0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2020-01-31 15:12:35

Photo

Чи можливе існування без пестицидів?

 

       На сьогоднішній день, проблема використання пестицидів у сільському господарстві та дослідження впливу пестицидів на природні екосистеми і здоров`я людини стали особливо актуальними. 

       Пестициди ( від латинської – песті– зараза – і цідо – вбиваю.) - це чужорідні хімічні речовини, що цілеспрямовано і свідомо вносяться людиною в навколишнє середовище для знищення або припинення розвитку живих організмів (комах, кліщів, гризунів, бактерій, спор грибів, бу’рянів), які наносять шкоду рослинництву та тваринництву.

     В Україні з кожним роком збільшується застосування пестицидів. Пестициди - одна з головних причин смерті людей в результаті отруєння. За даними ВООЗ у світі щорічно нараховується понад 1,5 млн. випадків отруєнь людей тільки зареєстрованими пестицидами. Оскільки пестициди за своїм призначенням є надзвичайно токсичні хімічні речовини і фактично свідоме застосування спричиняє потрапляння їх у навколишнє природне середовище, їх виробництво, продаж, транспортування, зберігання, застосування, утилізація, знищення та знешкодження повинні бути об`єктами суворого регулювання і контролю. При цьому важливою складовою цього контролю повинен бути регулярний моніторинг рівнів залишкової кількості пестицидів, продуктів їх перетворення (метаболітів), у першу чергу, у продуктах харчування, у тому числі питній воді.

      У зв’язку з інтенсивним використанням земель необхідно вести систематичний контроль за рівнем ії забруднення пестицидами. Так обсяги застосування пестицидів для захисту основних сільськогосподарських культур в Житомирській області за 2019 рік склали 1496 тонн на 2176000,6 гектара, ріллі - 1058000 гектарах, тобто на 1 гектар площі використано 1,4 кг пестицидів. Порівнюючи з іншими країнами це не дуже і багато. Так найбільш інтенсивно використовуються пестициди в Японії (47 кг активної речовини на 1 гектар ), а також в Західній Європі (Бельгія – 12кг, Франція – 6кг).

         Україна підписала угоду про Асоціацію з Євросоюзом. Але, в ЄС (і не лише в ЄС) дуже обмежене або навіть категорично заборонене використання багатьох використовуваних в Україні гербіцидів, пестицидів та міндобрив. Серед пестицидів, які визнані токсичними в Європі, — гербіциди (засоби для боротьби з бур’янами), атразин, гліфосат, ацетохлор, котрі можуть спричинити рак та є небезпечними для довкілля. Заборонені такі пестициди як дельтаметрин, діазинон, малатіон. Нещодавно в ЄС не продовжили реєстрацію на пестициди з вмістом імідоклоприду (неонікотиноїд). Проте в Україні ці та інші шкідливі пестициди інтенсивно використовують агропідприємства. А головне, держава не контролює всі 1092 пестициди, які зареєстровані в Україні. Як наслідок, забруднюється вода, повітря, ґрунт, отруюються люди, масово гинуть бджоли. Нашою лабораторією було проаналізовано    за 2019 ріку  768проб харчових продуктів та об’єктів навколишнього середовища (грунту, води, повітря) на залишкову кількість пестицидів. На заборонені в Європі було досліджено 45 проб, із них виявлень 21,6%.

        Завдяки купівлі нового сучасного обладнання розширився перелік досліджуваних пестицидів. Збільшилась кількість виявлень пестицидів, так харчових проб було виконано 188, з яких у 40 випадках були виявлені залишкові кількості пестицидів, а саме: конфідор, ридоміл, рогор, актеллік, ліндан, децис, дурсбан, хлорофос, базудин. Як свідчать дані лабораторних досліджень, найбільш забруднені мікрокількостями пестицидів – овочі, так як вони безпосередньо обробляються отрутохімікатами. Перевищень вмісту пестицидів у харчових продуктів не виявлено.

Пестициди мають кумулятивні властивості і можуть зберігатися в грунті протягом 8-12 років після використання. Саме тому важливо оцінити поточний стан забруднення ґрунту за залишками пестицидів. За 12 місяців поточного року виконано 141 проба грунту , відсоток виявлень залишків пестицидів складає 18,5, з них хлорорганічні сполуки – 9,9. Нагадую, що ДДТ і ГХЦГ можуть зберігаються в грунті протягом десятиріч. Фосфорорганічні пестициди характеризуються незначною стабільностю, але такі як хлорофос у грунті зберігаються більше року, фосфамід і метафос -1,5 року. В поточний період було проаналізовано 439 проб води, з них 98 проб централізованого водопостачання , 158 проб з колодязів та свердловин та 183 проби поверхневих водойм.

        Пестициди цінні помічники людства, і їх заслуги не слід недооцінювати в будь-якому випадку. Якщо завтра ми вирішимо відмовитися від пестицидів, зростаюче населення Землі неминуче зіткнеться з голодом. Однак, як ми бачили, вони не повинні бути залишені без нагляду.

        Підводячи підсумок, тільки сам покупець, несе відповідальність за те, що він їсть. Пестициди можуть щодня безперешкодно потрапити до нашого столу, тому в повсякденному житті, перш за все, не треба забувати правил особистої гігієни, треба привчити себе, членів своєї родини, особливо дітей, ніколи не вживати немиті овочі, ягоди, фрукти, всі плоди імпортного виробництва краще почистити від шкірки. Істотне руйнування пестицидів у продуктах відбувається при таких способах кулінарної обробки, як варіння, смаження,консервування, а також замочування.

       В цілому, зважаючи на результати проведених досліджень можна зробити висновок, що ситуація із застосуванням пестицидів на території області є задовільною та контрольованою.

 

Біолог СГЛ                                              Т.О.Бобровська