0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-07-30 12:37:39

Photo

Отруєння грибами. Профілактика. Перша допомога.

          29 липня поточного року у Житомирській області зареєстровано перший випадок отруєння грибами. Постраждалою виявилась дитина 12-ти років, яка після вживання самостійно зібраних грибів та згодом  їх вживання відчула симптоми гострого отруєння, що характерні для отруєння грибами. 

 

            Потрібно зазначити, що близько 4% всіх отруєнь припадає на вживання отруйних грибів. Причини цих отруєнь полягають в незнанні грибів і неправильному їх приготуванні. Існують класифікації грибів в залежності від їстівності:

1. До безумовно їстівних відносяться гриби, приготовані без додаткової обробки (білі гриби, маслюки, підосичники, моховики, печериці та ін.)

2. Умовно їстівні гриби - це гриби, які перед кулінарною обробкою необхідно піддавати попередньому варінню або вимочуванню у проточній воді. До них відносяться всі гриби, у яких при розламуванні з м`якоті випливає молочний сік, який має пекучий смак (свинушки, вовнянки, чорнушки та ін.), А також гриби, що містять, отруйні кислоти (рядовки). В результаті попередньої обробки отруйні і пекучі речовини, що містяться в умовно їстівних грибах, видаляються. Якщо не видалити токсичні речовини, то ці гриби, як і отруйні, можуть викликати легкі і важкі отруєння. Для сморжів надійним способом знешкодження служить також висушування протягом 3-4 тижнів. Сушка інших грибів, які містять отруйні речовини, не знищує їх токсичність.

3. До групи неїстівних грибів відносяться як отруйні, так і неотруйні, але мають вкрай неприємний смак або запах, який перешкоджає їх вживання (жовчний гриб, перцевий гриб і ін.). Число отруйних грибів порівняно невелике. До них відносяться бліда поганка і мухомори, отрута яких не знищується і не виводиться під час термічної обробки або засолювання.

 

        Після збору гриби негайно повинні піддаватися обробці, а термін зберігання свіжих грибів не повинен перевищувати 18-24 годин при температурі не вище 10град. С. Слід пам`ятати, що навіть найкращий і, безумовно, їстівний гриб, якщо він перезрів, почав гнити на корені або довго лежав без обробки, може стати отруйним.

        Особливо важливе значення має попередження отруєння дітей, які перебувають в лісі. При отруєнні грибами в першу чергу вражається шлунково-кишковий тракт, що клінічно проявляється симптомами гострого гастроентероколіту і призводить до більш-менш гострого зневоднення організму.

 

Симптоми, які вказують на отруєння грибами.

Ураження шлунково-кишкового тракту. Переймоподібні болі в животі, нудота, нестримне блювання, часті рідкі випорожнення, іноді 20-25 разів на добу. Для отруєння блідою поганкою характерні домішки крові в калі і блювота кольору кавової гущі.

 

          Ураження центральної нервової системи проявляється по-різному, в залежності від виду грибів. Наприклад, мухомор дає галюцинації і рухове збудження. Спочатку спостерігається занепокоєння, а потім загальмованість і байдужість. Можливий перехід в несвідомий стан.

           Ураження серцево-судинної системи відбувається у вигляді зниження тиску крові, почастішання пульсу.

          Ураження печінки і нирок залежить від виду та кількості з`їдених грибів. На ранніх етапах розвивається олігурія, тобто зменшення кількості сечі. Потім настає печінкова недостатність, яка характеризується ураженням головного мозку і жовтяницею. Важка інтоксикація веде до печінкової коми. Ураження нирок може призвести до гострої ниркової недостатності.

 

Існують чотири типи грибних отруєнь.

          До I типу відносяться отруєння блідою поганкою. Це найбільш отруйний гриб. При отруєнні їм відзначається від 35 до 95% смертельних випадків. Його часто плутають з шампіньйоном, іноді з сироїжками. Вміщені в блідій поганці отрути не руйнуються високою температурою і кислотами, тому варіння, маринування і інші види кулінарної обробки не звільняють гриби від токсичних властивостей. Досить 30 мг отрути, щоб вбити дорослу людину.

        ПАМ`ЯТАЙТЕ! При отруєнні блідою поганкою лікування, розпочате пізніше, ніж через 2-3 доби, марно!

        До II типу належать отруєння мухоморами. Мухомор всім відомий своєю з білими цяточками капелюшком, але іноді капелюшок має інше забарвлення, і, відповідно до кольору, мухомор називають Порфирова, пантерний, жовтим і білим. Отруйними речовинами мухомора є мускарин, мікоатропін, мишача отрута.

        Смертність відзначається в 2-3% випадків і настає через 6-12 годин при великих кількостях з`їденого гриба. Найчастіше гинуть люди похилого віку і діти, а також особи, які страждають хворобами серця і нирок.       

        До III типу відноситься отруєння рядовками. Рядовки з`являються в лісі в квітні-травні, як тільки зійде сніг. Ці гриби схожі на зморшки, тільки у сморжів поверхню хвилясто-лопатева, що нагадує волоський горіх або звивини мозку, з глибокими пазухами, світло-або темно-коричневого кольору. М`якоть ламка, приємного грибного запаху. Ніжка малинова або бура. Зморшки ж мають сітчато-чарункову поверхню. Токсичним початком сморжів є гельвеллова кислота, яка міститься в грибах в кількості 0,2-0,4%. Однак вміст отрути в грибах в залежності від погоди, часу збору може коливатися; іноді його буває недостатньо, щоб викликати отруєння.

Гельвеллова кислота володіє гемолітичним властивістю. Крім того, в рядовках є й інша токсична речовина, що володіє нейротропними властивостями. З метою профілактики отруєння рекомендується попереднє 15-хвилинне кип`ятіння сморжів, яке викликає перехід гельвеллової кислоти в відвар. Відвар видаляють, гриби віджимають, повторно промивають, а потім смажать. Не рекомендується вживати їх більше 200 грамів.

           До IV типу відносяться отруєння помилковими опеньками і іншими грибами, що містять пекучий молочний сік (вовнянки, сироїжки, свинушки, чорнушки та ін.). Картина отруєння приблизно однакова. Опеньок несправжній відрізняється від справжнього яскравим оранжево-жовтим капелюшком і більш тонкими пеньками. Після їх вживання отруєння настає через 1-6 годин і виражається в слабкості, нудоті, блювоті, болях в животі, проносі, тобто розвивається картина сильного шлунково-кишкового розладу, який триває 1-2 доби, а потім настає одужання.

         Гострі отруєння грибами вимагають невідкладної допомоги. При цьому велике значення має проведення спільних заходів.

 

Перша допомога при отруєнні грибами

        Виведення отрути з організму досягається викликанням блювоти, яка необхідна при наявності в шлунку великих шматків отруйних грибів, так як вони не можуть пройти через шлунковий зонд при промиванні шлунку. У домашніх умовах викликати блювоту можна прийомом кухонної солі (1 столова ложка на склянку теплої води) або гірчичного порошку (1 чайна ложка на склянку теплої води). Інший спосіб викликання блювоти - рясне пиття холодної води з подальшим натисканням пальцем на корінь язика.

        При напівнепритомному або несвідомому стані потерпілого блювоту викликати не можна, так як може статися потрапляння блювотних мас в дихальні шляхи.

        Промивання шлунку має проводитися обов`язково, навіть через 3-4 і 10-12 годин після отруєння. Після закінчення промивання шлунку дати активоване вугілля з розрахунку 1-2 таблетки на 1 кг ваги.

 

Зав. ВОСГД    Лутай Ю.В.