0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-09-16 16:30:16

Photo

НЕБЕЗПЕЧНА ХВОРОБА - САЛЬМОНЕЛЬОЗ

  Сальмонельоз – гостра кишкова інфекція, яка виникає при споживанні продуктів, заражених мікроорганізмами роду сальмонела. Захворювання зустрічається як у виглядігрупових епідемічних спалахів (коли одночасно хворіє велика кількість людей), так і у формі поодиноких випадків. Сальмонели широко розповсюджені в природі. Особливе епідеміологічне значення має здатність сальмонел не тільки досить стійко зберігатись, а й розмножуватись в продуктах харчування.

     Порушення обробки режиму харчових продуктів є найчастішою причиною харчових сальмонельозів. При оптимальній для розмноження бактерій температурі 20- 37С через 4-6 годин незначне зараження продуктів перетворюється на масивне забруднення, але навіть при масивному обсіменінні сальмонелами м`яса,молочних та інших продуктів - помітних змін їх кольору, запаху,смаку, консистенції не спостерігається.     

  Джерелом цієї інфекції є різні тварини: велика рогата худоба, свині, вівці, гризуни,  птиця, особливо водоплаваюча (качки, гуси). Можливе також зараження від людини-носія. Найчастіше сальмонельоз у людей виникає в результаті споживання зараженого м`яса і м`ясних продуктів.     

    Інкубаційний період сальмонельозу може тривати від декількох годин до двох днів.

   Захворювання починається гостро з підвищення температури і наростання ознак інтоксикації (головний біль, ломота в м’язах, слабкість). Потім у животі виникає біль спастичного характеру з переважною локалізацією у верхніх відділах живота і пупкової області, нудота і часта блювота. Незабаром приєднується діарея. Після виникнення подібних симптомів, необхідно терміново звернутися до лікаря!

   Після перенесеного сальмонельозу, незалежно від його форми, деякі хворі

продовжують виділяти збудника (бактеріоносійство) протягом місяця. Якщо бактеріоносійство затягується більше трьох місяців, його визнають хронічним.

   Бактеріологічна лабораторія Державної Установи «Житомирський обласний лабораторний цент МОЗ України»  акредитована відповідно до міжнародних стандартів і має атестат про акредитацію відповідно до вимог ДСТУ ISO.Фахівцями лабораторії здійснюються бактеріологічні методи дослідження по виділенню збудника сальмонели в чистій культурі. Також, для правильного лікування хворих та бактеріоносіїв визначається чутливість виділеного збудника до антибіотиків, що сприяє ефективному лікуванню.     Лабораторія здійснює профілактичні обстеження на носійство кишкових інфекцій на договірній основі, спеціалісти виїжджають на спалахи, обстежують осіб, які контактували з хворим з метою виявлення збудника сальмонели. 

      В минулому році в  Житомирській області виявлено 221 випадок захворювання на сальмонельоз та 8 носіїв інфекції. За минулий період поточного року виявлено 102 випадки сальмонельозу, в тому числі 38 випадків серед дітей до 17 років. 

    Щоб запобігти захворюванню на сальмонельоз, необхідно виконувати певні правила:

- сирі продукти тваринного походження слід відразу після покупки покласти в холодильник і зберігати їх окремо;

- яйця перед вживанням слід ретельно вимити. Чим свіжіше яйце, тим менше

ймовірність розмноження в ньому сальмонел;

- приготовану теплу страву з сирих яєць (наприклад, соус), необхідно вжити в їжу в перші дві години після приготування. А якщо холодну страву (майонез), то зберігати його можна в холоді не більше доби;

- розморожувати кури слід в холодильнику. При приготуванні страв із птиці, не торкайтеся до інших продуктів;

- м’ясо і птицю необхідно добре проварювати або прожарювати невеликими шматками;

- страви, до яких додають молоко або яєчний жовток, необхідно додатково проварити;

- для сирих продуктів використовувати окремий посуд та приладдя, після вживання обдавати окропом;

- дотримуватись на кухні взірцевої чистоти, своєчасно прибирати сміття, харчові відходи, не допускати появи мух, тарганів і гризунів;

- необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, частіше мити руки з милом, особливо, після повернення з вулиці, перед вживанням їжі, після відвідування туалету;

- не допускайте змішування свіжоприготовленої страви із її залишками попереднього дня;

- не купуйте продукти харчування в місцях стихійної торгівлі

 

Мікробіолог бактеріологічної лабораторії                       Лонська О.А.