0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-07-23 16:40:41

Photo

ПРО СТАН ЗАБРУДЕННЯ ПИТНОЇ ВОДИ НІТРАТАМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЇ У ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ У I ПІВРІЧЧІ 2019 РОКУ

Нам усім слід пам’ятати, що споживання води з понаднормовим вмістом нітратів небезпечне для здоров’я людини. З ними безпосередньо пов’язане захворювання – водно-нітратна  метгемоглобінемія,  це коли нітрати, поступають до організму людини, перетворюють гемоглобін крові на метгемоглобін – сполуку, що не здатна переносити кисень в клітинах.

Ця хвороба являється особливо серйозною проблемою для вагітних жінок, дітей до 3-х років, в першу чергу немовлят, харчування яких здійснюється за допомогою сумішей та колодязної води, а також вагітних жінок.

Найбільше розповсюдженою причиною метгемоглобінемії являється високий рівень нітратів у питній воді, він може бути викликаний неправильним застосуванням у сільгосппідприємствах та приватних садибах органічних та азотних добрив. Метгемоглобінемія найчастіше реєструється у людей, які проживають у сільській місцевості, де переважно використовується вода із децентралізованих джерел водопостачання, тобто криниць, котрі не об лаштовані відповідно до санітарних вимог.

З метою запобігання метгемоглобінемії у людей, за шість місяців поточного року, спеціалістами ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» було обстежено 1319 індивідуальних та 381 громадських колодязів, із них санітарним вимогам не відповідали 680.

За вказаний період часу, за санітарно-хімічними показниками було досліджено 1690 проб води, не відповідали санітарно-гігієнічним нормативам 673 проби води, в т.ч. за вмістом нітратів 641 проба.

В поточному році, в області, було зареєстровано 2 випадки нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3-х років, в с.Жеребилівка Нов-Волинського району та с.Копанівка Хорошівського району.

Про результати негативних лабораторних досліджень були направлені 32 листи балансоутримувачам та власникам джерел водопостачання, на шпальтах газет розміщено 2 статті, випущено 22 санітарні бюлетені, розроблено 45 пам’яток, систематично це висвітлюється у мережі Інтернет. 

Ефективною мірою профілактики метгемоглобінемії являється контроль за рівнем нітратів у питній воді, аби рівень його не перевищував 50 мг/літр, як це передбачено Державними санітарними правилами і нормами 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Особливу  увагу звертаємо  батьків, у яких є діти до 3-х років, а джерелом водозабезпечення являються колодязі, воду необхідно обов’язково контролювати за допомогою лабораторних досліджень.

На сьогоднішній день такі послуги надає атестована лабораторія Державної установи «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» (вул.В.Бердичівська,64). В разі незадовільних результатів лабораторних досліджень лікарі вказаної установи нададуть кваліфіковані консультації, щодо усунення причин, які сприяють забрудненню криниць нітратами.

Слід пам’ятати, що вода повинна бути гарантованої якості, особливо для дітей першого року життя.

Робота по лабораторних обстеженнях колодязів, каптажів продовжується. 

 

 

Лікар ДУ «Житомирський ОЛЦ

МОЗ України»                                                                       О.О.Сокур