному викликають стрімкі зміни інтенсивності сонячного опромінення, тому особам із чутливою шкірою протягом всього свого життя необхідно обмежувати рекреаційний вплив сонячного проміння.
• Кількість уперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. У середньомуприріст захворюваності зарік складає 5-7%.
• У порівнянні зсерединою минулого сторіччязахворюваність збільшилась на600%.
• Щорічно у світіреєструється понад 200 000хворих на меланому, зяких до одногороку помирає більше70%.
• В Україніщороку встановлюється діагнозмеланоми понад 3000 хворим, зокрема у Житомирській області біля 100особам.
• Смертність від меланоми в Україні дуже висока, що пов’язано не з відсутністю методів лікування, а з несвоєчасною діагностикою.
Фактори ризику
• До групи ризику щодо меланоми входять світлошкірі люди, з сірими і блакитними очима, світлим, русявим, особливо рудим волоссям, з безліччю ластовиння.
• Сюди можна зарахувати також тих, у кого понад 100 родимок на тілі, більше ніж п’ять великих опуклих родимок — диспластичних невусів.
• Підвищується ризик також у пацієнтів старшої категорії – після 60 років, особливо серед чоловіків.
•Хронічне травмуванняродинок одягом також призводить до переродженняостанніх у меланомув 15%. Фактор спадковості відіграє теж важливу роль.
Самодіагностика меланоми
Для самодіагностики використовують шкалу “АКОРД”.
А – асиметрія: зверніть увагу за форму родимки, якщо умовна вісь ділить її на нерівні несиметричні частини, це привід звернутися до лікаря.
К – край: якщо родимка має нечіткі розмиті границі, то це може бути ознакою меланоми. Також занепокоєння мають викликати будь-які зазубрини чи нерівності.
О – окрас: родимка повністю чи частково змінила забарвлення – вам до лікаря. Терміново.
Р – розмір: ви бачите, що родимка почала рости вшир або вгору, або у вас є родимка понад 6 мм в діаметрі.
Д – динаміка: будь-які зміни в структурі шкіряного покриву родимки мають бути для вас сигналом йти до лікаря. Це може бути сухість, поява кірочок, кровоточивість чи випадіння волосся з невуса тощо.
Як попередити виникнення меланоми?
• уникайте сонячних опіків шкіри - застосовуйте захисні креми (SPF не менше 15);
• уникайте контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;
• у сонячну погоду одягайте просторий легкий одяг, який прикриватиме оголені частини тіла. Не забудьте про капелюха або панаму (особливо чоловіки, які мають частковий волосяний покрив на голові чи взагалі не мають його, адже саме там часто виникають меланоми в чоловіків);
• відмовтесь від штучної засмаги.
• уникайте травмування родимок.
• регулярно оглядайте свою шкіру та шкіру ваших близьких.
Захист дітей від меланоми
Дуже важливо берегти дітей від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання, розповідати про правила поведінки на сонці. Адже ризик розвитку раку шкіри формується в перші роки життя. Статистикою доведено, що два і більше сонячних опіків у дитинстві підвищують ризик появи меланоми в дорослому віці в рази.
• Для немовлят і маленьких дітей найкращий захист — не перебувати на сонці. Необхідно обмежити прогулянки малюків на вулиці тільки годинами найменш активного сонця — вранці та ввечері;
• Обов’язково варто надягати малюкам головні убори, краще з полями. Діти охочіше їх носитимуть, якщо вони їм подобаються;
• Якісні сонцезахисні окуляри ідеально підходять для захисту очей;
• Рекомендується використовувати сонцезахисні засоби з факторами захисту вище 30, які захищають від впливу УФ–A і УФ–B променів і стійкі до впливу води;
• Оглядати шкіру своєї дитини варто навесні та восени;
• Бажано запам’ятати вроджені родимки дитини і обов’язково контролювати нові;
• Намагайтеся відвідувати дитячого дерматолога не рідше одного разу на рік.
Якщо ви в групі ризику - порадьтеся зі своїм лікарем про частоту профілактичного скринінгу. Скринінг - одна із форм раннього виявлення злоякісних пухлин при профілактичному обстеженні.
При виявленні будь-яких ознак, що вказують на меланому -- не зволікайте і звертайтесь до лікаря!
2023-05-08 11:27:58
Основні показники, що характеризують епідемічну ситуацію з COVID-19 в Житомирській області.
В період 28.04.2023-04.05.2023:
З початку епідемії:
За звітний тиждень відмічається перевищення середньообласного показника захворюваності в м. Бердичів, а також в Чуднівській, Овруцькій, Лугинській, Андрушівській громадах.
За тиждень вірусологічною лабораторією проведено 231 ПЛР- дослідження для підтвердження діагнозу COVID-19, виявлено 33 позитивних результати (14%).
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України» загалом по Україні за минулий тиждень зареєстровано 6612 випадків захворювання, показник 17,4, відбулося зниження захворюваності на 26%.
Отже, на Житомирщині триває зниження захворюваності на COVID-19. Випадки захворювання реєструються по всій території області. Обласним центром продовжується моніторинг за станом захворюваності, проведення ПЛР-досліджень, епідеміологічне розслідування випадків.
Відділ епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
2023-05-08 11:12:59
З нагоди Всесвітнього дня гігієни рук співробітники ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» відвідали Центральну міську бібліотеку імені Василя Земляка в Житомирі, зустрівшись з працівниками та відвідувачами бібліотеки – школярами та педагогами ліцею №36 імені Домбровського.
Учасники зустрічі переглянули тематичні відеосюжети про те, як можна запобігти більшості інфекцій, що передаються через брудні руки, завдяки дотриманню гігієни рук.
Перед присутніми виступила завідувачка відділу комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи Тетяна МАРТИНЧУК. Вона розповіла про важливість дотримання правил гігієни рук, техніку миття.
Говорили також про актуальність вакцинації дітей та дорослих від інфекційних хвороб та про дотримання Національного календаря щеплень.
Також, лікар нагадала молоді про правила здорового способу життя та шкідливий вплив гаджетів на зростаючий організм .
Усі присутні отримали просвітницьку друковану продукцію - календарі профілактичних щеплень, плакати, буклети з інформацією щодо імунізації населення та захисту себе та своїх близьких від інфекційних хвороб.
2023-05-07 17:48:59
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 07.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-06 20:43:18
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 06.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,15мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-05 16:42:26
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 05.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,16 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-05 10:04:29
Магічної пігулки від гіпертензії немає. На жаль.
Дуже часто людина може не відчувати виражених ознак хвороби. І єдиний спосіб перевірити, чи не є ваш артеріальний тиск вищим за норму — це виміряти його.
Попри те, що сучасна доказова медицина пропонує ефективні медикаментозні рішення для нормалізації тиску, деякі пацієнти все ще схильні довіряти «бабусиним» методам. Розповідаємо, чим вони небезпечні:
Серед радянських препаратів, які застосовували проти високого тиску, найбільш популярним був… клофелін.
“Клофелін дійсно має здатність знижувати тиск, але є проблеми з приводу безпеки. Зокрема недотримання норм безпечного дозування та пов’язані з цим наслідки, як-от неврологічні ефекти”, — пояснює кардіологиня Ілона Бегларян.
Ще один препарат, який був популярний у ті часи — це фуросемід. “Фуросемід також впливає на артеріальний тиск, проте не напряму. Він є сечогінним засобом. Пацієнти часто приймали препарат понад норму, спостерігаючи за протинабряковим ефектом фуросеміду. Передозування препаратом призводить до критичного зниження рівня калію в крові — небезпечного передусім для серця.
Деякі з народних методів використовують з часів давнього середньовіччя. Наприклад, п’явки. При підвищеному тиску п’явки використовували з дуже простих і логічних міркувань: менше крові — нижчий тиск.
Інший специфічний метод — парити ноги. Як пояснюють лікарі, коли периферичні дрібні судини розширюються, артеріальний тиск тимчасово знижується. Але одна справа таким чином знімати набряк носа при ГРВІ, а інша — впливати на серйозні кардіологічні стани.
У деяких випадках ефективнішим за ліки з серйозними побічними ефектами чи п’явки може бути зміна стилю життя. Корекція раціону та підвищення фізичної активності можуть допомогти знизити тиск вже за декілька тижнів. Іноді може знадобитись і більше часу.
Що можна зробити вже зараз, щоб підтримати здоров’я судин і серця:
- спробуйте знизити споживання солі принаймні до 1 чайної ложки на день. І йдеться не лише про сіль, яку ви додаєте в їжу, але й про ту, яка міститься в готових продуктах. Наприклад, консервах, випічці тощо;
- харчуйтесь збалансовано, включіть до раціону більше фруктів та овочів;
- не нехтуйте фізичною активністю;
- порадьтесь із лікарем/кою щодо того, чи в нормі ваш індекс маси тіла;
- відмовтесь від куріння та алкоголю;
- спробуйте споживати менше кофеїну.
Звісно, декому не обійтись і без медикаментів. Проте пам’ятайте — схему лікування має призначати виключно лікар.
Інформація Міністерство охорони здоров`я України
2023-05-05 09:52:51
Більшість випадків раку шийки матки пов’язані з вірусом папіломи людини, який передається статевим шляхом. Щеплення проти вірусу папіломи людини може зменшити ризик розвитку захворювання.
Вірус папіломи людини є найпоширенішою інфекцією, що передається статевим шляхом. Є понад 80 типів папіломавірусу людини, приблизно 30 з них можуть уражати шийку матки та вважаються онкогенними. ВПЛ 16 та 18 типів найчастіше пов’язують з раком шийки матки. Близько 70% випадків РШМ асоціюють з інфікуванням цими типами ВПЛ. Імунна система організму може боротися з інфікуванням вірусу, проте у певної кількості жінок інфікованих ВПЛ, розвивається РШМ.
Однак існує вакцина, яка допомагає уникнути тяжких наслідків захворювання. Її треба придбати власним коштом в аптечній мережі. Проконсультуватися найкраще зі своїм сімейним лікарем
Які фактори підвищують рівень інфікування ВПЛ?
Ослаблена імунна система. Імуносупресія послаблює здатність організму боротися з інфекцією та іншими захворюваннями.
Сексуальна активність у молодому віці або багато сексуальних партнерів. Це збільшує ризик інфікування ВПЛ. Для передавання вірусу секс з проникненням є не обов’язковим. Шляхом передавання інфекції також може бути тілесний генітальний контакт.
Щеплення захищає від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота й горла, статевих органів й ануса. Вакцинацію від ВПЛ проводять у багатьох країнах світу. В Україні щеплення від папіломавірусу входить до переліку рекомендованих, тому її треба купувати власним коштом.
Коли та кому робити щеплення?
Дітям рекомендовано проводити щеплення 2-ма дозами у віці 9-14 до початку статевого життя. Щеплення роблять і хлопцям також, адже вони можуть бути носіями вірусу.
Людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломавірусної інфекції, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, потрібно ввести 3 дози вакцини.
Вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим старше 26 років, оскільки у цьому віковому діапазоні вона може бути не такою ефективною. Однак, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення.
Докладно https://bit.ly/3XRm1Cn
Інформація Центр громадського здоров’я України
2023-05-05 09:43:15
5 травня відзначають Всесвітній День легеневої гіпертензії. Це водночас і сумна, і надзвичайно важлива дата для окремих людей. Дату 5 травня було вибрано, оскільки це річниця смерті першої дитини в Іспанії від легеневої гіпертензії внаслідок токсичного впливу ріпакової олії більше 30 років тому. Легенева гіпертензія – це рідкісне захворювання, яке призводить до серцево-судинної недостатності, а при несвоєчасному лікуванні – до трансплантації серця чи легень.
Життя з легеневою гіпертензією
Діагноз «легенева гіпертензія» не повинен завадити вам вести повноцінне активне життя, поки це не викликає болючих відчуттів або проблем. Однак чим важчі симптоми, тим менші ваші можливості.Ви можете зробити багато для полегшення цих симптомів, навіть не приймаючи ліки:
Постарайтеся:
Слід уникати:
Симптоми легеневої гіпертензії схожі до COVID-19 та інших захворювань, оскільки вони є неспецифічними: задишка, втома, запаморочення та втрата свідомості, біль у грудній клітці, посиніння губ, пальців рук та ніг. Якщо вчасно не провести обстеження захворювання може швидко прогресувати.
Правила профілактики легеневої гіпертензії:
Завдяки заходам, спрямованим на підвищення обізнаності населення про це рідкісне захворювання, легеневу гіпертензію вдається виявляти у пацієнтів, які страждають на цю недугу, на ранніх стадіях, що значно покращує прогноз.
2023-05-05 09:21:04
5 травня відзначається Всесвітній день гігієни рук. Його було засновано Генеральною Асамблеєю ООН спільно з Дитячим фондом (ЮНІСЕФ) та Всесвітньою організацією охорони здоров`я (ВООЗ) у 2008 році. Основна мета Всесвітнього дня гігієни рук -- нагадати про важливість обробки рук задля збереження життя та здоров`я мільйонів людей та підкреслити особливу важливість гігієни рук як в галузі охорони здоров`я, так і в повсякденному житті.
Цифри і факти
• Дата відзначення Дня гігієни рук обрана невипадково: 5.05. – символ п’яти пальців на кожній руці людини.
• На наших руках живе величезна кількість небезпечних для людського здоров`я мікроорганізмів. В результаті навіть незначних подряпин чи ран вони можуть викликати вірусні захворювання, бактеріальні, грибкові та кишкові інфекції, гельмінтози тощо.
• Брудні руки є фактором передачі інфекційних і паразитарних захворювань, зокрема дизентерії, гепатиту А, черевного тифу, норо- і ротавірусних інфекцій, глистових інвазій, гострих респіраторних захворювань і безлічі інших.
