0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2021-03-23 11:33:20

Photo

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ЗАХВОРЮВАННЯ ВІРУСНИМ ГЕПАТИТОМ “А”?

 

    Щорічно в Україні з настанням весняно-осіннього періоду загострюється ситуація з вірусного гепатиту, для цього захворювання характерна така сезонність.

Вірусний гепатит “А”, який називають у побуті жовтухою, хворобою Боткіна, відомий дуже давно і розповсюджений по всій земній кулі. Він вражає усі вікові групи населення. Сприйнятливість людей до вірусного гепатиту дуже висока. Саме цим пояснюється наявність групових захворювань у сім’ях, трудових колективах і таке інше.

     Вірусний гепатит “А” – це гостре інфекційно-вірусне захворювання, що уражає весь організм людини, але найбільші зміни відбуваються у печінці, селезінці, шлунково-кишковому тракті.

Збудник гепатиту “А” – вірус, стійкий до різноманітних впливів зовнішнього середовища: при 4 градусах за Цельсієм зберігається декілька місяців; при мінус 20 градусів за Цельсієм – декілька років, при кімнатній температурі – декілька тижнів. Проте при кип’ятінні він гине через 5 хвилин.

Інкубаційний період при вірусному гепатиті А триває від 15 до 30 днів. 

     Єдиним джерелом інфекції є хвора людина. Збудник виділяється у зовнішнє середовище з рвотними масами, калом, сечею. Виділення вірусу починається з другої половини інкубаційного періоду, а максимальна зараженість відмічається в останні 7-10 днів інкубації та в переджовтяничний період. Коли хворий жовтіє, він стає незаразним для оточуючих. Шляхи виділення збудника з організму в зовнішнє середовище дають всі основи віднести інфекційний гепатит до кишкових інфекцій. Як і при інших кишкових інфекціях, зараження проходить через руки, їжу, воду, посуд, іграшки, книжки, інші предмети, забруднені виділеннями хворого, що містять вірус гепатиту.

     При типовому протіканні захворювання виділяють три періоди: переджовтушний, жовтушний та період одужання. Захворювання може починатися гостро чи поступово. Основні ознаки захворювання: підвищення температури, загальна слабкість, нездужання, втрата апетиту, дисфункції шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються болями у животі, правому підребер’ї, можливі катаральні явища з боку верхніх дихальних шляхів. Цей стан може спостерігатися упродовж 3-10 днів, потім наступає найхарактерніша ознака захворювання – жовтуха. Насамперед жовтіють слизові оболонки м’якого піднебіння, нижньої поверхні язика, склери очей, шкірні покриви. Звичайно за 1-2 дні до появи жовтухи сеча набуває кольору пива, для калу характерний сірий колір. Нерідко інфекційний гепатит протікає без жовтухи, і хворі тривалий час залишаються у колективі, що створює велику небезпеку для оточуючих. Таким чином хворі з безжовтушними формами хвороби часто є джерелом нових захворювань.

    Дверні ручки, унітази, спускові крани в туалетах можуть бути шляхом передачі вірусу інфекційного гепатиту. Подібним шляхом відбувається зараження осіб, які не дотримуються правил особистої гігієни (не миють руки перед вживанням їжі, після користування туалетом і таке інше). Такий шлях передачі інфекції називається контактним.

    Крім того, до числа кінцевих чинників передачі інфекції належить вода. Вірус гепатиту “А” може перебувати у воді тривалий час у життєздатному стані. Водний шлях передачі пов’язаний з фекальним забрудненням водоймищ, які служать джерелом централізованого постачання, проникнення стічних вод у водопровідну мережу.

Передача інфекції харчовим шляхом можлива при використанні продуктів, які не мали достатньої термічної обробки (молоко, молочні продукти, салати, фрукти, соки). Забруднення харчових продуктів може здійснюватися при використанні недоброякісної води для їх обробки, миття посуду, приготування їжі особами, які перебувають в інкубаційному періоді.

     Серед основних заходів профілактики вірусного гепатиту “А” найбільше значення має суворе дотримання правил особистої гігієни та санітарно-гігієнічних вимог в домашніх умовах, на об’єктах громадського харчування та торгівлі, харчової промисловості, оздоровчих закладах, школах, дошкільних дитячих закладах і таке інше.

     Заходами неспецифічної профілактики хвороби є:

 

Лікар-епідеміолог                                                                Неустроєв В.С.