0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2021-03-04 12:03:06

Photo

ПРО ЯКІСТЬ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИХ ЗАКЛАДАХ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ ПРОТЯГОМ 2020 РОКУ

 

Харчування дитини – одна з найголовніших потреб для її  організму, забезпечення його основними поживними речовинами для підтримання життєдіяльності. 

Діти перебувають у стані росту та фізичного розвитку, що забезпечується постійним обміном речовин в організмі, засвоєнням їжі та розпадом її компонентів з виділенням енергії. Продукти харчування є для них основним будівельним матеріалом. 

Для нормального росту, розвитку та покриття енерговитрат, дитина повинна регулярно отримувати необхідні поживні речовини – білки, жири, вуглеводи, незамінні амінокислоти, поліненасичені жирні кислоти, вітаміни, мікроелементи, кожен із них має своє призначення, їхню роль в організмі важко переоцінити.

Основою харчування являється його збалансованість, оптимальне співвідношення компонентів їжі.

Відомо, що неправильне, незбалансоване харчування людини, особливо дітей, може призвести до порушення життєдіяльності організму, виникнення різних захворювань, зокрема розладів шлунково-кишкового тракту, нервової та серцево-судинної системи. Тому, в період розвитку дитини потрібно особливо дбати про раціональне харчування. Це означає, що їжа повинна задовольняти енергетичні, пластичні та інші потреби організму, тобто, бути якісною, різноманітною, достатньою за кількістю.

Основним показником правильної організації харчування дітей в навчально-виховних закладах є показник здоров’я, відсутність шлунково-кишкових та інфекційних захворювань.

На сьогодні відомо, що захворюваність та поширеність захворювань серед дитячого населення як в області, так і в Україні, є найвищою за останні п’ять років, причому за всіма основними класами хвороб, особливе занепокоєння викликає зростання хвороб органів травлення, ендокринної, серцево-судинної системи тощо.

В Україні харчування дітей в навчально-виховних закладах здійснюється у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів від 22.11.2004 р. № 1591, якою передбачені норми харчування на одну дитину в день. При оцінці ефективності харчування та виконання встановлених норм, велике значення надається лабораторному контролю за якістю харчування.

З метою визначення якості харчування дітей організованих колективів, спеціалістами відділів і відділень ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» було проведено 1005 моніторингових   обстежень закладів дошкільної, середньої та вищої освіти, під час яких було відібрано і досліджено 26124 зразки питної води, продовольчої сировини, харчових продуктів. Аналіз показав, що у 391 закладі мало місце відхилення від нормативних показників, що складає 39%.

Так, за даними лабораторних досліджень на визначення калорійності із 1355 проб  81 не відповідає нормам, найбільша кількість відхилень мала місце у закладах Любарського району 4 (26%), Черняхівського району 14 (17,7%), Пулинського району 4 (12,5%), Житомирського району 10 (16%), Ружинського району 3 (20%), Романівського району 3 (7,3%).

На мікробіологічне забруднення страв досліджено 1957 проб, не відповідали нормативам 115 (5,8%) проб,  значна кількість відхилень зареєстрована у Попільнянському , Ружинському, Андрушівському районах.

Впродовж року, фахівцями було відібрано і досліджено 19548 гігієнічних змивів на наявність умовно-патогенної мікрофлори, кишкова паличка була висіяна у 726 випадках із столового посуду, кухонного інвентарю, технологічного обладнання, рук та спеціального одягу кухарів, що свідчить про незадовільне санітарно-гігієнічне утримання харчоблоків та недотримання працівниками правил особистої гігієни, в першу чергу це стосується закладів Андрушівського, Ружинського, Попільнянського, Бердичівського, Лугинського, Малинського районів.

Протягом ряду років глибоке занепокоєння викликають результати лабораторних досліджень питної води, яку споживають діти шкіл та дошкільних закладів окремих районів області, так, із 3181 проби 763 (24%) не відповідали вимогам Державних санітарних норм та правил 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги для води питної, призначеної для споживання людиною» за рахунок перевищення вмісту заліза, нітратів, бактеріологічними показниками.

Найбільша кількість відхилень за фізико-хімічними показниками зареєстрована у школах та дошкільних закладах Чуднівського району, де із 10 досліджених проб 100% не відповідало гігієнічним нормативам, у Народицькому районі із 16 не відповідало 93,7%, у Андрушівському із 59 не відповідало 58%, у Попільнянському районі із 41 не відповідало 53,6%, у Бердичівському районі із 88 не відповідало 51%, у Ружинському районі із 63 не відповідало 48% тощо.

За бактеріологічними показниками вода не відповідала вимогам санітарних норм у Олевському районі 41% із 265 досліджених проб, у Лугинському районі 40,6% із 32 проб, у Хорошівському районі 36% із 36 проб, у Черняхівському районі 35% із 63 проб тощо.

Про результати досліджень та виявлені відхилення проінформовано керівників відповідних закладів для прийняття мір, також Житомирське обласне управління Держпродспоживслужби, Житомирську обласну державну адміністрацію, Житомирську обласну раду.

Підсумовуючи вищезазначене, необхідно відмітити, що питання організації та якості харчування дітей є цілком актуальне. Запорукою  забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя в закладах освіти має бути постійний та дієвий контроль за суворим дотриманням чинного законодавства при організації харчування дітей з боку керівників навчальних закладів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, юридичних та фізичних осіб, які займаються постачанням продуктів харчування, виготовленням та реалізацією готових страв. 

Шановні дорослі, бережіть здоров’я дітей!

 

Лікар з гігієни дітей та підлітків ДУ «Житомирський ОЛЦ

МОЗ України»                                                                                                                                                  О.О.Сокур