• Передача збудників здійснюється через просте рукостискання, м`які іграшки та засоби побуту.
• Бруд, який буває практично на всіх навколишніх предметах (олівцях, ручках, книжках, іграшках, дверних ручках тощо), часто невидимий для очей. З немитими руками цей бруд потрапляє через рот в організм, а разом із ним передаються різні хвороби від хворої людини до здорової.
• Найбруднішими предметами, з якими щодня стикається майже кожна людина, є мобільні та стаціонарні телефони, письмові столи, клавіатура та мишка комп’ютера, кнопки ліфта, вимикачі світла, дверні ручки та усі поручні.
• На руках ховається в середньому 840 000 різних мікроорганізмів. Більша частина з них існує під нігтями, на бічних частинах долонь і в складках шкіри. Причому на вологих руках (липких, брудних) до 1000 разів мікробів більше, ніж на сухих.
• На чистій шкірі рук мікроби гинуть буквально впродовж 10 хвилин. А якщо руки брудні -- мікроби виживають у 95% випадків. І до того ж можуть активно розмножуватися.
• Руки звичайного офісного працівника в повсякденному житті стикаються з 10 мільйонами різних бактерій.
• Вчені-біохіміки університету Колорадо зробили цікаве відкриття. Виявляється, на жіночих руках набагато більше мікробів, ніж на чоловічих. Причини цього різні: низька кислотність жіночих рук, гормони, використання косметики. Також учені виявили, що на лівій і правій руці живуть абсолютно різні мікроби.
Коли слід мити ріки:
• на початку та в кінці робочого дня;
• перед приготуванням, прийомом та роздачею їжі;
• після відвідування туалету або зміни підгузку;
• перед використанням контактних лінз;
• перед обробкою ран;
• перед прийомом ліків;
• після контакту з брудними предметами чи поверхнями;
• після контакту з тваринами;
• після контакту з будь-якими біологічними рідинами (кров, слина тощо).
Як правильно мити руки?
1. Намочіть руки проточною водою.
2. Намильте рідким милом, милом-піною або кусковим милом.
3. Збийте піну і розподіліть її по долонях і їхніх тильних сторонах, а також пальцях.
4. Тріть руки як мінімум 20-30 секунд. Не забудьте ретельно вимити не тільки долоні, а й їхній тильний бік, зап`ястя, ділянку між пальцями і під нігтями.
5. Ретельно змийте піну впродовж 10-15 секунд під струменем води, намагаючись не розбризкувати воду.
6. Витріть руки насухо, бажано одноразовим паперовим рушником.
7. Після миття закривайте кран паперовим рушником -- перед миттям його завжди торкаються брудними руками.
8. Викидайте паперовий рушник у відро для сміття, не доторкаючись до нього.
Правильний догляд за чистотою рук не тільки допомагає запобігти зараженню організму шкідливими вірусами та інфекціями, а й робить наше життя комфортнішим, приємнішим і безпечнішим.
2023-05-04 16:14:30
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 04.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,16 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-04 10:55:50
У Києві відбулася Національна конференція з питань продовження вакцинації проти COVID-19 для груп пріоритетного використання. В заході взяли участь керівники Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я та Національної служби здоров’я, представники регіонального бюро ВООЗ та обласних центрів контролю та профілактики хвороб.
ДУ «Житомирський ОЦКПХ» на конференції представляли виконувач обов’язків генерального директора Іван КИРИЧУК та завідувачка відділу імунопрофілактики Світлана БОНДАР.
В рамках конференції її учасники проаналізували відзначення Європейського тижня імунізації та Всесвітнього тижня імунізації в Україні. Також було представлено останні глобальні рекомендації Стратегічної консультативної групи експертів ВООЗ щодо вакцинації проти COVID-19, презентовано оновлений Національний план розгортання програми вакцинації, подано короткий опис програми вакцинації проти COVID-19 у 2021-2022 роках, окреслено досягнення і проблеми кампанії виїзної вакцинації та просвітницької діяльності в регіонах.
Окремо було презентовано кампанію виїзної вакцинації та просвітницької діяльності щодо здорового садівництва -- аби надати підтримку впродовж літнього сезону садівникам похилого віку в сільській місцевості, та забезпечити їхній захист від ризиків COVID-19 та інших інфекційних захворювань.
Захід організували Міністерство охорони здоров`я України, Центр громадського здоров’я України у партнерстві з ЄС та USAID - US Agency for International Development і World Health Organization (WHO).
2023-05-03 16:30:34
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 03.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,17 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-03 10:18:24
Меланома – один із найнебезпечніших типів раку шкіри. Це злоякісне новоутворення, яке розвивається з пігментних клітин меланоцитів та найчастіше вражає шкіру.
В окремих випадках меланома може розвиватися й на слизових оболонках, під нігтями, на райдужці ока, а далі – через лімфу і кров – вражати майже всі органи.
Меланома – один із найнебезпечніших типів раку шкіри.
Це злоякісне новоутворення, яке розвивається з пігментних клітин меланоцитів та найчастіше вражає шкіру. Проте в окремих випадках меланома може розвиватися й на слизових оболонках, під нігтями, на райдужці ока, а далі – через лімфу і кров – вражати майже всі органи. Меланома може виникати не лише там, де є родимка, але й у місцях, де її немає.
За даними Національного канцер-реєстру України, у 2020 році були зареєстровані 2422 випадки меланоми, трохи більше ніж третину випадків – 37,7 % – виявили під час профілактичних оглядів.
Тому дуже важливо регулярно оглядати шкіру свою і своїх близьких – це допоможе вчасно виявити підозрілі зміни.
Чому важливо пильнувати родимки та на що потрібно зважати - в інфографіці від Міністерства охорони здоров`я України:
2023-05-03 09:46:24
У Бердичівській об’єднаній територіальній громаді було проведено комплекс заходів у рамках Українського тижня імунізації. До їх проведення активно долучилися співробітники Бердичівського районного відділу ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
Вони взяли участь у «круглих столах» з нагоди Тижня імунізації, які відбулися у Бердичівській міській раді та Бердичівській міській лікарні, а також у нараді з сімейними лікарями на базі Бердичівського центу первинної медико-санітарної підготовки.
Під час візитів до навчальних закладів (гімназія №1, ліцей №10 та ЗДО №22 у Бердичеві, гімназія та дитячий садочок у Гришківцях) та медичних установ (Райгородоцький ЦПМСД та медичний центр «Малятко» у Бердичеві) було проведено профілактичні бесіди про небезпеку інфекційних хвороб та важливість вакцинації від них, а також передано інформаційну друковану продукцію профілактичного характеру.
2023-05-02 16:37:10
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 02.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,11 до 0,17 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-02 11:20:03
ВООЗ, координуючи і підтримуючи міжнародні зусилля по боротьбі з астмою і надання допомоги хворим, ще в 1989р. впровадила програму «Глобальна ініціатива по бронхіальній астмі» (TheGlobalInitiativeforAsthma– GINA), яка згодом стала міжнародною організацією. Під егідою GINA за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в перший вівторок травня проводиться щорічний захід–Всесвітній день боротьби з астмою. Вперше цей захід пройшов в 1998р. в 35 країнах і був приурочений до Всесвітньоїнаради по бронхіальній астмі, що відбулася в Барселоні, Іспанія. З кожним роком кількість країн-учасниць збільшується.
Часто бронхіальна астма є наслідком алергічного захворювання. Весною і влітку під час цвітіння дерев і рослин у хворих загострюється бронхіальна астма. Вона характеризується такими клінічними ознаками, як задишка, кашель переважно вночі або вранці, епізодичні хрипи в легенях. Найважливішим принципом лікування є усунення симптомів, профілактика ускладнень, контроль над захворюванням. Це буває надзвичайно важко саме у весняно-літній період, коли в повітрі з’являється велика кількість пилку квітучих рослин.
Бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання, зумовлене порушенням нервової регуляції функцій бронхів, яке виявляється в приступах ядухи. Це одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі. За статистикою більше 5% дорослого населення і 10% дитячого страждають цим захворюванням.
Приступ ядухи виникає раптово, частіше вночі або зранку, триває від декількох хвилин до кількох годин. Дихання утруднене, головним чином видих. Він здійснюється зі свистом, який чути на відстані. Хворий набуває вимушеного положення (сидить, спершись руками на ліжко). Кінець приступу характеризується виділенням харкотиння.
Найбільш поширені причини бронхіальної астми:
Для профілактики астми, зусилля мають бути спрямовані на усунення причин хвороби. Необхідно уникати сирості, холоду, а також, на скільки це можливо, усунути з навколишнього середовища хворого небезпечні алергени та професійні шкідливі фактори. Велике значення в профілактиці має санація носоглотки та своєчасне лікування респіраторних захворювань та бронхітів.
На сьогодні, на жаль, бронхіальна астма залишається невиліковним захворюванням, але розпочате вчасно лікування та дотримання обов’язкових правил дозволяє не обмежувати повсякденне життя тим, хто стикнувся з цією хворобою.
2023-05-02 11:15:12
З 24 по 27 квітня 2023 року у м. Краків, Республіка Польща, за підтримки проекту USAID «Розбудова стійкої системи громадськогоздоров`я» був проведений навчальний тренінг «Епідеміологія та епіднагляд за неінфекційними захворюваннями: базовий курс.
На тренінг були запрошені фахівці обласних центрів контролю та профілактики хвороб, Міністерства охорони здоров’я України, Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Від ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» у заході взяв участь завідувач відділу епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Березовський С.В.
Учасники тренінгу отримали розуміння підходів до епідеміології та
епіднагляду за неінфекційними хворобами (НІЗ) та їх практичного застосування, спрямованого на зменшення тягаря НІЗ серед населення
Також навчились:
- Визначати та порівнювати інфекційні та неінфекційні захворювання;
- Розуміти і використовувати ключові епідеміологічні поняття для оцінки НІЗ;
- Оцінювати тягар захворювань в Україні;
- Планувати на здійснювати ефективний епіднагляд за НІЗ в Україні;
- Розробляти стратегії виявлення і подолання факторів ризику НІЗ;
- Планувати первинну, вторинну і третинну стратегії профілактики задля управління факторами ризику або відкладення початку НІЗ.
Основними спікерами виступили Анастасія Думчева, технічний директор Проекту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров`я» та доктор Вільям Ааронсон, доцент і голова-засновник Департаменту управління та політики охорони здоров’я Коледжу громадської охорони здоров’я Університету Темпл (США).
2023-05-01 16:58:29
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 01.05.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-05-01 15:29:17
В рамках Українського тижня імунізації епідеміологи відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Житомирського районного відділу ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» відвідали Черняхівський та Житомирський центри первинної медико-санітарної допомоги. У Черняхові вони поспілкувалися з педіатрами, у Житомирі – з лікарями, а також з дітьми та їх батьками під час прийому.
Іншими місцями візиту стали дошкільний навчальний заклад №58 «Дивограй» та медичний центр «Асклепій» у Житомирі.
У кожному із закладів було проведено бесіди про небезпеку інфекційних хвороб та важливість вакцинації. Також було передано друковану продукцію профілактичного змісту.
2023-05-01 15:18:12
В Ужгороді відбувся семінар «Профілактика інфекційних та неінфекційних хвороб, залучення громад», учасниками якого стали представники Житомирської, Київської та Рівненської областей: фахівці Центрів контролю та профілактики хвороб, сімейні лікарі, керівники громад, освітяни, представники закладів культури.
Від ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» участь у семінарі взяли заступник генерального директора з епідеміологічного нагляду та моніторингу неінфекційних захворювань Олег Васильков, завідувач відділу інфекційного контролю Анатолій Головченко та завідувачка Звягельського районного відділу Наталія Корпач.
Упродовж трьох днів учасники семінару обговорювали теми, пов’язані із залученням громад до питань профілактики хвороб та формування у мешканців здорового способу життя.
Основні теми виступів учасників семінару:
- Огляд законодавства України щодо повноважень громад в сфері охорони здоров’я та громадського здоров’я;
- Неінфекційні захворювання в Україні. Статистика, основні види;
- Основні види профілактики неінфекційних хвороб;
- Епідеміологія основних інфекційних хвороб;
- Основні мікробіологічні характеристики збудників інфекційних захворювань;
- Міжнародні та національні стратегії з подолання інфекційних захворювань;
- Ризики виникнення спалахів та особливості інфекційних захворювань під час військових дій;
- Залучення громад до раннього виявлення проявів хвороб та епідеміологічного неблагополуччя;
- Здоровий спосіб життя як засіб профілактики хвороб;
- Заходи імунопрофілактики від основних інфекцій, що матимуть найбільший ризик поширення в сучасних умовах;
- Комунікація із населенням як один з засобів профілактики хвороб і формування здорового способу життя.
В рамках семінару було проведено ряд практичних занять, результати яких учасники будуть використовувати у подальшій роботі з формування у членів місцевих громад прихильності до здорового способу життя.
2023-05-01 15:08:14
В рамках Українського тижня імунізації у селищі Брусилів відбувся масовий захід «Планета імунітету». Брусилівська об’єднана територіальна громада є однією з учасниць проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я». Метою проведення заходу було визначено покращення інформування населення, популяризація рутинних щеплень з метою збільшення охоплення вакцинацією дітей та дорослих.
Організаторами заходу стали фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», представники проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», до заходу долучилися представники ГО «Коаліція за вакцинацію».
Захід відбувався на базі Центру дитячої та юнацької творчості. Для школярів було облаштовано «Планета імунітету», де встановлена тематична фотозона.
З дітками громади працювали фахівці ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ», читали лекцію про щеплення та здоровий спосіб життя. За старанну роботу школярі отримали тематичні буклети, наліпки та примірники книги «Казка про те, як стати супергероєм» (в якій розповідається про небезпеку інфекцій та важливість щеплень від них).
