0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-09-16 12:09:46

Photo

Про якість питної води в навчально-виховних закладах Житомирської області перед початком 2019-2020 навчального року

     Вода це найважливіший природний ресурс нашої планети. Без неї не можливий розвиток живої природи. Вода незамінне джерело у життєвих процесах організму людей, тварин та рослин.

Питна вода та ї якість істотно впливає на усі фізіологічна та біохімічні процеси, що відбуваються в організмі людини, на стан її здоров’я. Правильно налагоджений питний режим допомагає нормалізувати головні функції організму. Вода бере участь у хімічних реакціях пов’язаних з травленням, обміном речовин, доставляє кисень та мікрокомпоненти в кров та клітини, підтримує температуру тіла і забезпечує готовність організму до фізичної активності тощо.

     Користь води для організму безцінна, але не будь яка вода придатна для споживання, деяка навіть може заподіяти шкоду організму. Значна кількість хвороб організму людини пов’язана з незадовільною якістю питної води і порушенням санітарно-гігієнічного водопостачання.

    Вода питна – вода, яка за органолептичними властивостями, хімічним та мікробіологічним складом та радіологічними показниками відповідає державним стандартам та санітарним нормам.

Одним із головних питань готовності загальноосвітніх навчальних закладів області до нового 2019-2020 навчального року є забезпечення цих закладів питною водою гарантованої якості, як це передбачено Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» ДСанПіН 2.2.4-171-10.

    З метою визначення якості водозабезпечення, спеціалістами відділів і відділень ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» було здійснено 690 моніторингових обстежень закладів освіти під час яких відібрано і досліджено 1374 зразки води, із яких 279 (20%) досліджених проб не відповідали стандартам за вмістом нітратів, заліза та мікробіологічним показникам.

   Викликає занепокоєння те, що якість води у низцізакладів не покращується протягом ряду років. Найбільша кількість відібраних зразків води у школах Попільнянського  району не відповідає санітарним вимогам за фізико-хімічними показниками, із 24 досліджених проб води у 12 виявлено понаднормовий вміст заліза, нітратів тощо (Попільнянський ліцей, Новоселицька, Саверецька, Миролюбівська, Попільнянська, Строківська, Ходорківська, Макарівська, Романівська, Корнинська, Кам’янська школи, Андрушківський ліцей).

    А у Ружинському районі із 26 проб води не відповідає санітарним нормам 21 проба, що складає 80,7% за рахунок жорсткості, заліза, нітратів (Білилівська і Ружинська гімназії, Бистрицька, Зарудинецька, Вчорайшенська, Роставицька, Чорнорудська 1-3 ст.; Чорнорудська 1-2 ст., Голубівська, Немиренецька, Огіївська, Крилівська, Городоцька, Бистріївська, Зарічанська, Прибережненська, Верхівнянська, Березянська, Вербівська, Ягнятинська, Топорівська школи).

За бактеріологічними показниками найбільше відхилень зареєстровано у школах Хорошівського району 44% (ЗОШ сіл Сколобів, Дворище, Грушки, Рижани, Зубринка, Краївщина, Паромівка, Давидівка), 36,8% в Олевському районі (школи сіл Перга, Андріївка, Калинівка, Сарнівка, Майдан, Сердюки, Зольня, Кам’янка, Замисловичі, Болярка, Жубровичі, Корощино, Пояски, № 1 Білокоровичі), що свідчить про наявність у дослідженій воді умовно-патогенних мікроорганізмів.

Не кращі результати дослідженої води в низці шкіл Овруцького, Хорошівського, Радомишльського, Баранівського, Коростишівського районів.

     З метою оперативного реагування та своєчасної ліквідації порушень санітарного законодавства, було надано 106 рекомендацій керівникам (власникам) закладів, надіслано 115 повідомлень, в т.ч. керівникам районів 28, громадам 20, керівникам закладів освіти 72.

Слід пам’ятати, що єдиним способом оцінити якість та безпечність питної води є проведення лабораторних досліджень за перерахованими вище показниками, будь якою атестованою лабораторією, в т.ч. лабораторіями ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України». 

 

Лікар ДУ «Житомирський ОЛЦ

МОЗ України»                                                                           О.О.Сокур