0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2022-09-22 15:33:46

Photo

ХМЛ (хронічна мієлоїдна лейкемія):  ВРЯТУВАТИ  МОЖЕ  АНАЛІЗ  КРОВІ

 

22 вересня відзначається  Всесвітній день пацієнтів, які страждають на хронічну мієлоїдну лейкемію (ХМЛ ). Цей день запроваджено у 2001 році, а дату обрано невипадково: вона є згадкою про генетичну зміну хромосом 9 та 22, яка є причиною хронічного мієлоїдної лейкемії.

 

Що таке ХМЛ?

Хронічна мієлоїдна лейкемія  (або мієлолейкоз) – це злоякісне захворювання системи крові, при якому вражаються гранулоцити – лейкоцити. Хвороба розвивається через випадкову хромосомну поломку, яка відбувається в стовбуровій клітині. На відміну від гострих форм лейкозів, захворювання розвивається поступово. 

Цифри і факти

Основна причина захворювання -- генна мутація. При ній дві ділянки на хромосомах міняються своїми місцями. Називається ця патологія філадельфійською. У результаті заміни починають синтезуватися білки, що провокують посилене ділення. Взаємозв’язок між мієлолейкозом та мутацією виявляється у 95% випадків.

ХМЛ складає 15% від усіх онкологічних патологій крові. Страждають на цю недугу переважно дорослі люди після 30 років. Чоловіки та жінки – порівну. Частота захворюваності на  ХМЛ становить 1-2 випадки на 100 тисяч населення на рік. Середній вік прояву захворювання  у світі   60–65 років. В Україні налічується понад 3000 хворих на мієлолейкоз. Середній вік хворих   на момент встановлення діагнозу значно менший за світові показники – і складає  43 роки.

Симптоми ХМЛ

На початковому етапі симптоми захворювання відсутні. Період цей досить тривалий – від 2 до 10 років. Виявити проблему можуть випадково під час аналізу крові – спостерігається підвищення гранулоцитів у крові, переважання їх молодих форм та зміна кількості гранул. 

Потім виникають і впродовж певного періоду посилюються інші симптоми:

- млявість, втома;

- відчуття важкості в лівому боці через збільшення селезінки;- невелика температура (37-37,2 градуса);

- анемія з блідістю шкіри, запаморочення;

- кровотечі та дрібні точкові крововиливи; 

- збільшення лімфовузлів та висип на шкірі. 

Діагностика хвороби

Для постановки діагнозу роблять три аналізи:  загальний аналіз крові, дослідження клітин під мікроскопом, а також аналіз ПЛР кісткового мозку. Останнє дослідження є ключовим, що дозволяє точно діагностувати мієлоїдну лейкемію.

Лікування

Залежно від стадії тактика лікування дуже відрізняється і включає в себе такі складові:

- загальнозміцнюючі заходи (рекомендаціїбільше спати, менше піддаватися стресам, добре та правильно харчуватися);

- призначення спеціальних препаратів, здатних діяти на мієлолейкоз;

- пересадка кісткового мозку;

- таргетна терапія;

- опромінення;

- хіміотерапія. 

Запобігання хворобі 

Спеціальних рекомендації щодо специфічної профілактики ХМЛ немає. Водночас є дані щодо факторів ризику розвитку цієї хвороби --  вони пов’язані із впливом іонізуючої радіації більше природного рівня, роботою з пестицидами або бензином.

    Важливо пам’ятати: симптоми ХМЛ часто не призводять до думки про рак крові -- через це багато пацієнтів не проходять обстеження. В результаті мієлолейкоз у них виявляють на пізніх стадіях. Тож фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України» нагадують про необхідність  щорічного загального  аналізу крові, результати якого можуть виявити хворобу на ранній стадії та покращити ефективність її лікування.