Переглядаючи тематичний мультфільм, працюючи над розмальовками, беручи участь у рольових іграх – школярі мали змогу засвоїти основні принципи важливості вакцинації та дотримання правил особистої гігієни.
З батьками школярів була проведена бесіда про особливості вакцинації від інфекційних хвороб, перед ними виступила завідувачка Брусилівського відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ» Валентина Шуляренко, яка професійно відповідала на запитання жителів громади та власним прикладом заохочувала до вакцинації.
Під час заходу, в приміщенні Центру працювала мобільна бригада з вакцинації. Усі охочі вакцинувалися від інфекційних захворювань, зокрема COVID-19, дифтерії та правця.
По закінченню заходу, його учасники (педагоги та школярі) отримали подарунки: фрукти, книги, буклети, блокноти, авторучки, парасольки, канцтовари.
________________________________________________________________
Проєкт Розбудова стійкої системи громадського здоров’я фінансується американським народом через USAID - US Agency for International Development і виконується організацією @PactPact Ukraine: building the world of equal opportunitiesт у партнерстві зі Швейцарським інститутом тропічної медицини та громадського здоров’я (Swiss TPH), Оверсіз Стратіджик Консалтінг (OSC), Європейським інститутом політики громадського здоров’я (ЄІПГЗ) та за участю Шкіл громадського здоров’я Університету Темпл, Університету Дрексель та Федерацї охорони здоров’я Філадельфії (Temple/Drexel/HFP), а також громадської спілки Коаліція за Вакцинацію.
2023-05-01 14:58:40
В рамках Українського тижня імунізації у місті Овручі відбувся масовий захід «Містечко імунітету». Овруцька об’єднана територіальна громада є однією з учасниць проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я». Метою проведення заходу було визначено покращення інформування населення, популяризація рутинних щеплень з метою збільшення охоплення вакцинацією дітей та дорослих.
Організаторами заходу стали фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», представники проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», Овруцький ЦПМСД, представники ГО «Коаліція за вакцинацію».
До заходу долучилися студенти Житомирський медичний інститут та продемонстрували активну позицію в напрямку роботи з населенням з питань і мунізації.
Захід відбувався одночасно у двох локаціях. Під час заходу, в приміщенні Овруцького ЦПМСД усі охочі вакцинувалися від інфекційних захворювань, зокрема COVID-19, дифтерії та правця, дитячих інфекцій.
Спеціалісти ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ» проводили бесіди з населенням громади для формування довірчого ставлення до імунізації, люди отримували друковану продукцію (буклети, флаєри, листівки, календарі щеплень), яка розповідає про важливість вакцинації.
У приміщенні Овруцького ліцею імені Андрія Малишка було проведено одночасно декілька заходів. Батькам школярів було запропоновано переглянути презентацію про особливості вакцинації від інфекційних хвороб, перед ними виступила з лекцією медичний директор Овруцького ЦПМСД.
Тим часом для школярів у навчальному закладі було облаштовано «Містечко імунітету», де встановлена тематична фото-зона. Школярі прослухали лекцію про щеплення та здоровий спосіб життя, отримали тематичні буклети, наліпки та примірники книги «Казка про те, як стати супергероєм» (в якій розповідається про небезпеку інфекцій та важливість щеплень від них).
У шкільних аудиторіях з дітлахами молодших класів працювали фахівці ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ» та представники проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я». Переглядаючи тематичний мультфільм, працюючи над розмальовками, беручи участь у рольових іграх – школярі мали змогу засвоїти основні принципи важливості вакцинації та дотримання правил особистої гігієни.
По закінчення заходу, його учасники (педагоги та школярі) отримали подарунки: фрукти, книги, буклети, блокноти, авторучки, парасольки, канцтовари.
Організатори масового заходу вдячні за підтримку та сприяння голові Овруцька міська рада, директору Овруцький Центр ПМСД, директору та педагогам Овруцького ліцею імені Андрія Малишка.
________________________________________________________________
Проєкт Розбудова стійкої системи громадського здоров’я фінансується американським народом через USAID - US Agency for International Development і виконується організацією Pact Ukraine: building the world of equal opportunitiesт у партнерстві зі Швейцарським інститутом тропічної медицини та громадського здоров’я (Swiss TPH), Оверсіз Стратіджик Консалтінг (OSC), Європейським інститутом політики громадського здоров’я (ЄІПГЗ) та за участю Шкіл громадського здоров’я Університету Темпл, Університету Дрексель та Федерацї охорони здоров’я Філадельфії (Temple/Drexel/HFP), а також громадської спілки Коаліція за Вакцинацію.
2023-05-01 12:28:00
Протягом останнього тижня, за період з 24 по 30 квітня 2023р. в Житомирській області на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції захворіло 5834 особи, що на 60 хворих більше, ніж за попередній тиждень. Зростання захворюваності відбулося серед дитячого населення. Відмічається епідемічна активність низького рівня інтенсивності.
В тому числі захворіло 3384 дитини, що на 293 випадки більше, ніж за попередній тиждень. Питома вага дітей серед захворілих становить 58%.
Госпіталізовано 206 хворих, в тому числі 140 дітей. Летальних випадків в Житомирській області не зареєстровано. В Україні з початку епідсезону зареєстровано 22 летальних випадки від грипу та його ускладнень.
За результатами лабораторних досліджень зразків матеріалів, проведених вірусологічною лабораторією ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», за останній тиждень у 1-го хворого визначено вірус грипу В.
Станом на 30 квітня 2023 року в області щеплено проти грипу 3633 особи. Протягом останнього тижня щеплення не проводились.
Найбільше осіб щеплено в Житомирському районі - 319, Коростишівському -290, Хорошівському -182, м. Коростень - 193, м. Бердичів- 282 та м. Житомир - 1123. Серед груп ризику найбільше щеплено медичних працівників - 2051 особа, 275 осіб з хронічними захворюваннями, та 170 дітей віком до 5 років.
2023-05-01 11:02:06
Основні показники, що характеризують епідемічну ситуацію з COVID-19 в Житомирській області.
В період 21.04.2023-27.04.2023:
З початку епідемії:
За звітний тиждень відмічається перевищення середньообласного показниказахворюваності в Ємільчинській, Любарській, Малинській, Чуднівській громадах та м. Бердичів.
За тиждень вірусологічною лабораторією проведено 250 ПЛР-досліджень для підтвердження діагнозу COVID-19, виявлено 64 позитивних результати (25%).
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України» загалом по Україні за минулий тиждень зареєстровано 8898 випадків захворювання, показник 23,4, відбулося зниження захворюваності на 18%.
Отже, на Житомирщині триває зниження рівня захворюваності на COVID-19. Випадки захворювання реєструються по всій території області. Обласним центром продовжується моніторинг за станом захворюваності, проведення ПЛР-досліджень, епідеміологічне розслідування випадків.
Відділ епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
2023-04-30 19:56:56
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 30.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,12до 0,15мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-29 18:16:38
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 29.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-28 17:20:52
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 28.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-27 20:09:00
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 27.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-27 10:16:08
Про Український тиждень імунізації, особливості та актуальність вакцинації від інфекційних хвороб в ефірі радіостанції «Житомирська хвиля» розповіли в. о. генерального директора ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Іван КИРИЧУК та завідувачка відділу комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи Тетяна МАРТИНЧУК.
Перегляд за посиланням www.facebook.com/occpzhitomir.
Анонсували заходи, які будуть проводитись ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ» до Всесвітнього тижня імунізації.
Метою тижня імунізації є інформування населення про ефективність та безпеку вакцин, формування довірчого ставлення до імунізації, підвищення рівня повноти охоплення щепленням, що дозволить не допустити поширення вакцинокерованих інфекційних захворювань під час їх завезення на територію України.
Під час війни вітсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, перебування великої кількості людей одночасно в сховищах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. То ж зараз украй важливо захистити від них себе і дітей, тобто вакцинуватись.
Імунізація щорічно рятує мільйони життів і цей успіх слід закріплювати та підтримувати. На сьогоднішній день альтернативи імунізації немає.
Кожне щеплення важливе. Вакцинуйтесь вчасно!
2023-04-26 16:34:15
В рамках Українського тижня імунізації в нашій державі запущено Національний портал з імунізації. Він містить матеріали для медиків, студентів, фармацевтів та всіх громадян, які шукають доказову інформацію про вакцини та щеплення.
Досі на різних інформаційних платформах висвітлювались лише окремі аспекти вакцинації: новини щодо надходження вакцин в Україну, статистика захворюваності та динаміка вакцинації, інструкції до імунобіологічних препаратів, рекомендації медиків для груп ризику та мандрівників, законодавчі норми та рішення експертних груп тощо. Відтепер вся необхідна інформація зібрана на одному порталі. Він доступний і фахівцям, і пересічним громадянам.
Національний портал з імунізації – це рішучий крок до збільшення поінформованості населення про щеплення взагалі, безпеку та важливість вакцинації, наявність вакцин, графік їх отримання тощо. Адже часто саме відсутність або некоректність інформації стає перепоною для людини у прийнятті рішення щодо вакцинації себе чи своїх дітей.
Адреса порталу в мережі Інтернет: https://vaccine.org.ua/.
Користувачам порталу доступна така інформація:
• вакцинація за віком, групами професійного та медичного ризику;
• перелік офіційних джерел інформації;
• матеріали для друку та ознайомлення;
• інформація для ВПО та мігрантів;
• актуальний календар щеплень;
• регуляторні нормативні документи;
• статистичні дані;
• адреси та контакти пунктів вакцинації;
• цитати та зворотній зв’язок з експертами;
• дані про всі вакцинокеровані інфекції;
• новини в галузі імунізації тощо.
Національний портал з імунізації створено ГС «Коаліція за вакцинацію» завдяки підтримці американського народу, наданій через агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який реалізується на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Центр громадського здоров’я України
#Український_Тиждень_Імунізації
2023-04-26 16:25:42
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 26.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,10 до 0,16 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-26 16:23:38
В рамках Українського тижня імунізації в прес-центрі Житомирської обласної військової адміністрації відбувся брифінг, участь у якому взяли в.о. генерального директора ДУ "Житомирський обласний центр контролю та профiлактики хвороб МОЗ України" Іван Киричук та завідувачка відділу моніторингу і оцінки КНП "Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» Анна Кухарук.
Спікери у своїх виступах розповіли про основні аспекти питань імунізації та імунопрофілактики. Серед озвучених тем виступів:
- інформація про основні інфекційні хвороби, боротьба з якими потребує вакцинації;
- важливість та актуальність вакцинації;
- ситуація із захворюваністю на COVID-19;
- актуальний календар щеплень та необхідність його дотримання;
- особливості вакцинації дітей.
Переглянути брифінг у записі можна за посиланням: https://www.facebook.com/odazt/videos/947099826711252
#Український_Тиждень_Імунізації
Дізнавайтесь більше про вакцини та щеплення на Національному порталі з імунізації: https://vaccine.org.ua/
2023-04-26 00:47:02
Імунізація є одним з найважливіших засобів захисту від інфекційних захворювань, тому висвітлення цієї теми є дуже важливим завданням.
Протягом тижня ДУ "Житомирський обласний центр контролю та профiлактики хвороб МОЗ України" проведе серію заходів для покращеного інформування населення, популяризації рутинних щеплень з метою збільшення охоплення рутинною вакцинацією дітей та дорослих:
- 26 квітня 2023 р. на базі Житомирської обласної військової адміністрації відбудеться онлайн-брифінг за участю спікерів - в.о. генерального директора ДУ "Житомирський обласний центр контролю та профiлактики хвороб МОЗ України" Івана Киричука та завідувачки відділу моніторингу і оцінки КНП "Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» Анни Кухарук. Спікери проінформують ЗМІ про актуальну ситуацію стосовно вакцинокерованих інфекцій, наявність вакцин та пріоритетні напрямки в роботі центру контролю та профілактики хвороб в Житомирській області. Онлайн-брифінг буде транслюватися на офіційній Facebook сторінці Житомирської ОВА Житомирська ОДА.
- 27 квітня 2023 р. о 14.00 відбудеться масовий захід під назвою "Містечко імунітету" в Овруцькій міській ОТГ. Місце проведення заходу: Овруцький ліцей імені Андрія Малишка, м.Овруч, вул. Франка, 7
- 28 квітня 2023 р. о 14:00 відбудеться масовий захід під назвою "Містечко імунітету" в Брусилівській селищній ОТГ. Місце проведення заходу: Центр дитячої творчості, смт.Брусилів, вул. Лермонтова,7
Проведення «Містечок імунітету» в громадах відбудеться з метою залучення дітей та батьків до теми вакцинації.
Ще низка просвітницьких заходів буде проведена працівниками відокремлених структурних підрозділів Центру у регіонах, зокрема це робота в закладах освіти та ЦПМСД, організація круглих столів та лекцій в колективах, виступи та публікації в місцевих ЗМІ та ін., які можуть допомогти привернути увагу до питання імунізації та підвищити обізнаність громадськості.
Слідкуйте за інформацією на сайті та підписуйтеся на фейс-бук сторінку ДУ "Житомирський обласний центр контролю та профiлактики хвороб МОЗ України" за посиланнями https://olc-zhitomir.org та Житомирський Оцкпх.
Будемо вдячні за підтримку ініціативи та поєднання спільних зусиль заради поліпшення життя та здоров’я наших громадян у цей непростий час. Будемо раді співпрацювати з Вами та надати необхідну додаткову інформацію.
Тиждень імунізації в області проходить за підтримки Міністерство охорони здоров`я України, Центр громадського здоров’я України, Проєкту @USAID - US Agency for International Development Розбудова стійкої системи громадського здоров’я, який впроваджений організацією Пакт у партнерстві зі Швейцарським інститутом тропічної медицини та громадського здоров’я (Swiss TPH), Оверсіз Стратіджик Консалтінг (OSC) , Європейським інститутом політики громадського здоров’я (ЄІПГЗ), ГС Коаліція за Вакцинацію.
