0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2021-02-17 12:02:11

Photo

Про результати соціально-гігієнічного моніторингу ґрунтів у Житомирській області за 2020 рік

 

Ґрунт має важливе санітарно-гігієнічне і медичне значення, його хімічний склад і наявність у ньому мікроорганізмів значною мірою впливають на стан здоров`я населення і свійських тварин даної території.

  В умовах сільськогосподарського виробництва в ґрунт цілеспрямовано вносять велику кількість пестицидів, мінеральних добрив. З рідкими та твердими побутовими й промисловими відходами, стічними водами, викидами промислових підприємств та автотранспорту в ґрунт потрапляють поверхневі активні речовини (ПАР), поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), велика кількість важких металів, нафтопродукти. Ці забруднювачі з ґрунту мігрують в інші середовища: надходять у підземні та поверхневі водойми – джерела водопостачання, звідти у питну воду; накопичуються в сільськогосподарських рослинах, а відтак в продуктах харчування; випаровуються в атмосферне повітря. 

  Ґрунт  є середовищем життя багатьох хвороботворних мікроорганізмів і вірусів, які викликають такі тяжкі захворювання, як холера, тиф, чума, сибірська виразка, туляремія, дизентерія, правець та інші. Крім того в ґрунті проходить певна частина життєвого циклу розвитку геогельмінтів (аскарид, волосоголовців). Тому стан ґрунту дуже впливає на здоров`я населення. 

  Житомирський обласний лабораторний центр проводить моніторинг стану ґрунту біля житлової території, дитячих майданчиків, в місцях масового відпочинку населення (прибережна зона річок та озер), в І поясі зони санітарної охорони джерел питного водопостачання.

         В ґрунті проводяться санітарно-хімічні дослідження, в тому числі на важкі метали (цинк, свинець, мідь, кадмій), вміст пестицидів; бактеріологічні дослідження: мікробне число, патогенні мікроорганізми, титр бактерій групи кишкової палички (колі-титр), клостридії    перфрингенс; дослідження на яйця та личинки гельмінтів та на радіологічні показники (цезій-137). 

Згідно "Плану моніторингових досліджень об`єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих закладів, закладів соціального забезпечення Житомирської області" ДУ «Житомирським ОЛЦ МОЗ України» протягом 2020 року проводився відбір та дослідження санітарного стану ґрунтів в області. За поточний період було досліджено - 881 проба грунту, із них виявлено - 31 відхилення, за мікробіологічними та паразитологічними показниками, що становить – 3,5 %.

На мікробіологічні показники досліджено - 158 проб ґрунту, в яких виявлено - 29 відхилень (Житомирський р-н – 10 (6,3%), Новоград-Волинський р-н – 6 (3,7%), Баранівський р-н – 6 (3,7%), Пулинський р-н – 4 (2,5%) та в м.Житомир - 3 (1,8%).

На паразитологічні показники досліджено - 385 проб ґрунту, із них 2 зразки не відповідали нормативам. Відхилення виявлено в Олевському районі та в м.Житомир.

На санітарно-хімічно показники та на вміст залишкової кількості пестицидів  досліджено-112 проб ґрунту, відхилень не виявлено.

Досліджено 74 проб ґрунту на вміст цезію-137, відхилень не виявлено.

Досліджено 40 проб ґрунту на сибірку, відхилень не виявлено.

По виявленим відхиленням були повідомленні керівники закладів, Управління Держпродспоживслужби в Житомирській області та органи місцевого самоврядування для прийняття відповідних заходів.

ДУ «Житомирський ОЛЦ МОЗ України» продовжує проводити моніторинг стану ґрунту в області.

 

Лікар із загальної гігієни                                 Н.Г. Головченко