0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

ЕПІДНАГЛЯД ТА МОНІТОРИНГ


Photo

Епідемічна ситуація з керованих інфекцій. Досягнення та трагічні уроки вакцинації. Важливість вакцинації.

В 2019 році Всесвітня організація охорони здоров’я віднесла відмову від вакцинації – до однієї із 10 глобальних проблем, що загрожує світу. Люди все частіше почали відмовлятися від щеплень. Чому так сталось? Бо вакцинація стала заручником своїх досягнень. Вже не одне покоління не бачило тих жахливих наслідків інфекцій, що вирували у середньовіччі: від чуми та натуральної віспи, коли вимирали цілі поселення, в минулому столітті - іспанка (грип), поліомієліт, дифтерія.
Що було із інфекціями в нашій області до початку вакцинації та скільки людей хворіють на керовані інфекції сьогодні?
Рівні захворюваності найбільш небезпечними інфекціями (дифтерія, кашлюк, правець, кір, паротит, поліомієліт) в нашій області починаючи з 1954 року наведені в таблиці.

Для нашої країни й досі залишається актуальною дифтерія. Це інфекційне захворювання, що має тяжкий перебіг та високу летальність, яка навіть при своєчасному наданні адекватної медичної допомоги сягає до 50%. В 1991 році в Україні розпочала та сягнула піку в 1995 році остання епідемія дифтерії. Захворюваність становила 10,25 на 100 тис. населення, що в 48,8 разів перевищувало показник 1990р. В Житомирській області в цей час захворіло 213 осіб. За минулі 10 років випадки дифтерії в області не реєструвались. Але, через низькі відсотки охоплення плановими щепленнями дитячого та дорослого населення можливо погіршення епідемічної ситуації вже сьогодні. В 2018 році в Україні захворіло 10 осіб на дифтерію, серед них 3 дітей.
В 2017 році вперше за 20 років зареєстровано випадок правця у дитини, яка була неімунна і при отриманні незначних пошкоджень (травма ступні) мала важку форму захворювання. До цього часу практично щороку реєструвались випадки у дорослих осіб, в основному віком старше 60 років з летальними наслідками. По Україні в 2018 році зареєстровано 19 випадків, в тому числі 6 випадків у дітей.
Аналіз статистичних даних свідчать про тенденцію до повільного зростання захворюваності кашлюком, що є результатом незадовільної вакцинації дитячого населення. Щороку в області хворіють до 100 дітей у віці до року та 1-4 роки.
Проблеми в роботі з імунопрофілактики призвели до спалаху кору в Україні, який триває третій рік поспіль та є найпотужнішим серед країн Європи. В поточному році (на 18.04.2019р.) в області всього захворіло 1326 людей, серед них 669 дітей та 657 дорослих. Це майже в 2 рази більше, ніж було за весь 2018 рік. Із числа захворілих 74% складають нещеплені особи. Випадки реєструються по всій території області. Одна дитина в області померла від кору. В Україні вже майже 42000 захворілих на кір, 15 людей померло.
В чому ж полягає важливість використання вакцин як для суспільства в цілому так і для окремої людини, і чому сьогодні так гостро стоїть питання відмови від вакцинації? Важливість вакцинації для суспільства беззаперечна. Вакцинація поступається місцем у значенні в попередженні інфекційних захворювань людини лише чистій воді.
Важливість вакцинації для окремої людини полягає в тому, що вакцинований не хворіє, або не має важких ускладнень у разі захворювання. Крім того, вакцинований безпосередньо захищає не щепленого. Тобто, коли щеплено 95% населення (колективний імунітет) припиняється циркуляція збудника інфекції та інші люди, у яких є протипокази до щеплень або які не досягли щеплювального віку, не мають шансів заразитися та захворіти.
Інколи можна почути від матерів, що її дитина не щеплена та не хворіє. Але не хворіє дитина не тому, що для цього щось зробили батьки, а тому, що всі інші діти щеплені та не хворіють, тобто колективний імунітет захищає кожного не щепленого.
Бувають випадки, коли щеплений хворіє на інфекцію, але у такому разі хвороба протікає значно легше та не призводить до ускладнень та тяжких наслідків. На формування імунітету після проведеного щеплення впливають такі фактори як несприятливі умови проживання, незадовільне харчування, перенесене гостре або хронічне захворювання, інше.
Дію вакцини можна порівняти з дією ліків. Так після проведеного щеплення з‘являється захист організму від інфекції. Цей захист неможливо відчути, він є невидимий на відміну наприклад від знеболюючого препарату, який приймаємо та який полегшує головний біль. Необхідно бути чесними: вакцина це не вода, а біологічний препарат. Як і інші лікарські препарати будь-яка вакцина може викликати неприємну реакцію, яка з часом проходить: від втрати апетиту і головного болю до підвищення температури тіла та болю в області ін'єкцій. Але це ще не означає, що будь-який з цих випадків буде у вашого малюка. Головне - не піддаватися паніці.
Реакції, що можуть виникати після вакцинації в більшості випадків пов’язані із особливостями організму та самостійно зникають. