0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2021-11-17 10:18:05

Photo

Аналіз досліджень пестицидів в Житомирській області за 10 міс.2021 р.

 

      Засоби захисту рослин - необхідний інструмент в руках аграрія, який допомагає захистити та зберегти врожай. Пестициди - складні хімічні сполуки, створені для потреб агрохімії. За методом впливу виділяють безліч їх окремих видів. Деякі з них використовуються виключно на полях, інші застосовуються при обробці продуктів сільського господарства, і користь кожного в справі отримання та збереження врожаю незаперечна. Але не слід забувати і про канцерогенні властивості цих отрутохімікатів. Усі без винятку пестициди при ретельному вивченні виявляли або мутагенну, або інші негативні дії на живу природу і людину. Близько 90% усіх фунгіцидів, 60% гербіцидів і 30% інсектицидів є канцерогенними, тобто здатними викликати ракові захворювання, і є дуже токсичними для довкілля і людей.

     Для того щоб використання пестицидів було безпечно для здоров’я, необхідно постійно контролювати їх вміст та проводити систематичний аналіз їх використання.

    Санітарно-гігієнічною лабораторією ДУ «Житомирський ОЛЦ МОЗ України» проводиться вибірковий лабораторний контроль вмісту залишкової кількості пестицидів в харчових продуктах, а також в об’єктах навколишнього середовища (ґрунту, повітря, вод).

      За 10 місяців  2021 р. було досліджено 184 проби води, з них:

     Досліджено 106 проб ґрунту та 79 проб харчових продуктів, перевищень гранично-допустимих концентрацій   не виявлено. 

Наукові дослідження показують, що пестициди здатні поширюватися у довкіллі на тисячі кілометрів, вони передаються з молоком матері до дітей, із ґрунту мігрують у овочі, тому для пестицидів немає жодних бар’єрів і кордонів, і проблема їхнього негативного впливу стосується кожного з нас.

Ніхто не пропонує повністю відмовитися від хімії. Це просто неможливо на сучасному етапі розвитку людства. Мова йде про обмеження найбільш небезпечних пестицидів, які впливають на здоров’я людей, призводять до онкологічних захворювань, порушень гормонального фону тощо.

    Так,  як залишкові кількості пестицидів можуть щодня безперешкодно потрапити до нашого столу, тому в повсякденному житті, перш за все не слід забувати правила гігієни: ретельно мити овочі і фрукти або навіть очищати їх від шкірки, адже основна кількість шкідливих речовин осідає на поверхні плодів і накопичується в шкірці. Істотне руйнування пестицидів у продуктах відбувається при кулінарній обробці, а також при попередньому замочуванні у воді.        Дослідження, проведені Міжнародним центром агрономічних досліджень у В`єтнамі, показали, що промивка і замочування плодів, овочів та круп рятують їх від 30-50% пестицидів. Надовго замочувати не має сенсу, інакше разом із шкідливими речовинами підуть і вітаміни: двох хвилин у воді буде досить. Роботи з застосуванням хімічних засобів захисту рослин на присадибних ділянках необхідно проводити з дотриманням затверджених регламентів їх безпечного застосування (дози препаратів, кратність обробки) дотримуючись заходів особистої безпеки.

Підсумовуючи вище викладене, ми бачимо, що потенційна загроза пестицидів існує, їх накопичення у навколишньому середовищі вимагає наукового пошуку і розробки підходів до організації захисних заходів.

     За довідками і консультаціями щодо здійснення відповідних аналізів на вміст  залишкової кількості пестицидів у воді, ґрунті, продуктах харчування слід звертатися до ДУ «Житомирський ОЛЦ МОЗ України» за адресою: м.Житомир, вул. В.Бердичівська,64, тел. (0412) 43-18-12.

Лікар із загальної гігієни

ВОСГД                                                                                    В.Г. Чорномаз