0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2024-04-02 17:03:17

Photo

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО АУТИЗМ?

2 квітня – Всесвітній день розповсюдження знать про аутизм.

 

Аутизм (розлади аутистичного спектру, РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.

 

Вперше термін «аутизм» з’явився в 1911 році, коли психіатр Ейген Блейлер описував симптоми шизофренії, головним з яких був «відхід у себе». «Аутос» з грецької перекладається як «сам». Незважаючи на те, що у аутичних дітей все ж таки присутня контакт з навколишнім світом, термін закріпився, хоч і вніс чимало плутанини. На даний момент захворювання діагностується у п’яти дітей з десяти тисяч. Довгий час причиною розвитку аутизму вважали недостатню любов і турботу в дитячому віці. Але з часом дослідження показали, що справа в органічному ураженні мозку, яке найчастіше є вродженим.

 

За оцінками ВООЗ, 1 дитина із 160 має будь-який із розладів аутистичного спектру. Американська асоціація Autism Speaks відзначає 1 випадок аутизму на 88 дітей. Загалом у світі таких осіб нараховується 2 мільйони 400 тисяч.

 

В Україні з 2008 по 2013 рік, за даними МОЗ України, захворюваність на розлади зі спектру аутизму зросла в 3,8 разів -- з 2,4 до 9,1 на 100 000 дитячого населення.

 

Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя. Вченим більш-менш зрозумілі симптоми і ознаки аутизму у дітей, про причини виникнення цього захворювання поки відомо мало. У 1964 році психолог Бернард Рімланд, у якого був син-аутист, встановив, що з’являється це захворювання через органічних змін в мозку. Під час внутрішньоутробного розвитку дитини деякі структури мозку з якоїсь причини формуються неправильно. 

 

В цілому дитина народжується здоровою, але згодом починають проявлятися особливості психіки: замкнутість, стереотипні руху, аутоагресія. А ось чому відбуваються ці зміни на самій початковій стадії, лікарі поки не встановили. Деякі вчені стверджують, що хвороба починає розвиватися вже в перші тижні життя ембріона, приводячи до біохімічним, генетичним і нейронних порушень.

 

Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5-річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту.

 

Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

 

Рівні розумової діяльності у людей з РАС варіюють в надзвичайно широких межах – від важкого порушення функцій до чудових невербальних когнітивних навичок. Такі діти проявляють здібності – іноді просто геніальні – до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину.

 

Аутизм у 4 рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток.

 

Якщо говорити про причини аутизму, є багато факторів, які підвищують вірогідність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики.

 

Немає науково обґрунтованих даних щодо зв’язку між вакциною проти кору, коклюшу та краснухи і розвитком аутистичних розладів у дітей, оскільки ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.

 

До 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати «дитину дощу» до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то з часом таку дитину можна адаптувати до соціального життя.

 

На що батькам потрібно звернути увагу

 

 1. Порушення мови
 2. Частина дітей не розмовляють зовсім, інші відстають від своїх однолітків у мовному розвитку. У віці до 12 місяців не «агукають»; не виявляють активно радості при наближенні мами або когось із близьких; видають одні й ті ж звуки; в 2 роки у них вкрай бідний словниковий запас (близько 15 слів); до 3 років вони майже не здатні комбінувати слова. Такі діти часто повторюють почуті десь слова і фрази, придумують власні слова (неологізми) і не користуються мовою для спілкування.

Відсутність емоційного контакту з людьми.  В першу чергу – з батьками. Малюки не дивляться людям в очі, не тягнуться до батьків на руки, не посміхаються, часто чинять опір спробам взяти їх на руки, приголубити. Вони не відрізняють батьків від інших людей, не помічають, що до них хтось звертається.

 

 1. Усамітнення
 2. Дитина з аутизмом відчуває сильний дискомфорт серед інших людей, а з часом – тривогу. Вони не завжди грають з однолітками, не розуміють емоцій інших людей і тому віддають перевагу усамітненню, яке захищає їх від сильних переживань з приводу складнощів спілкування.
 3.  
 4. Напади агресії
 5. Будь-яка невдача може викликати у дитини спалах гніву, спровокувати істерику, фізичну атаку. Агресія у дітей-аутистів може бути спрямована на інших і на самих себе, останнє зафіксовано у 30% хворих.
 6.  
 7. Слабкий інтерес до іграшок

Наприклад, дитина не катає машинку, а годинами крутить її колесо. Інший варіант – прихильність тільки до однієї іграшки або її частини, до одних і тих же дрібних предметів.

 

 1. Стереотипність поведінки, страх змін
 2. Діти-аутисти схильні здійснювати одні й ті ж дії протягом довгого часу: повторювати одне і те ж слово, бігати по колу, розгойдуватися з боку в бік, дивитися на обертові об`єкти, вертіти щось тощо.

Які вони, дорослі «люди дощу»?

Розлади аутистичного спектру можуть істотно обмежити здатність людини здійснювати повсякденну діяльність і брати участь в житті суспільства. Ці розлади часто негативно впливають на освітні і соціальні досягнення людини. Деякі «люди дощу» здатні жити самостійно і продуктивно, інші страждають важкими порушеннями і потребують довічного догляду та підтримки.

 

Дорослі «люди дощу»:

1.Часто говорять про себе в третій особі, не використовують звернень і особових займенників.

2. При розмові не дивляться в обличчя співрозмовнику, або зовсім відвертаються від нього.

3. Мають неемоційну мову, яка нагадує автовідповідач, складається з коротких речень або повторень однотипних фраз чи слів.

4. Можуть перервати розмову і піти, оскільки втратили інтерес до розмови.

5. Можуть без причини і недоречно сміятися.

6. Часто не мають навичок самообслуговування (аутист може не вмиватися, не їсти, не переодягатися). Якщо ж вони це роблять, то доводять все до крайньої педантичності, створюють певні ритуали в своїх діях.

7. Повторюють рухи (махи руками, хитання головою, піднімання плечей тощо).

8. Можуть страждати від незрозумілих нападів паніки, гніву, злості. Інколи виконують агресивні дії, спрямовані проти самого себе.

9. Мають високу сенсорну чутливість: напади паніки через різкі і гучні звуки, яскраве світло тощо.

 

У травні 2014 року 67-а сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров`я прийняла резолюцію «Комплексні і узгоджені зусилля з ведення розладів аутистичного спектру», яку підтримали 60 країн.

 

«Люди дощу» часто наражаються на стигму і дискримінацію, вони можуть бути несправедливо обділені увагою як у сфері медичного обслуговування, так і в сфері освіти, в можливостях брати участь в житті місцевих громад. Тому їм дуже потрібна наша підтримка і розуміння. Аутизм неможливо вилікувати, проте з часом можна адаптувати таку людину до соціального життя.