0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2022-09-02 14:46:47

Photo

COVID-19 ЗНИК ІЗ НОВИННИХ ЗАГОЛОВКІВ, АЛЕ НЕ З НАШОГО ЖИТТЯ: ВЧАСНЕ ТЕСТУВАННЯ ТА ВАКЦИНАЦІЯ — ЕФЕКТИВНІ ІНСТРУМЕНТИ БОРОТЬБИ З ХВОРОБОЮ

 

Щоденні новини з військового та дипломатичного фронту витіснили з українського медіапростору згадки про коронавірус SARS-CoV-2 — і може здатися, що ми нарешті подолали пандемію. Проте якою є ситуація з COVID-19 насправді?

У чому проблема?

З початком повномасштабної російсько-української війни COVID-19 практично зник з топ-тем публічних комунікацій. Ми перестали бачити щоденну статистику захворюваності, більше не дотримуємося карантинних обмежень і не носимо маски в громадських місцях — і в багатьох з цілком зрозумілих причин виникло враження, що хвороба відступила. Та, на жаль, це не так.

В українському суспільстві наразі немає повної епідеміологічної картини випадків захворюваності на COVID-19, зокрема через окупацію частини території України. У разі виявлення симптомів ГРВІ українці рідко звертаються до сімейних лікарів і не завжди роблять тести через низку причин — відсутність фінансової можливості, недосконалість системи безоплатного тестування та банальне «не на часі під час війни». Наприклад, навесні 2022 року у деяких регіонах рівень тестування знизився аж на 90%, що лише збільшило ризик поширення вірусу.

Ігнорування факту, що COVID-19 все ще серед нас, може спричинити зростання випадків інфікування коронавірусом SARS-CoV-2. Додамо сюди менш активне дотримання протиепідемічних заходів і поширення нових хвиль COVID-19 у світі — і прийдешній епідсезон 2022–2023 має всі шанси стати більш інтенсивним, ніж попередній.

Яке рішення?

За появи симптомів ГРВІ ми не знаємо, що їх спричинило насправді насправді — звичайне переохолодження організму, інфікування COVID-19 чи грипом. Аби перестрахуватися й не наражати оточення на зайвий ризик, радимо зробити безоплатне тестування на COVID-19, направлення на яке можна отримати у свого сімейного лікаря.

А єдиним рішенням задля захисту від важкого перебігу хвороби є вакцинація. Нагадаємо, що в Україні можна безоплатно вакцинуватися від COVID-19 в будь-якому населеному пункті країни без прив’язки до місця декларації з вашим сімейним лікарем.

Чому масове тестування громадян на COVID-19 є таким важливим для держави?

У воєнний час держава повинна ще ретельніше дбати про здоров’я власних громадян. А громадяни, зі свого боку, мають дотримуватися всіх належних рекомендацій, аби мінімізувати розповсюдження вірусу. Достатня кількість зроблених тестів на COVID-19 допоможе побачити реальну картину захворюваності й летальності та передбачити подальше поширення пандемії. А ще — вчасно ідентифікувати й ізолювати хворих до того, як вони встигнуть інфікувати ще більше громадян, серед яких можуть бути представники груп ризику — люди віком 60+ або з хронічними хворобами.

Наступна, але не така очевидна перевага тестування на COVID-19 — ймовірне зниження навантаження на систему охорони здоров’я, яка працює в посиленому режимі під час війни. Українські медики не лише рятують життя наших героїв-захисників, а й продовжують щоденно турбуватися про кожного з цивільних громадян, приймаючи пологи в лікарнях і укриттях, консультуючи в клініках та онлайн з будь-якої точки країни. Тож відповідальне ставлення до власного здоров’я значно зменшить кількість роботи нашим медичним працівникам.

Як отримати направлення на безоплатний тест?

Згідно з Наказом МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)», кожен український громадянин має право на безоплатне тестування. Наразі доступні 2 типи тестування на COVID-19:

Як передбачають затверджені Міністерством охорони здоров’ям стандарти, лікар обов’язково має призначати ПЛР-тестування на COVID-19 таким категоріям:

Першим трьом категоріям ПЛР-тестування призначають за умови, що їм не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2. Направлення на безкоштовне тестування зобов’язаний надати сімейний лікар або, у разі його відсутності чи недосяжності, лікар із найближчого медичного закладу. Якщо з будь-яких причин лікар відмовляється дати таке направлення, звертайтеся на контакт-центр МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Алгоритм дій за появи перших симптомів ГРВІ:

Якщо ви проживаєте там, де й раніше:

Для внутрішньо переміщених людей:

Для військовослужбовців:

Важливо: самоізоляцію можна завершувати за умови відсутності симптомів через 5 днів з дати їх виникнення або з дати позитивного результату тестування. Якщо ж відчуваєте погіршення стану, викликайте «швидку» лише за необхідності невідкладної допомоги при симптомах та станах, що виникають у пацієнтів із COVID-19. Наразі в Україні на стаціонарне лікування направляють пацієнтів середньої тяжкості та тяжких хворих, а рішення про госпіталізацію приймає лікар на основі проведеного обстеження.

Вакцинація

Безпечність вакцинації доведена вже давно, і нині це єдиний шанс захиститися від важкого перебігу коронавірусної хвороби. Отримати своє щеплення від COVID-19 можна в будь-якому закладі первинної медичної допомоги, незалежно від наявності декларації з лікарем і типу дози (першої, другої чи бустерної). Для цього:

Пам’ятайте: вакцина може захистити вас від інфікування або суттєво полегшити перебіг коронавірусної хвороби. Перед вакцинацією варто проконсультуватися з вашим лікарем, а перед самим щепленням — повідомити медичного працівника, який робить укол, про наявні хронічні захворювання.

Здорові українці пришвидшують нашу перемогу — кожен на своєму фронті. Нумо наближати цей день разом! Захистіть себе й близьких, вакцинуйтесь.

   

Інформація з сайту ЦГЗ