2023-04-25 16:54:37
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 25.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено, але з водогону ТОВ «Олевське орендне підприємство» (мережа), вул.Княгині Ольги,1/5, м.Олевськ - залізо загальне 3,5 мг/дм3, при нормі не більше 1,0 мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-25 12:41:06
Що таке малярія
Малярія – це тяжка інфекційна хвороба, яка передається при укусах комарів роду Anopheles та характеризується хронічним рецидивуючим перебігом із періодичними нападами гарячки, ознобом, потовиділенням, збільшенням печінки та селезінки й розвитком анемії.
Цифри і факти
Незважаючи на широкомасштабні профілактичні заходи, спрямовані на боротьбу з малярією, епідемічна ситуація у світі залишається напруженою. Щороку на малярію хворіє майже 500 млн. людей, із яких від 1 до 3 млн. помирають. Малярія реєструється у більш ніж 100 країнах світу. Переважно це країни Африки, Азії, Океанії, Латинської та Південної Америки, які знаходяться у зоні тропіків та субтропіків. Разом з тим, активні осередки малярії є і у країнах, географічно близьких до України, зокрема в Узбекистані, Таджикистані, Азербайджані. Найбільш поширеною у цих країнах та регіонах була і залишається триденна vivax-малярія.
Завезення малярії в Україну відбувається щорічно і знаходиться на рівні 0,07-0,17 на 100 тис. населення. Групами ризику щодо завозу малярії є пілоти, моряки, військовослужбовці, трудові мігранти, біженці, туристи, які повертаються в Україну з країн, ендемічних щодо малярії.
Як поширюється малярія
Збудниками малярії є найпростіші роду Plasmodium (плазмодії). Відомо 4 види малярійних плазмодіїв, які викликають у людей триденну, чотириденну та тропічну малярію: P.vivax, P. ovale, P. malariae і P. falciparum. Активність комарів припадає на літньо-осінні місяці зі стійкою середньодобовою температурою понад 16 ˚С, у тропічній зоні – майже цілий рік.
Джерелом інфекції є хвора на малярію людина або паразитоносій, в крові якого є зрілі статеві форми малярійних плазмодіїв. Основний шлях передачі – трансмісивний, проте зараження може відбутися гемотрансфузійним (при переливанні крові) та парентеральним шляхом передачі. Епідеміологічного значення гемотрансфузійний та парентеральний шляхи передачі не мають, оскільки призводять до спорадичних випадків захворювання.
Симптоми та прояви захворювання
Залежно від виду малярійного плазмодія, яким відбулося зараження, інкубаційний період при малярії триває від 1-6 тижнів до 18 місяців. Основним клінічним проявом малярії є так звані гарячкові пароксизми, які являють собою періодичне підвищення температури тіла до високих цифр із ознобом, жаром та профузним потовиділенням. Уже після перших гарячкових пароксизмів збільшується печінка та селезінка, виникає і поступово наростає анемія. Зазвичай без лікування у гострій фазі малярії виникає 10-14 гарячкових пароксизмів, які знову повторюються через 2,5-3 місяця. Імунна відповідь проти плазмодія розвивається вкрай повільно, сам паразит в силу особливостей життєвого циклу буває недосяжний для імунних білків і ліків.
Лікування малярії
Перш ніж приступати до лікування малярії, лікар обов’язково бере кров на аналіз, щоб виявити збудника захворювання.
Лікування відбувається за допомогою спеціальних протималярійних препаратів.
Це захворювання лікується тільки в умовах стаціонару під постійним спостереження медичного персоналу.
Малярія страшна ускладненнями, тому головна мета лікування, запобігти розвитку різного роду ускладнень, таких як анемія, ураження легень,ураження печінки, ураження мозку,серцева недостатність та інші.
Профілактика малярії
Профілактика малярії спрямована виключно на запобігання захворювання громадян, які планують відвідати ендемічні щодо малярії регіони. Профілактика розпочинається з усвідомлення особою ризику захворювання на малярію під час перебування в ендемічному регіоні, що підвищує прихильність до застосування заходів неспецифічної профілактики та хіміопрофілактики. Основним заходом неспецифічної профілактики малярії є запобігання укусам комарів, а саме: обробка приміщень інсектицидами, використання антимоскітних сіток на дверних та віконних рамах, просочування одягу та нанесення на шкіру засобів, які відлякують комарів (репелентів) тощо. Найбільш ефективним засобом профілактики малярії є хіміопрофілактика. Суть хіміопрофілактики полягає у застосуванні протималярійних препаратів, починаючи за кілька тижнів до поїздки та впродовж всього часу перебування в ендемічному регіоні.
Якщо ви плануєте відвідати країну, де поширена малярія
Зберіть найновішу інформацію ще перед поїздкою. У різних регіонах збудники малярії можуть бути неоднаковими. Від виду збудника залежить, які ліки будуть найефективнішими. Також необхідно порадитись зі своїм лікарем щодо того, чого вам варто стерегтися з огляду на вашу медичну історію.
Під час подорожі дотримуйтесь згаданих вище вказівок для тих, хто живе в країнах, де поширена малярія.
У випадку зараження якнайшвидше зверніться за медичною допомогою. Візьміть до уваги, що симптоми малярії можуть проявитися через 1—4 тижні після зараження.
Громадянам, у яких підвищилася температура тіла після повернення із ендемічного щодо малярії регіону, необхідно негайно звернутися до лікаря, повідомивши його про поїздку! Це дасть змогу швидко встановити діагноз та своєчасно розпочати лікування.
Бережіть себе та будьте здорові!
2023-04-24 16:42:30
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 24.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-24 14:14:35
УКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ
З 24 по 29 квітня триває Український тиждень імунізації.
Мета його заходів - підвищити обізнаність дітей та дорослих про важливість імунізації для профілактики хвороб, збереження та захисту життя.
На жаль, впродовж минулого і нинішнього років в Україні фіксується зниження охоплення населення рутинною вакцинацією. Одна з причин цього -- війна. Мільйони українських сімей змінили місце проживання або знаходяться в місцях, де доступ до медичних послуг є обмеженим, а пересування небезпечним.
Дуже часто батьки відкладають вакцинацію дітей, а також самі не проходять щеплення - через втрачені медичні документи або страх щодо якості. У цій ситуації зростають ризики поширення небезпечних інфекцій: гепатиту В, кору, туберкульозу, дифтерії, кашлюку тощо. Подібна небезпека в умовах війни є серйозним викликом для суспільства і системи охорони здоров’я.
Відтак заходи у рамках Всеукраїнського тижня імунізації будуть спрямовані на акцентування важливості своєчасної планової вакцинації проти інфекційних захворювань.
Дізнавайтесь більше про вакцини та щеплення на Національному порталі з імунізації: https://vaccine.org.ua/
#Український_Тиждень_Імунізації
2023-04-24 11:47:15
Основні показники, що характеризують епідемічну ситуацію з COVID-19 в Житомирській області.
В період 14.04.2023-20.04.2023:
З початку епідемії:
За звітний тиждень відмічається суттєве перевищення середньообласного показника захворюваності в м. Бердичів. Також вищі за середньообласний показник рівні захворюваності в Чуднівській, Олевській, Ємільчинській громадах області.
За тиждень вірусологічною лабораторією проведено 204 ПЛР-дослідження для підтвердження діагнозу COVID-19, виявлено 43 позитивних результати (21%).
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України» загалом по Україні за минулий тиждень зареєстровано 10845 випадків захворювання, показник 28,5, відбулося зниження захворюваності на 35%.
Отже, на Житомирщині 4 тижні поспіль фіксується зниження рівня захворюваності на COVID-19. Випадки захворювання реєструються по всій території області. Обласним центром триває моніторинг за станом захворюваності, проведення ПЛР-досліджень, епідеміологічне розслідування випадків.
Відділ епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
2023-04-22 18:10:26
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 22.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості.Показники по області становлять від 0,10 до 0,17 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контрольна території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-21 16:47:02
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 21.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-20 16:45:41
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 20.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-19 16:52:29
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 19.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з артезіанської свердловини с.Вовча Слобода, КП «Відродження»Овруцької міської ради залізо загальне 1,65мг/дм3, при нормі не більше 1,0 мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-19 10:43:58
У зв’язку з військовими діями на території України та великою кількістю переселенців, для організації харчування використовується значна кількість консервованих продуктів -- зокрема виготовлених в домашніх умовах.
Відповідно зростає імовірність виникнення захворювань на ботулізм та отруєння грибами. Ці захворювання є досить небезпечними для здоров’я людини та можуть призводити до летальних випадків.
Із двох тисяч видів грибів, які ростуть на території України, їстівними вважаються щонайбільше 500. Нагадуємо прості правила, які допоможуть уникнути отруєння грибами, а також розказуємо, що робити, якщо є підозра на таке отруєння.
Як уникнути отруєння грабами
▪ Відмовтеся від споживання дикорослих грибів. Замініть їх грибами, що вирощують штучно, підлягають контролю.
▪ Не купуйте гриби на стихійних ринках.
▪ Уважно оглядайте гриби. Якщо у вас виникають найменші сумніви – відмовтеся від споживання грибів.
▪ Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишаючи його поряд з іншими.
▪ Не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними.
▪ Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій. Гриби вбирають в себе отруйні речовини, в тому числі важкі метали.
▪ Не збирайте гриби в посушливу погоду. У цей час гриб пересихає, віддаючи воду і збільшуючи концентрацію токсинів
▪ Ніколи не куштуйте сирі гриби.
▪ Вдома ще раз ретельно перевірте гриби.
▪ Готуйте гриби впродовж першої доби після збирання.
▪ Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді -- не менше 30 хвилин.
▪ Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.
Кому не можна їсти гриби
Навіть якщо ви впевнені у якості і безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати:
▪ жінкам у період вагітності і грудного вигодовування;
▪ дітям до 12 років;
▪ людям літнього віку.
Симптоми отруєння грибами
▪ нудота, блювання;
▪ різкий біль в животі;
▪ діарея;
▪ запаморочення;
▪ підвищення температури тіла;
▪ зниження пульсу;
▪ задуха;
▪ судоми;
▪ відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
▪ поява галюцинацій та марення.
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Якщо у вас проявився хоча б один із цих симптомів – негайно викликайте лікаря!
Перша допомога при отруєнні грибами
▪ Найголовніше – терміново телефонуйте «103».
▪ Якщо є можливість -- промийте шлунок простою водою чи прийміть сорбенти (найменша ефективна доза активованого вугілля – 0,5 г/кг маси тіла).
▪ До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь постільного режиму і пийте багато рідини – води, підсоленої води або прохолодного чаю. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.
▪ Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів.
▪ В жодному разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся «перечекати» – це може бути смертельно небезпечно.
▪ Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти – їх лабораторне дослідження допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.
Відділ профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»
2023-04-18 16:43:52
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 18.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з водогону ТОВ «Олевське орендне підприємство» (мережа), вул.Промислова,72/6,м.Олевськ -залізо загальне 3,76 мг/дм3, при нормі не більше 1,0 мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-17 16:22:13
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 17.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-17 13:56:17
17 квітня відзначається Всесвітній день боротьби з гемофілією. Ця дата приурочена до дня народження засновника Всесвітньої федерації гемофілії Френка Шнайбеля, і відзначається в світі з 1989 року.
Гемофілія – це спадкове порушення процесу згортання крові, яке характеризується зниженням або порушенням синтезу факторів згортання крові VIII (Гемофілія А) або IX (гемофілія В). Обидва фактора приймають участь в створенні стабільного згустку крові, що необхідний для зупинки кровотечі. Якщо в крові немає в достатній кількості одного з факторів, то кровотеча може тривати дуже довго. У хворого на гемофілію рівень фактора згортання значно менший, ніж у здорової людини.
Клінічна картина обох типів гемофілії практично однакова і характеризується тривалою, повторною та відстроченою кровотечею різної локалізації. Найбільш типовими є крововиливи в суглоби (гемартрози) та м`язи. Якщо не проводити своєчасне та ефективне лікування даних кровотеч - вони призводять до прогресуючих змін в суглобах (артропатії) та м’язової атрофії, що в кінцевому результаті призведе до інвалідності.
Цифри і факти
• Зазвичай на гемофілію страждають чоловіки. Жінки ж виступають як носії дефектного гена алеля. Вони не хворіють самі, але можуть передавати мутацію нащадкам.
• Гемофілія невиліковната зустрічається досить рідко. Частота випадків гемофілії А – один на на 5–10 тисяч чоловіків, гемофіліїВ – один на 30-50 тисяч чоловіків.
• Серед відомих хворих на гемофілію: син королеви Вікторії Леопольд (1853-1884), царевич Олексій Миколайович (1904-1918), принци Альфонсо (1907-1938) та Гонсало (1914-1934).
• Близько 30-40% випадків хвороби є спонтанною мутацією, коли в історії сім`ї ніколи не було людей з гемофілією.
• В Україні проживають понад 2500 людей із діагнозом «гемофілія», з них 6ільше 600 – діти.
• 99% пацієнтів із діагнозом гемофілії в Україні мають групу інвалідності.
• Лише 25% хворих на гемофілію отримують адекватне лікування.
• У 2022 році Житомирській області на обліку знаходилося 13 дітей із гемофілією А та В та хворобою Віллебранда.
• Впродовж 2021 рік на Житомирщину надійшли лікарські засоби для лікування дітей з гемофілією на суму більше 7мільйонів гривень.
Симптоми гемофілії
Лікування гемофілії
2023-04-17 12:59:33
Основні показники, що характеризують епідемічну ситуацію з COVID-19 в Житомирській області.
