0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2021-01-05 15:11:34

Photo

Про результати дослідження пестицидів в Житомирській області за 2020 рік та їх шкідливий вплив на населення та довкілля.

        Засоби захисту рослин - необхідний інструмент в руках аграрія, який допомагає захистити та зберегти врожай. Пестициди - складні хімічні сполуки, створені для потреб агрохімії. За методом впливу виділяють безліч їх окремих видів. Деякі з них використовуються виключно на полях, інші застосовуються при обробці продуктів сільського господарства, і користь кожного в справі отримання та збереження врожаю незаперечна.Але не слід забувати і про канцерогенні властивості цих отрутохімікатів. Усі без винятку пестициди при ретельному вивченні виявляли або мутагенну, або інші негативні дії на живу природу і людину. Близько 90% усіх фунгіцидів, 60% гербіцидів і 30% інсектицидів є канцерогенними, тобто здатними викликати ракові захворювання, і є дуже токсичними для довкілля і людей.

        Це питання все більше турбує не тільки екологів, а й пересічних громадян, які прагнуть споживати безпечну продукцію, не перевищену концентраціями токсичних речовин. Потрібно відзначити, що в Україні спостерігається динаміка збільшення сільськогосподарських земель, на яких застосували біологічні, або малошкідливі засоби захисту рослин.        

       Європейський Союз планомірно йде по шляху скорочення використання небезпечних хімічних засобів в агросфері. Україна підписала угоду про Асоціацію з Євросоюзом. Але, перелік заборонених речовин досить різниться для країн Євросоюзу та України, в ЄС (і не лише в ЄС) дуже обмежене або навіть категорично заборонене використання багатьох  гербіцидів, пестицидів та міндобрив.  Серед пестицидів, які визнані токсичними в Європі, — гербіциди (засоби для боротьби з бур’янами), атразин, гліфосат, ацетохлор, котрі можуть спричинити рак та є небезпечними для довкілля. Заборонені такі пестициди як дельтаметрин, діазинон, малатіон, не продовжили реєстрацію на пестициди з вмістом імідоклоприду (неонікотиноїд). Ось уже майже рік обговорюється в Україні доля хлорпірифосу і хлорпірифос-метилу,почалося все з рішення ЄС на початку 2020 року, яким було максимально знижено дозволений вміст цих пестицидів в продовольстві. Мова йде про зернові, олійні і продукцію з них. Це означає не тільки обмеження на внутрішньому ринку ЄС, але й нові умови для ввозу продукції у Європу.Єдиний вихід — слідувати світовим тенденціям по забороні речовин і оперативно втілювати досвід ЄС в Україні. Проте в Україні ці та інші шкідливі пестициди інтенсивно використовують агропідприємства. Як наслідок, забруднюється вода, повітря, ґрунт, отруюються люди, масово гинуть бджоли.А бджоли є індикаторами чистого довкілля.

       Щоб навчитися користуватися пестицидами тільки на благо, без ризику отруєння, необхідно постійно контролювати їх вміст, проводячи систематичний аналіз.

       Лабораторією обласного лабораторного центру було проаналізовано   за 2020 рік 644  проби харчових продуктів та об’єктів навколишнього середовища (грунту, води, повітря) на залишкову кількість пестицидів. На заборонені в Європі було досліджено 74 проби, із них виявлень 13,51%. Харчових проб було виконано 143, з яких у 13 випадках були виявлені залишкові кількості пестицидів, а саме: імідаклоприд, диметоат, дельтаметрин, ліндан, трихлорфон, діазинон, малатіон. Як свідчать дані лабораторних досліджень, рослинні продукти більш інтенсивно забруднюються пестицидами,тому,що вони безпосередньо обробляються отрутохімікатами. Вміст залишків продуктів розпаду стійких хлорорганічних пестицидів у рослинній продукції в останні роки знаходиться на межі чутливості методів їх визначення. Перевищень вмісту пестицидів у харчових продуктів не виявлено.

      Накопичуючись в ґрунті, пестициди забруднюють його, зменшуючи родючість. Причому залишки таких з`єднань можуть зберігатися впродовж майже 12 років. Саме тому важливо оцінити поточний стан забруднення ґрунту за залишками пестицидів. За 12 місяців поточного року виконано 129 проб грунту , з них 2,7 відсотки мають перевищення рівня вмісту пестицидів, має місце перевищення не тільки фосфорорганічних а й особливо небезпечних хлорорганічних сполук, відсоток виявлень залишків пестицидів складає 22,5. Особливої уваги потребують ґрунти навколо складів отрутохімікатів та прилеглих до них сільськогосподарських угідь. Результати досліджень ґрунтів прискладських територій вказують на значне їх забруднення залишками хлорорганічних, фосфорорганічних сполук. Так залишки стійких хлорорганічних сполук зустрічаються у 11 % проб ґрунтів, у тому числі 1,6 % ‑ з перевищенням ГДК. До того ж це, як правило, в пробах ґрунту, відібраних на земельних ділянках, що прилягають до колишніх складів пестицидів.

        Пестициди, що залишаються у ґрунті, проникають у глибші шари і забруднюють поверхневі та підземні води, а з водою потрапляють в організм людини. В поточний період було проаналізовано 365 проб води, з них 70 проб централізованого водопостачання , 116 проб з колодязів та свердловин та 179 проби поверхневих водойм. Обстежено на заборонені пестициди в ЄС 54 проби, з них виявлень 9,26%. Перевищень не виявлено.

       Окремі пестициди не відчуваються на смак і запах, проте вони є в овочах, фруктах і зелені, у повітрі, воді, ґрунтах. Кожен громадянин України, не зважаючи на соціальний статус і статки, може зазнати негативного впливу від пестицидів. Наукові дослідження показують, що пестициди здатні поширюватися у довкіллі на тисячі кілометрів, вони передаються з молоком матері до дітей, вони виявлені у жирових тканинах пінгвінів. Тому для пестицидів немає жодних бар’єрів і кордонів, і проблема їхнього негативного впливу стосується кожного з нас.

       Пестициди можуть щодня безперешкодно потрапити до нашого столу, тому в повсякденному житті, перш за все не слід забувати правил гігієни: ретельно мити овочі і фрукти або навіть очищати їх від шкірки: адже основна кількість шкідливих речовин осідає на поверхні плодів і накопичується в шкірці. Істотне руйнування пестицидів у продуктах відбувається при кулінарній обробці, а також при попередньому замочуванні у воді.       

      Дослідження, проведені Міжнародним центром агрономічних досліджень у В`єтнамі, показали, що промивка і замочування плодів, овочів та круп рятують їх від 30-50% пестицидів. Надовго замочувати немає сенсу, інакше разом із шкідливими речовинами підуть і вітаміни: двох хвилин у воді буде досить. Роботи з застосуванням хімічних засобів захисту рослин на присадибних ділянках необхідно проводити з дотриманням затверджених регламентів їх безпечного застосування (дози препаратів, кратність обробки) дотримуючись заходів особистої безпеки.

        Оскільки дія пестицидів - спрямована, передбачається, що шкоди людині вони не завдають. Проте, велика кількість пестицидів в грунті, воді і, звичайно, їжі давно викликає серйозні побоювання у екологів і лікарів.

        Підсумовуючи вище викладене, ми бачимо, що потенційна загроза пестицидів існує, їх накопичення у навколишньому середовищі вимагає наукового пошуку і розробки підходів до організації захисних заходів.

 

 

Біолог санітарно-гігієнічної лабораторії                                            Т.О.Бобровська