0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-07-10 16:12:38

Photo

Профілактика паразитарних хвороб у дітей

 

      За даними паразитологічного моніторингу протягом життя практично кожна людина в нашій країні переносить паразитарне захворювання, притому в дитячому віці найчастіше.
В 2018 році в області захворіло на паразитарні хвороби 6789 осіб, а дітей 4841, з них 46,9% дітей організованих колективів. Ситуація погіршується тим, що діти уражені гельмінтозами не виявляються, не лікуються, хворіють та страждають від різного роду розладів, в тому числі розладів шлунково-кишкового тракту, з’являються алергічні прояви, знижується імунітет та інше. З року в рік, кількість дітей, які підлягають обстеженню на збудники паразитарних хвороб, зменшується, тобто, не всі інвазовані діти виявляються, що сприяє розповсюдженню цих хвороб. 
     Найчастіше діти, які відвідують дитячі заклади вражаються гостриками. 
Якщо ваша дитина стала дратівливою, неспокійно спить, скаржиться на свербіння в області промежини, погано їсть, худне. Все це симптоми появи в організмі гостриків - маленьких, дуже рухливих черв’ячків білого кольору, що викликають захворювання - ентеробіоз.
     Паразитують гострики в кишечнику людини. В ночі самки виповзають із анального отвору і відкладають у складках довкола нього до 12 тисяч яєць кожна. У відкладених яйцях личинки дозрівають через 4-6 годин, тобто вранці яйця стають інвазійними. Виповзаючи, гострики викликають свербіж, тому що виділяється подразнюючий секрет. При розчісуванні сверблячого місця, хворий ентеробіозом забруднює яйцями гостриків руки, через них харчові продукти, предмети домашнього вжитку, іграшки та інше. Так як яйця дуже легкі, вони з пилом розносяться по приміщенню. Діти часто тягнуть до рота пальці, брудні іграшки, гризуть нігті - і таким чином заражаються ентеробіозом.
     Перші клінічні ознаки ентеробіозу з’являються через 10-15 днів після зараження.
     Щоб попередити зараження та самозараження ентеробіозом необхідно дотримуватись елементарних правил особистої гігієни, а саме – тримати приміщення в чистоті, проводити вологе прибирання, регулярно міняти постільну та натільну білизну, митися та мити руки після туалету та перед їжею. 
      Потрапляючи в дитячі колективи, діти і персонал обов’язково обстежуються на наявність гельмінтів в клініко-діагностичній лабораторії або в лабораторії обласного лабораторного центру. Усім хворим на ентеробіоз проводиться лікування. Обслуговуючий персонал допускається до роботи лише після звільнення від гостриків.
      Використовуючи всі наявні заходи, можна попередити розповсюдження цього захворювання в сім’ях та дитячих колективах.
      В останні роки у зв’язку з прогресивним зростанням чисельності собак, особливо бродячих, відбувається масивне забруднення навколишнього середовища їх фекаліями, що впливає на ріст захворювання токсокарозом. То стало серйозною медико-соціальною проблемою для багатьох країн світу, включаючи Україну. Реєструються захворювання на токсокароз, також, і в Житомирській області. 
     Токсокароз – це тяжке паразитарне захворювання людини, яке викликане міграцією личинок собачої аскариди. Найчастіше, джерелом цього захворювання є собаки, а також коти, лисиці, вовки та інші. Людина заражається саме від них, при контакті з грунтом забрудненим їх фекаліями. Сприяють цьому немиті руки, іграшки, овочі, зелень, питна вода з криниць та вода водоймищ, пісок з дитячих пісочниць, які забруднені яйцями токсокар.
     Зараження токсокарозом виникає при попаданні інвазійних яєць токсокар в шлунково-кишковий тракт. В тонкому кишківнику з яєць виходять личинки, які через слизову оболонку проникають в кров’яне русло і розносяться по органах і тканинах (печінці, легенях, підшлунковій залозі, оці та ін.), де вони тривалий час зберігають життєдіяльність, можуть знову мігрувати. Згодом, вони інкапсулюються та гинуть. Основними симптомами токсокарозу є рецидивуюча лихоманка, легеневий синдром, збільшення печінки, лімфаденопатія, еозінофілія. У важких випадках токсокари можуть вражати дихальну систему, із-за цього людина постійно кашляє, турбує задишка, також захворювання може відбитися на функції зору, лімфатичній системі та ін.
      Профілактика токсокарозу спрямована на проведення комплексу заходів: регулярна дегельмінтизація собак та котів, особливо молодих, ретельне миття фруктів та овочів перед споживанням, використання захисних рукавиць при роботі на городі, видалення калу собак та котів з рекреаційних зон та міських парків, охорона пісочниць від забруднення відходами тварин. 
     При дотриманні санітарно-ветеринарних правил можна попередити розповсюдження цього захворювання.

Зав.паразитологічною
лабораторією І.Г.Білошицька