В період 07.04.2023-13.04.2023:
З початку епідемії:
За звітний тиждень відзначається суттєве перевищення середньообласного показника захворюваності в місті Бердичеві, Хорошівській, Народицькій, Овруцькій громадах області.
За тиждень вірусологічною лабораторією проведено 151 ПЛР-дослідження для підтвердження діагнозу COVID-19, виявлено 43 позитивних результати (28%).
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України», загалом по Україні за минулий тиждень зареєстровано 16595 випадків захворювання, показник 43,6, відбулося зниження захворюваності на 3%.
Отже, на Житомирщині 3 тижні поспіль фіксується зниження рівня захворюваності на COVID-19. Випадки захворювання реєструються по всій території області. ДУ «Житомирський ОЦКПХ» здійснює моніторинг за станом захворюваності, проведення ПЛР-досліджень, епідеміологічне розслідування випадків.
Відділ епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
2023-04-16 18:13:29
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 16.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11 до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-15 16:53:42
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»повідомляє, що станом на 15.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та стану атмосферного повітря, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11 до 0,16 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-14 15:50:08
16 квітня настає Великдень -- Воскресіння Христове.
Цьому святу передував 40-денний суворий піст – період значних харчових обмежень, які накладає Церква на вірян. З настанням Великодня ці обмеження знімаються. Але разом з радістю святкової трапези на тих, хто дотримувався посту, може чатувати й небезпека погіршення стану здоров’я – через різкий перехід від пісної до м,ясної їжі.
Як уникнути цих проблем? Варто дотримуватися декількох простих порад.
1. Під час виходу з посту важливо збільшувати кількість їжі у раціоні поступово. Вводити в раціон білкові продукти (які абсолютно обмежувалися під час посту) варто в останню чергу. Заповнити дефіцит білку допоможуть соя та гречана крупа. Поступово можна вводити яйця та куряче м`ясо. Коли організм адаптується до простіших продуктів -- можна додавати до меню невелику кількість свинини та яловичини, а також субпродукти.
2. Важливо дотримуватися дозованості прийому їжі. Категорично заборонено відразу після посту повертатися до звичної калорійної їжі, якою був багатий раціон до цього. Сорокаденний піст -- це свого роду стрес для організму. За цей період організм встигає перебудуватися на нову їжу і відрегулювати систему травлення. Щоб повернутися до звичного раціону (як правило, це більш жирна їжа, збагачена білком) органам шлунково-кишкового тракту потрібен певний час.
3. Приблизне меню в перші два тижні після посту має містити такі продукти: крупи, невелика кількість нежирного відвареного м`яса (курки), молочні продукти з низьким відсотком жирності (йогурт, молоко, невелика кількість вершкового масла), варені яйця, картопля та овочі.
4. У перший період після посту слід обмежити вживання цукру, солодощів та борошняних виробів. Такі продукти можуть порушити обмін вуглеводів. У деяких випадках це може спровокувати навіть розвиток цукрового діабету. Вводити солодощі в раціон слід впродовж 10-12 днів -- додаючи продукти поступово, починаючи з малих порцій.
5. Важливо пам`ятати, що алкогольні напої одразу після посту вживати не варто. Навіть невелика порція алкоголю в перші дні здатна викликати не тільки швидке сп`яніння, а й спровокувати сильну інтоксикацію організму.
6. Один із найнебезпечніших наслідків для тих, хто неправильно розговівся - інвагінація кишківника (або, простіше кажучи - заворот кишок). Особливо обережним у цей період слід бути літнім людям, якщо вони дотримувалися посту. У жодному разі їм не варто одразу після харчового утримання переходити на жирні м`ясні страви: ковбасу, сардельки, сало. Такі продукти мають бути під суворою забороною щонайменше ще кілька днів. Грамотний вихід із посту - важливий процес, яким не слід нехтувати.
7. Якщо з`явилися неприємні відчуття (метеоризм, біль у животі, кольки, відходження газів із різким неприємним запахом і бурчання в животі) - слід негайно проконсультуватися з лікарем та перейти на більш легке і правильне харчування.
2023-04-14 15:16:06
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 14.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-13 16:34:25
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 13.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-13 15:46:22
Тема захворюваності на ботулізм залишається, на жаль, актуальною для нашої області. З початку 2023 року зареєстровано вже 5 випадків цієї важкої хвороби в Баранівський, Овруцький, Бердичівський, Андрушівський громадах. Причинами ботулізму в 3-х випадках стало вживання м’ясних консервів домашнього приготування, по 1 випадку – овочеві консерви та консервовані гриби, також домашнього виготовлення.
В минулому році через вживання недоброякісних домашніх консервів на лікарняному ліжку з діагнозом ботулізму опинилося 7 мешканців нашої області.
Нагадуємо, що ботулізм - це хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи.
Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в`яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м`яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в`ялені або копчені продукти домашнього приготування.
Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.
Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:
Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше)..
Характерні симптоми ботулізму:
Симптоми ботулізму найчастіше з`являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія легкої хвороби. У подальшому з`являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка або туман" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов`язано з паралічем очних м`язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м`язів.
За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.
Відділ епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
2023-04-12 16:37:01
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 12.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-11 16:24:49
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 11.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-11 12:15:15
Основні принципи, вимоги та норми захисту персоналу та пацієнтів під час медичних рентгенологічних процедур визначають Державні санітарні норми і правила «Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур» ДСанПіН 6.6.3-150-2007 (далі-Гігієнічні вимоги). Вимоги цього документа обов’язкові для усіх юридичних та фізичних осіб, які здійснюють діяльність, пов’язану з медичним опроміненням при проведенні рентгенологічних процедур.
Організм людини не відчуває іонізуючого випромінювання. І запобігти його шкідливому впливу можна лише, якщо система забезпечення безпеки медичного персоналу та пацієнтів передбачає основні принципи радіаційного захисту (виправданості, неперевищення, оптимізації). При проведенні рентгенологічних процедур повинні використовуватися стаціонарні, пересувні та індивідуальні засоби радіаційного захисту як персоналу, так і пацієнтів. З метою проведення оцінки безпечних умов праці в ренгенкабінетах здійснюється дозиметричний контроль, який зокрема передбачає:
- моніторинг радіаційно-гігієнічних параметрів на робочих місцях персоналу, у приміщеннях і на території, суміжних з процедурною рентгенівського кабінету з оформленням протоколів дозиметричного контролю, який проводиться 1 раз на 2 роки;
-індивідуальний дозиметричний контроль персоналу, проводиться постійно з реєстрацією результатів замірів 1 раз на квартал, з подальшою їх фіксацією в карті обліку індивідуальних доз.
Лабораторія електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ» має свідоцтво про технічну компетентність №065/18 від 22.11.2018р.,чинного до 21.11.2023р. та забезпечена відповідним обладнанням для проведення вимірів по контролю потужності доз рентгенівського випромінювання на робочих місцях персоналу, у приміщеннях і на території, суміжних з процедурною рентгенівського кабінету та визначення індивідуальних доз опромінення осіб категорії «А».
Доводимо до відому, що вищезазначені протоколи можуть використовуватися при складанні та подачі щорічних звітів з радіаційної безпеки при виконанні закладами ліцензійних умов провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання відповідно до наказу Держатомрегулювання від 02.12.2002 №125.
2023-04-11 10:51:18
11 квітня відзначається Міжнародний день боротьби з хворобою Паркінсона. Цей день проводиться з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і покликаний підвищити інформованість нашого суспільства про захворювання Паркінсона, надати підтримку хворим паркінсонізмом і їх сім’ям, а також зробити свій внесок у подолання цієї страшної недуги. Дата вибрана не випадково - адже 11 квітня народився англійський лікар Джеймс Паркінсон (1755-1824), який у 1817 році опублікував «Есе про тремтливий параліч», описавши симптоми хвороби.
Цифри і факти
• Хвороба Паркінсона – одне з найпоширеніших нейродегенеративних захворювань, при якому відбувається прогресуюче пошкодження клітин головного мозку, які виробляють дофамін та керують м’язовим тонусом. Дефіцит дофаміну, що виникає, призводить до різних рухових порушень. Хвороба є невиліковною.
• У всьому світі налічується понад 6 мільйонів людей із хворобою Паркінсона. За прогнозами, ця кількість збільшиться вдвічі до 2040 року.
•Чоловіки хворіють дещо частіше за жінок.
• Менше 10% випадків захворювання передається у спадок і може бути пов’язане з певним генетичним дефектом.
• Тривалість життя людей із хворобою Паркінсона приблизно така сама, як і у здорових людей.
• В Україні нараховується понад 23 000 осіб із хворобою Паркінсона. На момент встановлення діагнозу більшість з них є старшими за 60 років.
• На Житомирщині з хворобою Паркінсона живуть близько 600 людей.
Чому виникає хвороба?
• Вченим сьогодні вже багато відомо про те, як розвивається це захворювання, що відбувається в мозку людини при цьому - проте залишається до кінця нез’ясованим той фактор, який запускає процес руйнування клітин мозку.
• Захворюваність на паркінсонізм не залежить від статі, раси, соціального статусу, виду трудової діяльності, регіону проживання.
• Основний фактор ризику – вік. В процесі старіння у людини зменшується кількість дофаміну в мозку: кожні 10 років життя на 10 %. Ділянка мозку, де виробляється дофамін, є дуже енергетично чутливою. Тому надмірна кількість провокуючих чинників (таких як психоемоційний стрес, супутня судинна патологія на фоні атеросклерозу та артеріальної гіпертензії, вживання деяких ліків, несприятливий вплив навколишнього середовища) призводять до швидшого її руйнування - тим паче, якщо в людини ще є генетична схильність.
Ознаки хвороби Паркінсона
• тремтіння рук;
• сповільненості рухів;
• скутість, болі;
• порушення рухової динаміки і психіки;
• депресія, апатія;
• проблеми зі сном;
• проблеми з пам’яттю.
Профілактика хвороби
• раціональне повноцінне харчування;
• рухливий спосіб життя;
• психологічна готовність до різного роду стресових ситуацій;
• відмова від алкоголю;
•уникання токсичних речовин (у тому числі продуктів, явно оброблених хімікатами);
• своєчасне проходження профілактичних медоглядів;
• уникання ситуацій з високим ризиком черепно-мозкової травми.
Людям похилого віку доцільно мати певні хобі, наприклад, займатися садівництвом, розведенням квітів, що підтримуватиме певний рівень фізичної активності, заповнить дозвілля та дасть багато позитивних емоцій.
Втім, варто пам’ятати - жодного способу на 100 % захистити себе від цієї недуги не існує.
Ліки у разі хвороби Паркінсона включені в програму «Доступні ліки». Це означає, що українці можуть їх отримати безоплатно або з невеликою доплатою.
Як це зробити?
1.Зверніться до невролога. Лікар складе індивідуальний план лікування та внесе його в Електронну систему охорони здоров’я. На основі плану лікування невролог випише перший рецепт. Наступні рецепти зможуть виписувати також лікарі первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр.
2.З рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головна умова – наявність у аптечного закладу договору з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Впізнати таку аптеку можна за наліпкою «Доступні ліки». Термін дії рецепта становить 30 днів.
3.Покажіть електронний або паперовий рецепт працівнику аптеки. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також може підказати, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ.
4.Знайти найближчу аптеку з договором із НСЗУ можна через:
– дашборд на сайті НСЗУ – https://bit.ly/3ZtnQqv – на 2-й сторінці в меню зліва оберіть область або ваш населений пункт та потрібний напрям програми реімбурсації;
– контакт-центр НСЗУ за номером 16-77;
– чат-бот «Спитай Гриця» –https://t.me/SpytaiGrytsia_bot.
За інформацією НСЗУ, з початку 2023 року вже 3984 пацієнти з хворобою Паркінсона отримали відповідні ліки.
2023-04-10 16:41:52
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 10.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-10 11:55:43
Протягом останнього тижня, за період з 2 по 9 квітня 2023р. в Житомирській області на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції захворіло 7037 осіб, що на 8,4% хворих менше, ніж за попередній тиждень. Зниження захворюваності відбулося серед дітей та дорослих. Відмічається епідемічна активність середнього рівня інтенсивності.
В тому числі захворіло 3442 дітей, що на 448 випадків менше,ніж за попередній тиждень. Питома вага дітей серед захворілих становить 49%.
Госпіталізовано 243 хворих, в тому числі 141 дитина. Летальних випадків в Житомирській області не зареєстровано. В Україні з початку епідсезону зареєстровано 22 летальних випадки від грипу та його ускладнень.
В м. Житомирі захворіло 1823 особи, що на 269 хворих менше, ніж за попередній тиждень. Захворіло 1130 дітей, що на 156 хворих дітей менше, ніж за минулий тиждень.
Госпіталізовано в м. Житомирі 94 хворих, в тому числі 71дитина.
За результатами лабораторних досліджень зразків матеріалів, проведених вірусологічною лабораторією ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», за останній тиждень у 1-го хворого визначено вірус грипу В.
Станом на 9 квітня 2023 року в області щеплено проти грипу 3633 особи. Протягом останнього тижня щеплення не проводились.
Найбільше осіб щеплено в Житомирському районі - 319, Коростишівському - 290, Хорошівському -182, м. Коростень – 193, м. Бердичеві – 282 та м. Житомирі – 1123. Серед груп ризику найбільше щеплено медичних працівників - 2051 особа, 275 осіб з хронічними захворюваннями та 170 дітей віком до 5 років.
2023-04-10 11:43:13
Основні показники, що характеризують епідемічну ситуацію з COVID-19 в Житомирській області.
