0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2020-10-15 14:22:12

Photo

Про якість питної води в системах централізованого водопостачання Житомирської області за 9 місяців 2020 р.

               Вода, як повітря і їжа, є одним із найважливіших елементів зовнішнього середовища, без якого неможливе життя. Людина без води здатна прожити лише 5-6 діб, адже її тіло в середньому на 65% складається з цієї речовини. Але вода лише тоді задовольняє сучасні вимоги, коли її використання не супроводжується негативним, тим паче шкідливим впливом на здоров’я. Вплив неякісної води на здоров’я населення може виявитися по-різному:  1) у вигляді інфекційних захворювань та інвазій;2) неінфекційних хвороб хімічної етіології, в тому числі ендемічних;    3) неприємних психічних відчуттів, спричинених поганими органолептичними ознаками води, які інколи сягають такої сили, що людина відмовляється її пити. Саме у запобіганні цим негативним наслідкам для здоров’я населення і полягає гігієнічне, в тому числі епідемічне та ендемічне, значення води.   

             Безпечність води, що споживається населенням нашого регіону, має один з визначальних впливів на збереження та зміцнення здоров’я. Забруднена питна вода викликає 70 – 80 % всіх наявних захворювань, які на 30 % скорочують тривалість життя людини. Всім відомо, що не задовільна якість питної води є однією з причин виникнення інфекційних (вірусного гепатиту, черевного тифу, ротавірусної інфекції тощо) та неінфекційних (патології травної, серцево –судинної, ендокринної системи тощо) хвороб.

               З метою попередження негативного впливу неякісної питної води на здоров’янаселення нашої області Державна установа «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України»  здійснює постійний моніторинг якості питної води. В питній воді проводяться санітарно-хімічні дослідження, в тому числі на важкі метали (цинк, свинець, мідь, марганець, кобальт, нікель, ртуть, кадмій); бактеріологічні, радіологічні та паразитологічні дослідження.

            За 9 місяців 2020 року з джерел централізованого водопостачання та водопровідних мереж, що забезпечують питною водою населення Житомирської області, досліджено 507 проб води за санітарно-хімічними показниками на відповідність вимогам ДСанПіН2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”, з них у 217 пробах (42,8%) виявлені перевищення нормативів. Найбільший відсоток проб з відхиленнями від нормативних показників зареєстровано у Пулинському (100%), Олевському (100%), Ємільчинському (100%), Народицькому (71%), Овруцькому (71%), Романівському (84%) районах.

            У досліджених пробах води із року в рік виявляються перевищення нормативних показників по вмісту заліза, марганцю, загальної жорсткості, кольоровості каламутності, що є основними ознаками забруднення. Причинами є – застарілі технології очищення питної води та зношеність технологічного обладнання і водогінних мереж.  Надлишок заліза викликає захворювання крові, печінки та підшкірної клітковини. Марганець чинить вплив  на ферментаційну активність та ліпідний обмін. За надлишку марганцю у воді фіксуються порушення функціонального стану центральної нервової системи, анемія, захворювання щитовидної залози, карієс, камені у нирках та сечоводах, остеоартроз.

            За мікробіологічними показниками досліджено 491 проба води централізованого водопостачання, з них у 20 пробах(4 %) виявлені відхилення від встановлених нормативів.Найбільша питома вага проб з відхиленнями від нормативних показників спостерігається у Новоград-Волинському (22,8%), Овруцькому (7,8%), Хорошівському (9,7%) та Малинсбкому (6,25%) районах.

               За радіологічними показниками досліджено 10 проби води централізованого водопостачання, з них 4 пробах (40%) не відповідаютьна сумарну α, ß активність. Всі проби питної води, відібрані з мереж централізованого водопостачання на паразитологічні показники відповідали вимогам санітарних норм.

            Державна установа «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» та його структурні підрозділи, які є майже в кожному районі області, оснащені сучасним обладнанням для дослідження води, постійно проводять моніторинг якості води та пропонує всім бажаючим перевірити якість води, яку споживають.

 

 

Зав СГЛ Харченко Н.Л.