0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-06-24 23:15:36

Photo

Верховний Суд прийняв рішення на користь обов’язкової вакцинації.

Наявність щеплень за Календарем — обов’язкова вимога для відвідування дошкільних навчальних закладів і шкіл. Законність цієї вимоги підтвердив Верховний Суд України у Постанові.

Мешканка Славути програла розгляд у Верховному Суді з дитячим садочком, який відмовив у відвідуванні її нещепленій дитині.
Рішення Верховного Суду від 17 квітня було оприлюднено в судовому реєстрі в травні цього року.
У вересні 2016 року сина позивачки прийняли в дитячий садок без обов`язкового щеплення проти дифтерії, коклюшу та правця, яку роблять у 18 місяців, через відсутність вакцини. Упродовж жовтня 2016 року - червня 2017 року дитина не відвідувала навчальний заклад, а коли мама вирішила повернути її в садок, їй відмовили в прийомі.
Однак робити щеплення жінка не стала, пославшись на недовіру якості вакцини, а замість цього пішла в суд.
Славутський міськрайонний суд зобов`язав дитячий садок не перешкоджати дитині в здобутті дошкільної освіти. Однак Апеляційний суд Хмельницької області скасував це рішення, пославшись на те, що право на отримання дошкільної освіти нерозривно пов`язане з обов`язком проходити профілактичні щеплення, які гарантують безпеку як самої дитини, так і оточуючих її осіб. Тобто дитина позивачки не була позбавлена права на освіту, але реалізація цього права вимагала певних дій.
Верховний Суд підтримав думку апеляційної інстанції, вказавши, що в цьому випадку позивач протиставляє індивідуальне право відмовитися від щеплення спільному інтересу суспільства й інших батьків і їхніх дітей.
"Вимога обов`язкової вакцинації населення проти особливо небезпечних хвороб, виходячи з необхідності охорони громадського здоров`я, а також здоров`я зацікавлених осіб, є виправданим. У даному випадку превалює принцип важливості громадських інтересів над особистими", - йдеться в рішенні суду.
"Через обставини цієї справи право малолітнього сина позивача на освіту в дошкільному навчальному закладі було тимчасово обмежено у зв`язку з тим, що сама позивачка, не довіряючи якості вакцини (належним чином не мотивувавши свою недовіру або неможливість застосувати вакцину, якій вона довіряє), не дотримала календаря обов`язкових щеплень і відмовилася від чергового щеплення", - вирішив Верховний Суд.
Постанова суду касаційної інстанції набуває чинності з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Отже, нарешті, тепер суди можуть використовувати як практику рішення найвищого органу судової системи. Верховний Суд України підтримав обов`язкову вакцинацію і визнав, що дитсадки цілком законно можуть відмовлятися приймати невакцинованих дітей.
Це питання наразі є актуальним. Бо в Україні третій рік поспіль триває найпотужніший спалах кору. Протягом спалаху, з літа 2017 року, на кір в Україні захворіли більше 110 тис. людей, 39 з яких померли (станом на 20.06.2019р.). В Житомирській області за цей період вже перехворіло 2384 особи, в тому числі з початку року – 1732 людей, 1 дитина померла. В групі ризику як діти, так і дорослі 75% захворілих не мають щеплень.
Разом з тим, в області продовжується практика допуску нещеплених дітей в організовані колективи. Перебування таких дітей в колективах (дитячих садках, навчальних закладах) створює небезпеку для інших та сприяє поширенню інфекції. Ризик захворіти кором в цих колективах збільшується у рази.

Зав. відділом епіднагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних хвороб Лутай Т.О.