В період 31.03.2023-06.04.2023:
З початку епідемії:
За звітний тиждень відмічається перевищення середньообласного показника захворюваності в м. Бердичів, Коростень, Звягель, а також в Хорошівській, Любарській, Народицькій та інших громадах області.
За тиждень вірусологічною лабораторією проведено 216 ПЛР-досліджень для підтвердження діагнозу COVID-19, виявлено 57 позитивних результати (26%).
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України» загалом по Україні за минулий тиждень зареєстровано 17083 випадки захворювання, показник 44,9. Відбулося зниження захворюваності на 10%.
Отже, на Житомирщині 2 тижні поспіль фіксується зниження рівня захворюваності на COVID-19. Випадки захворювання реєструються по всій території області. Обласним центром триває моніторинг за станом захворюваності, проведення ПЛР-досліджень, епідеміологічне розслідування випадків.
Відділ епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
2023-04-09 20:12:22
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»повідомляє, що станом на 09.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та стану атмосферного повітря, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11 до 0,17 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-08 17:23:13
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»повідомляє, що станом на 08.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та стану атмосферного повітря, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10 до 0,17 мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-07 16:46:13
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 07.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11 до 0,19мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-07 15:19:11
У День здоров’я нагадуємо вам три прості правила, які допоможуть подбати про себе і значно покращать якість вашого життя.
Піклуйтеся про себе, дбайте про тих, хто поряд із вами, будьте добрими до себе і до них. Тільки так збережемо себе та один одного і зможемо відбудувати нашу країну після перемоги.
Збалансоване харчування
Споживання збалансованої за кількістю нутрієнтів їжі є важливим чинником збереження здоровʼя. Включайте в раціон різноманітні продукти: свіжі фрукти та овочі, цільні злаки, білкову їжу та помірну кількість здорових жирів. Спробуйте уникати їжі швидкого приготування та продуктів із високим вмістом цукру, солі та жирів.
Фізична активність
Регулярна фізична активність є важливим елементом здорового способу життя. Спробуйте приділяти фізичним вправам щонайменше 30 хвилин на день. Це може бути, наприклад, ходьба, біг, плавання, будь-яка інша активність, що вам подобається. Якщо у вас немає часу на тренування в залі, прості вправи вдома або прогулянки також можуть бути дуже корисними.
Здоровий сон
Сон відіграє важливу роль у збереженні як фізичного, так і психічного здоровʼя. Звісно, важко налагодити сон під час постійних повітряних тривог, проте спробуйте лягати спати не пізніше 22:00. Подбайте, щоби кімната, де ви спите, була темною та тихою, а ліжко – зручним. Відмовтеся від перегляду телевізора або використання мобільного телефону безпосередньо перед сном, оскільки це може завадити вам заснути.
2023-04-07 15:09:56
Воєнні дії сьогодні впливають на якість води та здійснення контролю за нею. Навіть на деокупованих територіях ситуація може бути незадовільною.
Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, що викликає значне підвищення вмісту метгемоглобіну в крові. Воно утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін і призводить до кисневого голодування, яке у свою чергу – до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.
Водно-нітратну метгемоглобінемю викликають нітрати, що містяться у природних водах. Самі вони малотоксичні, але під впливом кишкової мікрофлори організму людини вони відновлюються у більш токсичні нітрити. Одним із основних механізмів їхньої токсичної дії є перетворення гемоглобіну в метгемоглобін.
Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості, де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязі та неглибокі індивідуальні свердловини).
Важливо пам`ятати, що особливу небезпеку вода, забруднена нітратами, становить для дітей першого року життя. Її вживання може призвести до:
До ознак отруєння нітратами належать:
Для профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії рекомендуємо:
Зверніть увагу! Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність. Таку рідину можна використовувати лише для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.
З обережністю застосовуйте в сільському та власному господарстві мінеральні та органічні добрива;
Якщо виникли ознака інфекційних захворювань чи отруєнь терміново звертайтесь по медичну допомогу!
Інформація з сайту ЦГЗ https://www.phc.org.ua
2023-04-07 15:03:16
В Державній установі «Житомирськийобласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» відбулася нарада за участю представників відокремлених структурних підрозділів установи (завідувачів підрозділів та фахівців епідпрофілю).
На нараді було розглянуто ряд важливих питань, зокрема: готовність реагування на нові інфекційні загрози, питання імунопрофілактики, інфекційного контролю, комунікації.
З вступним словом перед колегами виступив виконувач обов’язків генерального директора ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ» Іван КИРИЧУК. Він зосередив увагу присутніх на викликах часу, котрі стоять нині перед фахівцями-епідеміологами, та конкретизував основні напрямки роботи установи на шляху подолання епідемічнихзагроз.
Завідувачі підрозділів обласного центру розглянули з присутніми важливі аспекти в діяльності установи , а саме:
- про ситуацію з епіднаглядом за інфекційними захворюваннями та реагування на спалахполіомієліту в Україні (зав. відділуепіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Тетяна Лутай);
- про аналіз охоплення щепленнями за 2022 рік та заходи з подолання загрози виникнення спалаху кору (зав. відділу імунопрофілактики Світлана Бондар);
- про заходи впровадження інфекційного контролю в лікувально-профілактичних закладах (зав. відділу інфекційного контролю Анатолій Головченко);
- про комунікацію, як захід подолання бар’єрів та налагодження дієвих зв’язків на всіх рівнях (зав. відділу комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи Тетяна Мартинчук);
На завершеннянаради завідувачка відділенняепіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Житомирського районного відділу Таїсія ВАЛЬЧУК розповіла присутнім про міжнародні медико-санітарні правила та реагування на спалахи.
2023-04-07 12:05:54
7 квітня відзначається Всесвітній день здоров’я. Це свято увійшло в традицію зсередини минулого століття. Дата святкування приурочена дню створення Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Статут ВООЗ було прийнято 7квітня 1948-го року. Тоді ж, на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, виникла ідея проводити це міжнародне свято.
Цифри і факти
• У 2022 році Центр громадського здоров’я МОЗ України розробив перші пілотні регіональні профілі громадського здоров’я -- для вивчення, оцінки санітарно-епідемічної ситуації, виявлення причинно-наслідкових зв’язків між станом здоров’я населення та впливом на нього факторів середовища життєдіяльності.
• Регіональний профіль Житомирської області має великий перелік і негативних, і позитивних значень показників здоров’я населення.
• В області -- високі показники народжуваності у жінок віком 15-19 років (показник на 1000 жінок становить 21.3, водночас поУкраїні – 15,8).
• Високим є рівеньабортів серед жінок 18-19 років (показник на 100 тисяч жіночого населення в області – 618.3, національний показник – 575.4).
• Середня очікувана тривалість життя на Житомирщині складає 69.72 роки (загальноукраїнський рівень - 71.35 років). За цимпоказником область знаходиться в нижній частині рейтингу - що свідчить про наявність певних факторів, які впливають на здоров’я та як наслідок довголіття населення.
• Частка населення області, яке у разі настання хвороби не зверталися до лікаря, а лікувалися самостійно за допомогою ліків -- 44.4% (показник по Україні менший -- 31.7%).
• Індекс смертності населення від зовнішніх причин та травм на Житомирщині - 83.23 на 100 тисяч населення (по державі середній показник -75.54 на 100 000).
• Частка населення Житомирської області у віці 12 років та старше, що мають стаж куріння від 16 до 20 років - 22,7% (національне значення - 16,4%).
7 порад, як зберегти здоров’я
Не хворійте і будьте здоровими!
2023-04-06 16:50:31
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 06.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,17мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-05 16:54:55
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 05.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,10до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-04 16:42:02
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 04.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-04 10:46:11
4 квітня відзначається Міжнародний день вітаміну С. Цей вітамін, також відомий як аскорбінова кислота, є водорозчинним вітаміном, який відіграє важливу роль у функціонуванні нашого імунітету, допомагає у засвоєнні заліза та інших поживних речовин, підтримує здоров`я суглобів та судин, а також має антиоксидантні властивості.
Цифри і факти
• Вітамін С входить до списку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров`я.
• 1928 року Альберт Сент-Дьйорді виділив із надниркових залоз речовину, яку він назвав «гексуроновою кислотою». Чотири роки потому, 4 квітня 1932 року, Чарльз Глен Кінг виділив у своїй лабораторії вітамін С і дійшов висновку - це те саме, що й «гексуронова кислота». Норман Хаворт вивів хімічну структуру вітаміну С у 1933 році .
• Добова доза вітаміну С – 75-90 г на добу.
• Після 30 років здатність організму засвоювати вітамін С знижується, внаслідок чого на обличчі з`являються зморшки, темні плями та інші процеси старіння.
• У XVIII столітті саме цинга (нестача вітаміну С) була основною причиною смерті у моряків, а навіть не піратські сутички чи шторми.
Вітамін С: корисні для здоров’я властивості:
• зміцнює імунну систему;
• бере участь в багатьох різноманітних життєво-важливих процесах;
• розчиняє токсичний білок, який накопичується в мозку людей із хворобою Альцгеймера;
• бореться з інфекціями;
• поліпшує всмоктуваність заліза;
• захищає від цинги;
• запобігає захворюванням серцево-судинної системи та онкології;
• контролює рівень холестерину;
• знижує ризик розвитку катаракти;
• підтримує функціональний стан нирок, очей і нервової системи в людей, які страждають на цукровий діабет;
• запобігає передчаснійпояві проявів старіння - зморшкам, віковим плямам, зниженню еластичності шкіри, крихкості судин;
• зменшує тривалість застуди;
• прискорює загоєння ран;
• допомагає в лікуванні астми.
Дефіцит вітаміну С може призвести до появи низки симптомів, таких як:
• сухість шкіри;
• болі в м`язах і суглобах;
• слабкість волосяних фолікулів;
• втрата ваги;
• кровоточивість ясен;
• кровотечі з носа;
• тривале загоєння ран.
Де міститься вітамін С
• Цей вітамін міститься практично у всіх овочах і фруктах, а також в зелені. Особливо багатим є його вміст у полуниці, смородині, чорниці, аґрусі, огірках, помідорах, перці. Також його багато в апельсинах, грейпфрутах, броколі та ківі.
• В аптеках також можна придбати аскорбінову кислоту (вітамін C), просто в дещо іншій формі.
• В овочах та фруктах, які піддаються тепловій обробці, вміст вітаміну C зменшується.
• У більшості тварин (наприклад, кішок) вітамін С синтезується з глюкози. Але людина внаслідок мутації давно втратила цю здатність - тому вона отримує цей вітамін з їжею. Різноманітний збалансований раціон з великою кількістю свіжих фруктів і овочів допоможуть вам почуватися добре в будь-яку пору року.
2023-04-03 16:43:03
ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомляє, що станом на 03.04.2023 р. було проведено щоденний моніторинг якості та безпечності питної води, що подається населенню Житомирської області та м.Житомир, за результатами лабораторних досліджень відхилень не виявлено,але з водогону ТОВ «Олевське орендне підприємство» (мережа), вул.Промислова,72, м.Олевськ -залізо загальне 3,8 мг/дм3, при нормі не більше 1,0 мг/дм3.
Також на території області було проведено дозиметричний контроль місцевості. Показники по області становлять від 0,11до 0,16мкЗв/год, що знаходиться в межах нормативних значень.
Здійснюється епідеміологічне спостереження та контроль на території області. Епідеміологічних ускладнень немає.
2023-04-03 16:16:01
У Києві відбулася нарада, організаторами якої виступили Всесвітня організація охорони здоров’я, Міністерство охорони здоров’я України та Центр громадського здоров’я. У нараді взяли участь керівники Обласних центрів контролю та профілактики хвороб та фахівці відділів імунопрофілактики.
Житомирщину на нараді представляли виконувач обов’язків генерального директора ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб» Іван Киричук та завідувачка відділу імунопрофілактики Світлана Бондар.
Головна тема наради — підготовка Обласних центрів контролю та профілактики хвороб до виконання нових обов’язків щодо планування, логістики, розподілу та забезпечення вакцинами закладів охорони здоров’я.
Під час дводенної роботи учасники наради обговорювали нормативно-правові акти у сфері громадського здоров’я, окреслили зони відповідальності центрів контролю та профілактики хвороб, а також розробляли планування процесів імунізації у своїх регіонах.
В рамках заходу обговорювались інші важливі питання, поміж яких:
• пріоритети державної політики у сфері громадського здоров’я;
• підходи до забезпечення готовності та реагування у сфері громадського здоров’я на національному та регіональному рівні;
• документи щодо Національної програми імунізації України, огляд планової імунізації та вакцинації проти COVID-19 в Україні;
• огляд оцінки ризиків і профілів областей. Методологія щорічного планування на 2023 рік і міжнародні стандарти щодо управління запасами вакцин.
Також експерти проговорили важливі виклики, які чекатимуть країну та центри контролю та профілактики хвороб - потенційний спалах кору. Адже саме обласні центри контролю та профілактики хвороб тепер відповідальні за впровадження та виконання заходів щодо подолання спалахів вакцинокерованих хвороб.
Захід проводився у співпраці з Європейським Союзом і Агентством США з міжнародного розвитку.
2023-04-03 12:11:38
Протягом останнього тижня, за період з 27 березня по 02 квітня 2023р. в Житомирській області на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції захворіло 8265 осіб, що на 6% хворих менше, ніж за попередній тиждень. Зниження захворюваності відбулося серед дітей та дорослих, за виключенням дітей до 4-х років та осіб старших за 65 років, захворюваність яких дещо зросла. Відмічається епідемічна активність середнього рівня інтенсивності.
В тому числі захворіло 3890 дітей, що на 219 випадків менше,ніж за попередній тиждень. Питома вага дітей серед захворілих становить 50%.
Госпіталізовано 259 хворих, в тому числі 137 дітей. Летальних випадків в Житомирській області не зареєстровано. В Україні з початку епідсезону зареєстровано 21 летальний випадок від грипу та його ускладнень.
