0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

Новини


2019-07-31 14:37:18

Photo

Інфекції, що повертаються. Дифтерія.

          Крім спалаху кору, що охопив нашу країну, все частіше в електронних та друкованих засобах масової інформації, в соціальних мережах, з’являються повідомлення про можливе виникнення та поширення такої небезпечної хвороби як дифтерія. 

        Чи актуальна сьогодні ця інфекція в нашій країні та області? Що потрібно знати про цю інфекцію та як вберегтися від зараження? Нижченаведені відповіді на ці та інші запитання.

 

         В минулому році в Україні зареєстровано 10 випадків лабораторно підтвердженого захворювання на дифтерію. За 6 місяців цього року - один випадок у дитини до 17 років . В області останні 10 років випадки не реєструвались. Але ми ще пам’ятаємо спалах дифтерії  в 1991-1997 роках! В 1995 році показник захворюваності по країні становив 10,25 на 100 тис. населення, що в 50 разів перевищував рівень 1990року.  В нашій області під час останньої епідемії з 1991 по 1997 рік захворіло 213 осіб. 

        Фахівці вкрай стурбовані незадовільним станом вакцинації населення нашої країни, що спостерігається на протязі останніх 10 років. Через проблеми в імунізації виник спалах кору в 2017 році, який триває і досі. Незадовільно проводяться щеплення і проти дифтерії. Так за 2018 рік по області охоплено первинним вакцинальним комплексом в середньому лише 59% підлягаючих дітей. Ревакциновано проти дифтерії та правця в 6 років – 90%, в 16 років – 77%, дорослого населення -  50%. За 6 місяців поточного року показники становлять 38%,47%, 54% та 24% відповідно. 

Варто зазначити, що згідно із законодавством України вакцинація та захист населення від інфекційних хвороб  належить до питань національної безпеки!

         Дифтерія -  бактеріальна інфекція дихальних шляхів, яка поширюється в основному через крапельний механізм передачі, уражає неімунних дітей і дорослих. Єдиним джерелом інфекції є хвора людина, або бактеріоносій (здорове носійство). Носійство інфекції при дифтерії зустрічається частіше, ніж захворювання.

          При розмові, чханні та кашлі відбувається виділення та поширення збудника інфекції. Рідше, але також можливо поширення інфекції через інфіковані іграшки, посуд, руки.   Момент від початку зараження людини до перших ознак хвороби становить 2-7 днів. Хворий становить  епідемічну загрозу ще до появи симптомів і продовжується протягом всього періоду захворювання.

         При дифтерії уражені насамперед піднебінні мигдалики, глотка, гортань і слизові оболонки носа. Відмічається висока температурна, біль при ковтанні, наявність плівки на мигдалинах. Характерною ознакою збудника інфекції є токсинотворення. Дифтерійний екзотоксин по силі дії є другим після ботулотоксину, вражає серце, нирки, інші органи та системи.

          Єдиним надійним захистом від дифтерії є вакцинація.   Відповідно до національного календаря щеплень вакцинація проти дифтерії проводиться в 2,4, 6 місяців, первинна ревакцинація – в 18 місяців. Наступні щеплення проводяться в  6, 16 років та надалі кожні 10 років.

          Враховуючи неблагополучну ситуацію з цього захворювання у світі (реєструються спалахи цієї інфекції в Бангладеш, Венесуелі ) відсутність колективного імунітету, можливо погіршення епідемічної ситуації вже сьогодні. Наголошую, що дифтерія має тяжкий перебіг та  високу летальність, яка навіть при своєчасному наданні адекватної медичної допомоги сягає 50%. В епіднагляді за цією інфекцією важливими є не лише імунізація населення, а і активне використання бактеріологічного дослідження на дифтерію.                    

          Бактеріологічному обстеженню  підлягають в першу чергу хворі з тонзилітами. В області серед 943 зареєстрованих випадків хворих з тонзилітами обстежено за 6 місяців 2019 року  828 осіб, що становить лише 88%. Вкрай незначна кількість хворих зареєстровано в Баранівському, Брусилівському, Лугинському, Любарському, Народицькому, Романівському, Черняхівському та Чуднівському району (зареєстровано та обстежено від 1 до 3-х випадків).  Недостатньо реєструється та обстежуються хворі у місті Житомирі (всього 234 випадки, з них лише 40 дітей), в Новоград-Волинському районі 61 випадок, з низ 33 дитини, Бердичівський район (94 випадки, з них 53 дитини). Реєструються випадки але взагалі не обстежуються в Пулинському та Черняхівському районах. 

          Низька реєстрація та бактеріологічне обстеження таких хворих навіть  в сезон підйому гострих респіраторних захворювань, що минув свідчать про відсутність настороги до дифтерії та може призвести до несвоєчасного виявлення таких випадків та поширення інфекції серед населення області. 

        Бактеріологічні дослідження на дифтерію на договірній основі  проводить і бактеріологічна лабораторія обласного лабораторного центру, яка акредитована відповідно  до   міжнародних стандартів.  У разі появи питань звертайтеся за телефонами: 340408; 346410.

 

Зав. відділом епіднагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань       Лутай Т.О.