0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-07-03 16:07:49

Photo

Що варто знати про кір та як уберегти себе від захворювання

    В Україні з 2017 року триває спалах кору. За цей час вже більше 110 тис. людей захворіли, 39 з яких померли. В Житомирській області в 2017 році зареєстровано  6 випадків захворювання, в 2018 році – 646, з початку поточного року (станом на 03.07. 2019року) – 1756 випадків, в тому числі захворіло 892 дитини та 867 дорослих. Головна причина спалаху – велика кількість людей, нещеплених проти кору.

   Кір: смертельно небезпечний і швидкий

Кір – надзвичайно заразний і дуже швидко передається від хворої людини до здорової під час кашлю, чхання (повітряно-крапельним шляхом). Вірус кору може жити в повітрі до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 

Дев’ять із десяти нещеплених людей, або тих, хто не хворів на кір, можуть занедужати після контакту із хворим.

    Від кору захищає лише специфічний імунітет, який формується внаслідок вакцинації.

     Кір спричиняє серйозні ускладнення

    Захворювання може призвести до пневмонії, інфекції органу слуху (середнього отиту), запалення мозку (енцефаліту), а також до інвалідності та смерті.

      Ліків від кору не існує

      Специфічного лікування від кору немає. Лікують лише від симптомів, та в разі виникнення бактеріальних інфекцій призначають антибіотики. Інколи може знадобитися перебування в реанімаційному відділенні. Проте захворюванню можна запобігти.

      Єдиний надійний захист від кору – вакцинація

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір не тільки серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжкий перебіг.

Щеплення проти кору проводяться уже понад 50 років, за ці роки вакцинація зарекомендувала себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Щеплення 2 дозами вакцини захищають від кору.

Про що варто повідомити лікаря перед щепленням:

*підозрюєте, що захворіли (висока температура, погане самопочуття)

*про ймовірність вагітності

*хронічні хвороби

      Вакцина проти кору безпечна та ефективна

Щеплення проти кору роблять вакциною КПК (від кору, паротиту і краснухи). В Україні для цього застосовують вакцини «Пріорікс»/Priorix( виробник GlaxosmithklineBiologicalsS.A., Бельгія) та «M-M-PII»/ M-M-RII (виробник Merck@Co., Inc., США). Обидві вакцини гарантовані державою безоплатно в рамках Національного календаря профілактичних щеплень. Вони безпечні, ефективні та якісні, прекваліфіковані Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ), найавторитетнішою інституцією у сфері охорони здоров’я.

     Щеплення вакциною КПК осіб, які були в контакті з хворим на кір

У разі виникнення випадку захворювання на кір у сімейному осередку, необхідність щеплення осіб, що контактували з хворим на кір, визначає сімейний лікар, терапевт амбулаторії ПМСД або іншого закладу охорони здоров’я, який має ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики. В осередку  інфекції вакцинацію проводять в перші три дні від моменту контакту. Якщо минуло більше трьох днів від моменту контакту, особам, у яких відсутні клінічні прояви захворювання, з метою забезпечення імунітету на майбутнє у разі неінфікування, проводять вакцинацію негайно (якомога раніше). 

У разі виникнення випадку захворювання на кір в організованих колективах, коло осіб, які мали контакт із хворим визначає епідеміолог під час розслідування вогнища. Списки контактних осіб для визначення необхідності щеплення передаються до територіальної амбулаторії ПМСД або іншого закладу охорони здоров’я, що має ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики. 

    Підстава для рішення про необхідність щеплення 

  1. Слід визначити вакцинальний статус (дані про щеплення проти кору у попередні роки).

Щеплення для профілактики кору у контактних осіб призначають дітям і дорослим (одноразово).

Вакцинації підлягають особи, які:

*не мають зазначених у медичній документації двох щеплень для профілактики кору (відсутні дві дози або в анамнезі лише одна доза щеплення проти кору);

*мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності антитіл IgG;

*не мають протипоказань, що зазначені в інструкції для медичного застосування вакцини для профілактики кору, паротиту, краснухи;

*не мають в анамнезі захворювання на кір (для дорослих).

  1. Дорослим роблять щеплення без обмежень за віком та вакциною, закупленою за державні кошти.
  2. За наявності епідемічних показань, пов’язаних із можливим ризиком інфікування у випадку контакту дитини з джерелом інфекції, дозволяється введення дози вакцини у віці від 6 місяців.

 

Зав. відділом епіднагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань 

Лутай Т.О.