В м. Житомирі захворіло 2092 особи, що на 244 хворих менше, ніж за попередній тиждень. Захворіло 1286 дітей, що на 180 хворих дітей менше, ніж за минулий тиждень. Госпіталізовано в м. Житомирі 74 хворих, в тому числі 56 дітей.
За результатами лабораторних досліджень зразків матеріалів, проведених вірусологічною лабораторією ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», за останній тиждень у 8 - ми хворих визначено вірус грипу В.
Найкращим заходом профілактики грипу є профілактичні щеплення проти грипу. Станом на 2 квітня 2023 року в області щеплено проти грипу 3633 особи.
Найбільше осіб щеплено в Житомирському районі - 319, Коростишівському - 290, Хорошівському - 182, м. Коростень - 193, м. Бердичів - 282 та м. Житомир - 1123. Серед груп ризику найбільше щеплено медичних працівників - 2051 особа, 275 осіб з хронічними захворюваннями та 170 дітей віком до 5 років.
2023-04-03 11:25:36
ПРОЕКТ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної установи
«Житомирський обласний центр
контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров’я
України»
«___»_____ 2023 року № ______
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Державної установи «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»
на 2023-2025 роки
З м і с т
№ п.п | Розділи | №№ аркушів |
Преамбула | 2 | |
| 3 | |
| 4 | |
| 7 | |
| 8 | |
| 9 | |
| 10 | |
| 10 | |
| 11 | |
(за наявності - підпорядкованих йому працівників | 12 | |
| 12 | |
| 13 | |
| 18 | |
| 19 | |
| 21 | |
| 21 | |
| 22 | |
| 22 | |
| 22 | |
| 25 | |
Подарунки. | 26 | |
| 27 | |
| 28 | |
про злиття або поглинання. | 29 | |
| 30 | |
| 31 | |
| 31
| |
| 32 | |
| 33 | |
| 34 | |
| 35 | |
| 36 | |
| 36 | |
| 37 |
Преамбула
Цією Антикорупційною програмою Державна установа «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» (далі – Центр), усвідомлюючи відповідальність та утвердження цінностей верховенства права і доброчесності, прагнучи забезпечувати свій сталий розвиток, дбаючи про власну ділову репутацію, для заохочення використання добросовісної комерційної практики, а також в інтересах своїх працівників та ділових партнерів проголошує, що його посадові особи і працівники, в тому числі генерального директора (далі - Керівник), його заступники у своїй діяльності, а також у правовідносинах з особами, між якими та Центром укладено договори цивільно-правового характеру, а також з діловими партнерами, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими юридичними та фізичними особами, керуються принципом нульової толерантності до будь-яких проявів корупції, передбачених законодавством та цією Антикорупційною програмою, і вживатимуть всіх заходів щодо запобігання, виявлення та протидії як корупції, так і діянням, що містять ознаки корупції.
І. Загальні положення
Цю Антикорупційну програму Центру прийнято навиконання Законів України: «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII, «Про засади Державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2021-2025 роки» від 20.06.2022 р. № 2322-IX, Постанови Кабінету міністрів України від 04.03.2023 р. № 220 «Про затвердження Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки» та з урахуванням Методології управління корупційними ризиками, затвердженої наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – Національне агентство) від 28.12.2021 р. № 830/21, зареєстрованої вМіністерстві юстиції України 17.02.2022 р. за № 219/37555.
Антикорупційна програма юридичної особи є ключовим елементом антикорупційної комплексної системи та комплексом правил, стандартів і процедур, спрямованих на зменшення впливу корупції на діяльність юридичної особи (Центру) і передбачає:
Антикорупційна програма встановлює стандарти та вимоги не нижчі, ніж передбачені Законом України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), та Антикорупційною програмою, затвердженою рішенням Національного агентства.
Відповідно до вимог ст. 62 Закону України «Про запобігання корупції» Антикорупційною програмою юридичної особи є комплекс правил, стандартів і процедур щодо виявлення, протидії та запобігання корупції у діяльності юридичної особи.
В обов`язковому порядку антикорупційна програма затверджується керівниками:
- державних, комунальних підприємств, господарських товариств (у яких державна або комунальна частка перевищує 50 відсотків), де середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує п`ятдесят осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період перевищує сімдесят мільйонів гривень;
- юридичних осіб, які є учасниками процедури закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг), робіт дорівнює або перевищує 20 мільйонів гривень.
Антикорупційна програма затверджується після її обговорення з працівниками юридичної особи. Текст антикорупційної програми повинен перебувати у постійному відкритому доступі для працівників юридичної особи.
Положення щодо обов`язковості дотримання антикорупційної програми включаються до трудових договорів, правил внутрішнього розпорядку юридичної особи, а також можуть включатися до договорів, які укладаються юридичною особою.
В юридичних особах, зазначених у частині другій зазначеної статті, для реалізації антикорупційної програми призначається особа, відповідальна за реалізацію антикорупційної програми (далі - Уповноважений), правовий статус якої визначається статтею 64 Закону.
Антикорупційна програма юридичної особи не підлягає погодженню Національним агентством
Антикорупційна програма Центру (далі - Програма) затверджується рішенням (наказом) Керівника після ознайомлення з нею та обговорення працівниками юридичної особи..
Визначення термінів.
У цій Програмі наведені терміни вживаються відповідно до Закону у
наступних значеннях:
яка направлена на сприяння законним інтересам одержувачів благодійної допомоги у визначених законом сферах благодійної діяльності, що не передбачає одержання Центром прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації Центру від імені або за дорученням одержувача благодійної допомоги;
переваги, пільги, послуги позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або матеріального характеру, спонсорство Центром заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товарів, роботи, а також послуги, надані Центром безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи;
ділова гостинність – представницькі заходи (ділові сніданки, обіди, вечері, фуршети, культурні та спортивні заходи тощо), відшкодування витрат на дорогу, проживання, інші види витрат, які здійснюються Центром або стосовно Центру з метою встановлення чи налагодження ділових відносин або з іншою метою, пов’язаною з діяльністю Центру;
сприяння/прискорення/сприяння чи, у певних випадках, належного виконання встановлених законодавством процедур, які Центр має законне право отримувати без здійсненнятаких платежів;
*особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону;
* особа, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону;
* працівник патронатної служби відповідно до статті 92 Закону України «Про державну службу»;
* кандидат на пост Президента України та кандидат у народні депутати України, зареєстрований у порядку, встановленому законом;
* керівник, інша посадова особа господарського товариства, у якому державна або комунальна частка перевищує 50 відсотків;
* посадова особа іноземної держави, яка обіймає посаду в законодавчому, виконавчому або судовому органі іноземної держави, у тому числі присяжні засідателі, інша особа, яка здійснює функції держави для іноземної держави (зокрема для державного органу або державного підприємства);
* іноземний третейський суддя, особа, уповноважена вирішувати цивільні, комерційні або трудові спори в іноземній державі у порядку, альтернативному судовому;
*посадова особа міжнародної організації (працівник міжнародної організації чи будь-яка інша особа, уповноважена такою організацією діяти від її імені);
* член міжнародної парламентської асамблеї, учасником якої є Україна;
* суддя і посадова особа міжнародного суду;
- спонсорська діяльність (спонсорство) – добровільна матеріальна,
фінансова, організаційна та інша підтримка Центром будь-якого
заходу або діяльності з метою популяризації найменування Центру та його послуг.
Мета та сфера застосування.
Метою Програми є досягнення значного прогресу в запобіганні та
протидії корупції, забезпечення злагодженості та системності антикорупційної діяльності у складі державних органів та органів місцевого самоврядування, а також належного процесу післявоєнного відновлення України.
Виконання цієї Програми сприятиме загальнодержавному виконанню Антикорупційної програми України в її подальшій роботі на шляху до набуття членства в ЄС, Північноатлантичному Альянсі (НАТО), Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).
Керівник, посадові особи Центру беруть на себе зобов’язання особистим прикладом етичної поведінки формувати у працівників Центру нульову толерантність до корупції, що є основою ділової культури, повсякденної ділової практики та ділової репутації Центру.
Норми професійної етики.
Керівник, посадові особи Центру, Уповноважений, працівники, особи, які виконують певну роботі для Центру, та представники Центру під час виконання своїх посадових (договірних) обов’язків, зобов’язані:
II. Права, обов’язки, заборони.
Права та обов’язки Керівника, посадових осіб Центру, працівників (крім Уповноваженого та представників Центру).
Керівник, посадові особи, працівники, особи, які виконують певну роботі для Центру, та представники Центру мають права:
1.1. надавати пропозиції щодо удосконалення цієї Програми;
1.2. звертатися до Уповноваженого за консультаціями та роз’ясненнями щодо виконання цієї Програми, інших внутрішніх документів Центру стосовно запобігання корупції, антикорупційного законодавства;
1.3. отримувати від Уповноваженого рекомендації щодо подальших дій у разі, якщо заплановані дії або рішення (правочини) можуть бути джерелом корупційних ризиків.
2) Керівник, посадові особи, працівники, особи, які виконують певну роботу для Центру, та представники Центру зобов’язані:
2.1. дотримуватись вимог Закону, цієї Програми та прийнятих на її виконання внутрішніх документів, а також забезпечувати реалізацію цієї Програми;
2.2. виконувати свої безпосередні обов’язки з врахуванням законних інтересів Центру;
2.3. невідкладно інформувати в передбаченому цією Програмою порядку відповідно Уповноваженого, Керівника або Уповноважений орган про випадки:
- порушення вимог цієї Програми або/та про випадки підбурювання до таких дій;
- вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону Керівником, його заступниками, Уповноваженим, посадовими особами Центру та його працівниками, особами, які виконують певну роботу для Центру або існуючими чи потенційними діловими партнерами.
2.4. невідкладно інформувати в порядку, визначеному цією Програмою, про виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів, вживати заходів для їх запобігання та врегулювання, не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
2.5. утримуватися від поведінки, яка може бути розцінена як готовність вчинити корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, що стосується діяльності Центру;
2.6. інформувати Уповноваженого про здійснення та прийняття ділової гостинності, дарунків у порядку, визначеномуЦентром;
2.7. брати до уваги та враховувати рекомендації Уповноваженого.
Керівнику, посадовим особам Центру, Уповноваженому, працівникам, особам, які виконують певну роботу для Центру, та представникам Центу забороняється:
III. Правовий статус Уповноваженого
(за наявності уповноваженого підрозділу- підпорядкованих йому працівників).
Правовий статус Уповноваженого визначається Законом, цією Програмою
та затвердженим Керівником Центру положенням про уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції.
Обов’язки та права уповноваженого.
1) Обов’язки Уповноваженого;
1.1. неупереджено виконувати свої обов’язки;
1.2. здійснювати заходи щодо запобігання та виявлення порушень вимог Закону;
1.3. складати проекти актів з питань запобігання та виявлення корупції в Центрі і його підрозділах;
1.4. організовувати роботу з оцінки корупційних ризиків у діяльності Центру, готувати заходи щодо їх усунення, вносити Керівнику пропозиції щодо таких заходів;
1.5. забезпечувати підготовку проекту антикорупційної програми;
1.6. готувати звіти за результатами періодичного перегляду та оцінки виконання цієї Програми, надавати пропозиційпровнесення до неї змін та моніторити її виконання;
1.7. надавати в Центрі методичну і консультаційну допомогу з питань додержання законодавства прозапобігання корупції;
1.8. вживати заходів з виявлення конфлікту інтересів, сприяти в його врегулюванні, інформувати Керівника та Національне агентство про виявлення конфлікту інтересів і вжиті заходи для його врегулювання;
1.9. проводити перевірку факту подання суб’єктами декларування(відповідно до частини 2статті 49 Закону) декларацій і повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному законодавством порядку;
1.10. надавати консультативну допомогу в заповненні декларацій;
1.11. організовувати роботу внутрішніх каналів повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень вимогЗакону, отримувати та організовувати розгляд повідомлень, які надійшли через такі канали;
1.12. співпрацювати з викривачами, забезпечувати їхні права та гарантії захисту, передбачені Законом;
1.13. надавати працівникам Центру або особам, які проходять у ньому навчання або виконують певну роботу, методичну допомогу та проводити консультації з приводу надходження повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону та захисту викривачів, проведення з цих питань внутрішнього навчання;
1.14 здійснювати у передбачений Законом строк перевірки повідомлень, які надійшли через внутрішні або регулярні канали про можливі факти корупційних чи пов’язаних з корупцією правопорушень;
1.15. інформувати Керівника Центру, Національне агентство, інші спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції про факти, що можуть свідчити про вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інші порушення працівниками Центру вимог Закону;
1.16. здійснювати моніторинг офіційних вебпорталів: «Судова влада України», «Єдинийдержавний реєстр судових рішень» тощо з метою отримання інформації про результати розгляду відповідних справ судом стосовно працівників Центру або його підрозділів у разі вчинення ними корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення;
1.17. письмово інформувати Керівника про вчинення корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією, інших порушень вимог Закону працівниками Центру (підпорядкованих його підрозділів), з метою забезпечення дотримання вимогчастин 2, 4, 5 статті 65 Закону;
1.18. інформувати Національне агентство у разі ненаправлення відділом кадрового забезпечення Центру завіреної в установленому порядку паперової копії розпорядчого документу про накладення дисциплінарного стягнення та інформаційної картки до нього про накладення (скасування розпорядчого документа про накладення) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень для внесення до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;
1.19. організовувати і приймати участь у службових розслідуваннях з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимогЗаконув інший спосіб, за поданням спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства;
1.20. вести облік працівників Центру, притягнутих до відповідальності за вчинення корупційних дійта правопорушень, пов’язаних з корупцією;
1.21. здійснювати візування проектів наказів (розпоряджень) з основної діяльності Центру, його адміністративно-господарських питань, а також проектів наказів (розпоряджень) з кадрових питань в залежності від їх видів;
1.22. кожне півріччя звітувати в установленому порядку про результати діяльності Уповноваженого;
1.23. щорічно (до 15 лютого наступного за звітним періодом року) надавати Національному агентству інформацію для підготовки національної доповіді щодо реалізації засад антикорупційної політики відповідно достатті 20Закону;
1.24 взаємодіяти з уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами) інших відповідальних суб’єктів, Національним агентством, іншими спеціально уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції;
1.25. підвищувати свою кваліфікацію, для чого регулярно приймати участь в онлайн-навчаннях та не рідше, як раз у два роки ініціювати перед Керівником питання про проходження свого професійного навчання;
1.26. організовувати і проводити, за можливості, перевірки ділових партнерів Центру;
1.27. брати участь у процедурах добору персоналу Центру, зокрема шляхом ініціювання, організації, проведення перевірок кандидатів на посади.
