0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2021-04-07 12:05:46

Photo

ЧАС ОБИРАТИ ЗДОРОВ’Я У ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я!

 

          Завжди час обирати здоров’я як пріоритетний напрям. Саме про це у Всесвітній день здоров’я, який відзначається щороку 7 квітня і цьогоріч знову припадає на пандемію COVID-19, варто пам’ятати як ніколи.

          Поширення вірусу SARS-CoV-2, карантинні обмеження, оголошення пандемії, обмежений доступ до медичних послуг, створення вакцини та власне вакцинація — реалії, у яких доводиться жити уже другий рік поспіль. Фізичне та психічне здоров’я актуалізується та стає пріоритетним.

Здоров’я як таке є станом фізичного, психічного та соціального добробуту, відповідно до визначення ВООЗ. Бути здоровим не означає лише «не бути хворим», це важливо усвідомлювати. Здоров’я — комплексна річ, яка потребує так само комплексного підходу.

     Взаємозв’язок фізичного та психічного здоров’я

Фізичне та психічне здоров’я дуже тісно пов’язані між собою. Проблеми із фізичним здоров’ям можуть підвищити ризик розвитку психічного розладу або появи ментальних проблем, а наявність психічного розладу у свою чергу — негативно вплинути на перебіг інших захворювань. 

Наприклад, людина з депресивним розладом з більшою ймовірністю буде мати серцево-судинні захворювання, ожиріння або дистрофію, проблеми із травленням, зі сном, когнітивні порушення тощо. Зокрема і через те, що вона не слідкуватиме за рекомендаціями лікування втричі частіше, аніж пацієнт без депресії. І водночас, наприклад, якщо людина має діабет, то ймовірність мати депресію у неї вдвічі або й утричі вища, ніж у тих, хто діабету не має. 

Пережитий стрес та негативні емоції напряму впливають на фізичне самопочуття через викид гормонів — кортизолу та адреналіну. Надмірне вироблення цих гормонів призводить у свою чергу до підвищеного рівня глюкози в крові, збільшення маси тіла, проблем із травленням та пригніченням імунної системи, а також до появи серцево-судинних захворювань.

Але заняття спортом, правильне харчування, медитація тощо, окрім фактичної користі для фізичного здоров’я, призводять і до вироблення інших гормонів — дофаміну, серотоніну, ендорфіну тощо. Це дозволяє організму збалансувати позитивний та негативний вплив зовнішніх чинників, стресу, емоцій та гормонів на себе. А також це розвиває стресостійкість і дозволяє емоційно розвантажитися.

Звісно, кожен випадок індивідуальний, проте важливо розуміти, що наш організм складний та багатогранний. У той же час, він подає сигнали, коли відчуває, що щось йде не так — необхідно вміти їх зчитувати та реагувати на них вчасно. А ще краще — займатися профілактикою захворювань.

      Здоров’я — пріоритет

Не варто відвідувати лікаря лише тоді, коли симптоми стають явними і захворювання приносить дискомфорт та біль. Регулярні профілактичні візити до лікаря, вакцинація та щоденні ритуали здоров’я покликані попередити це. 

До профілактики захворювань також належать:

Під час пандемії COVID-19 особливо важливо вакцинуватися, аби зупинити поширення вірусу SARS-CoV-2, захистити своє здоров’я, життя та здоров’я людей з групи ризику, а також мати змогу повернутися до того життя, до якого ми звикли.

Цьогоріч Всесвітня організація охорони здоров’я присвячує Всесвітній день здоров’я темі побудови більш справедливого та більш здорового світу. Йдеться про рівний доступ до ліків та медичних послуг, котрий ускладнився після початку пандемії COVID-19. Про це детальніше читайте на сайті ВООЗ за посиланням.

Не забувайте ставити здоров’я у пріоритет — ваш організм віддячить вам у майбутньому. 

Інформація з сайту ЦГЗ