Організовувати проведення та особисто проводити інструктажі з антикорупційного законодавства нових працівників, з якими Центр уклав трудовий договір;
1.28. здійснювати контроль та аналіз можливих корупційних ризиків при благодійній та спонсорській діяльності Центру, а також відносин, пов`язаних з провадженням волонтерської діяльності в Україні (за умови їх здійснення);
1.29. забезпечувати формування і ведення реєстрів:
- обліку повідомлень про конфлікт інтересів;
- повідомлень викривачів;
- первинних і вступних інструктажів з питань дотримання в Центрі антикорупційного законодавства;
- фактів порушень вимог цієї Програми;
-вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, внесених викривачами;
- заяв про наявність/відсутність обставин, що можуть становити реальний або потенційний конфлікт інтересів під час виконання функціональних обов’язків;
- проведення антикорупційних перевірок ділових партнерів Центру;
- працівників Центру, притягнутих до відповідальності за порушення вимог цієї Програми, вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов’язаного з корупцією, інших вимог Закону;
- проведення перевірок за фактами порушення Антикорупційної програми за ознаками вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення у Центрі;
- проведення внутрішніх розслідувань за фактами порушення цієї Програми, за ознаками вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення в Центрі;
- близьких осіб серед працюючих працівників Центру, його Керівника та заступників, перелік яких викладено у ч. 1 ст. 1 Закону;
- ділової гостинності та подарунків.
1.30. здійснювати нагляд, контроль та моніторинг за дотриманням цієї Програми та антикорупційного законодавства;
1.31. проводити оцінку результатів виконання заходів, передбачених Програмою;
1.32. забезпечувати підготовку звіту про стан виконання цієї Програми;
1.33. брати участь у співпраці з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими юридичними особами, неурядовими таабо міжнародними організаціями з питань запобігання та виявлення корупції;
1.34. виконувати інші обов’язки, передбачені Законом, цією Програмою, внутрішніми документами Центру, прийнятими на виконання Закону та Державної антикорупційної програми, зокрема ті, що спрямовані на розгляд повідомлень викривачів, забезпечення дотримання їхніх прав і гарантів захисту;
1.35. організовувати проведення процесу вдосконалення в Центрі управління корупційними ризиками.
Гарантії незалежності.
Здійснення Уповноваженим своїх функцій у Центрі є незалежним.
Будь-яке втручання у діяльність Уповноваженого з боку Керівника, посадових осіб, працівників, осіб, які виконують певну роботі для Центру, представників ділових партнерів Центру, а також інших осіб – не допускається.
IV. Управління корупційними ризиками.
7.1. ідентифіковані корупційні ризики, сфери (напрями) діяльності
Центру, у яких вони ідентифіковані, їхні описи, джерела, існуючі
заходи контролю, оцінку їхньої діяльності, відповідності та
ефективності;
7.2. рівні виявлених корупційних ризиків;
7.3. пропозиції щодо заходів із усунення або мінімізації виявлених
корупційних ризиків (у тому числі антикорупційних заходів,
необхідних ресурсів, індикаторів виконання, термінів (строків) їх
виконання, відповідальних підрозділіввиконавців, необхідних
ресурсів, індикаторів виконання).
V. Просвітницькі заходи.
Періодичні навчання з питань запобігання та виявлення корупції.
З метою формування належного рівня антикорупційної культури
Уповноважений забезпечує організацію обов’язкового ознайомлення із положення Закону, цієї програми та прийнятими на її виконання внутрішніми документами Центру працівників, представників Центру та осіб, які проходять навчання у Центрі чи виконують певну роботу.
Керівника, посадових осіб, працівників Центру, Уповноваженого та, у разі необхідності, - представників Центру.
Надання працівникам Центру роз’яснень та консультацій.
У разі наявності питань щодо роз’яснення окремих положень цієї Програми Керівник, посадові особи, працівники, особи, які виконують певну роботу для Центру, та представники Центру можуть звернутися до Уповноваженого за отриманням усного або письмового роз’яснення та консультації.
VI. Заходи запобігання та перевірки.
Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Центр прагне забезпечити, щоб конфлікт інтересів не мав несприятливого
впливу на його інтереси, а також інтереси його замовників (заявників) шляхом запобігання, виявлення та врегулювання конфлікту інтересів.
9.1. усунення працівника Центру від виконання завдань, вчинення дій, прийняття рішень чи участі в їх прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;
9.2. застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчинення нею певних дій чи прийняття рішень;
9.3. обмеження доступу працівника Центру до певної інформації;
9.4. перегляду обсягу (посадових) функціональних обов’язків працівника;
9.5. переведення працівника Центру на іншу посаду;
9.6. звільнення працівника Центру.
10) Порядок застосування заходів врегулювання конфлікту інтересів та його особливості для різних категорій осіб встановлюються Уповноваженим з урахуванням таких вимог:
10.1. переведення працівника Центру на іншу посаду застосовується лише за його згодою у разі, якщо реальний або потенційний конфлікт інтересів у діяльності працівника має постійний характер і не може бути врегульований іншим шляхом та за наявності вакантної посади, яка за своїми характеристиками відповідає особистим та професійним якостям працівника;
10.2. звільнення працівника Центру з займаної посади у зв’язку з наявністю конфлікту інтересі здійснюється у разі, якщо реальний чи потенційний конфлікт інтересів у його діяльності має постійних характер і не може бути врегульований в інший спосіб, у тому числі через відсутність згоди працівника на переведення або на позбавлення приватного інтересу;
10.3. у разі виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів у представника Центр припиняє правовідносини з ним.
У разі, якщо конфлікт інтересів у представника Центру має постійний характер, такий представник підлягає занесенню до переліку осіб, послуги яких не підлягають використанню та/або на користь яких не здійснюються платежі.
11) Рішення про врегулювання конфлікту інтересів у діяльності Керівника приймається Міністерством охорони здоров’я України протягом 2 робочих днів після отримання повідомлення.
Про прийняте рішення невідкладно повідомляється особа, якої воно стосується, та Уповноважений.
Взаємодія з діловими партнерами.
Центр прагне здійснювати співпрацю з діловими партнерами, які здійснюють свою діяльність законно та етично, взаємодія з якими не несе корупційних ризиків для Центру.
Політика та процедури ділової гостинності. Подарунки.
Центр з урахуванням вимог законодавства визначає загальну політику та процедури надання і приймання ділової гостинності та подарунків.
Центру повинні звернутись до Уповноваженого в порядку, визначеному цією програмою, для отримання консультації та/або роз’яснення.
Благодійна та спонсорська діяльність.
Центр може здійснювати благодійну та спонсорську діяльність у разі відсутності заборони, встановлених законодавством та його внутрішніми документами.
5.1. її здійснення є умовою укладення будь-якого правочину, ухвалення
рішення органом державної влади або органом місцевого
самоврядування, або вона здійснюється з метою отримання
незаконних переваг у комерційній, підприємницькій діяльності;
5.2. діловий партнер/офіційна особа наполягає на здійсненні того чи іншого
виду благодійної та/або спонсорської діяльності виключно через
конкретні організації;
5.3. вона здійснюється з метою впливу на офіційну особу або в обмін на
будь-яку неправомірну вигоду для Центру зі сторони ділових партнерів.
6) основними інструментами здійснення Центром контролю за благодійною та спонсорською діяльністю можуть бути:
6.1. перевірка потенційних одержувачів благодійної та спонсорської
допомоги в порядку, який застосовується для перевірки ділових
партнерів, або в іншому порядку, встановленому Центром;
Підтримка політичних партій.
Центр не здійснює підтримку політичних партій, якщо це прямо заборонено
законодавством.
Перевірка під час укладання правочинів про злиття або поглинання.
1) Центр при плануванні та вчиненні правочинів щодо злиття або поглинання здійснює перевірку юридичної особи – потенційного об’єкта злиття або поглинання – з метою виявлення корупційних ризиків, перевірки мети та порядку виконання такого правочину на відповідність антикорупційному законодавству та цій Програмі.
2) Перевірка здійснюється до вчинення правочину та після його вчинення.
3) Обсяги перевірки визначаються Центром залежно від характеру та рівня корупційних ризиків, які можуть виникнути у зв’язку із вчиненням правочину щодо конкретного об’єкта злиття або поглинання.
4) До проведення перевірки залучаються: Уповноважений, а за необхідності і інші особи.
5) До вчинення правочину перевірка в себе включає:
5.1. вивчення історії та діяльності об’єкта злиття або поглинання, структури його засновників/учасників/кінцевих бенефінціарних власників;
5.2. визначення можливих зв’язків об’єкта злиття або поглинання з офіційними особами та характеру взаємодії з ними;
5.3. дослідження основних елементів системи запобігання та протидії корупції (антикорупційної програми, системи управління корупційними ризиками) об’єкта злиття або поглинання;
5.4. виявлення випадків корупції, до яких може бути причетний об’єкт злиття або поглинання (відомостей про розслідування, які здійснюються/ судові провадження);
5.5. перевірки діючих санкцій, застосованих до об’єкта злиття або поглинання;
5.6. встановлення кола контрагентів об’єкта злиття або поглинання (клієнтів, постачальників, посередників) з високими корупційними ризиками та характеру договірних відносин з ними;
5.7. дослідження механізміввнутрішнього контролю об’єкта злиття або поглинання (контролю за вчиненням правочинів, з високими корупційними ризиками, дарування подарунків, здійснення ділової гостинності, благодійної та спонсорської діяльності тощо);
5.8. дослідження наявності та стану функціонування системи повідомлення про вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону;
5.9. визначення обсягу та характеру питань, яким слід приділити увагу після вчинення правочину.
6) Керівник враховує результати перевірки при прийнятті остаточного рішення про вчинення правочину.
7) Після вчинення правочину перевірка в себе включає:
7.1. виявлення невідповідності у системі антикорупційних заходів об’єктів злиття або поглинання;
7.2. забезпечення відповідності системи антикорупційних заходів об’єкта злиття або поглинання;
7.3. визначення коригувальних заходів для приведення системи антикорупційних заходів у відповідність із заходами антикорупційного законодавства.
8) Якщо під час здійснення антикорупційної перевірки виявляються факти корупції, Центр вживає заходів до їх припинення, інформування в установленому порядку спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції та недопущення подібних практик у майбутньому.
Повідомлення, їх перевірка та відповідальність.
Повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону.
Центр створює сприятливі умови для викривачів та формує до них повагу як частину ділової культури Центру.
Права та гарантії захисту викривачів.
Викривання є почесним правом кожного громадянина і, зокрема, працівника Центру.
Повідомлення про можливі факти порушення цієї Антикорупційної Програми.
Працівники Центру та особи, які виконують певну роботу, представники, а також ділові партнери Центру можуть повідомити про виявлені ознаки порушень цієї Програми, факти підбурення працівників Центру, Керівника, посадових осіб, які виконують певну роботу для Центру, до вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією порушень, інших порушень Закону, безпосередньо на особистому прийомі Керівнику, Уповноваженому, а ткож шляхом звернення на «гарячу лінію» Центру, направлення електронного повідомлення на адресу електронної пошти,, направлення листа засобами поштового зв’язку за адресою: 10002 м. Житомир, вул. Велика Бердичівська, 64.
Отримана (виявлена) інформація також надсилається Міністерству охорони здоров’я України.
5. Дисциплінарна відповідальність за порушення цієї Антикорупційної програми.
Внесення змін до цієї Антикорупційної програми.
Керівник забезпечує організацію механізму зворотного зв’язку та інші внутрішні процеси, спрямовані на підтримку та постійне вдосконалення цієї Програми.
2023-04-03 11:02:05
Основні показники, що характеризують епідемічну ситуацію з COVID-19 в Житомирській області.
В період 24.03.2023-30.03.2023:
З початку епідемії:
За звітний тиждень відмічається перевищення середньообласного показника захворюваності в м. Бердичів, Коростень, Звягель, а також в Хорошівській, Чуднівській, Черняхівській, Ємільчинській громадах області.
За тиждень вірусологічною лабораторією проведено 281 ПЛР-дослідження для підтвердження діагнозу COVID-19, виявлено 74 позитивних результати (26%).
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України» загалом по Україні за минулий тиждень зареєстровано 18982 випадків захворювання, показник 49,8, відбулося зниження захворюваності на 5%.
Отже, на Житомирщині, як і в цілому по Україні, вперше за останні майже 2 місяці спостереження зафіксовано незначне зниження рівня захворюваності на COVID-19. Випадки захворювання реєструються по всій території області. Обласним центром триває моніторинг за станом захворюваності, проведення ПЛР-досліджень, епідеміологічне розслідування випадків.
Відділ епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
2023-04-03 10:51:44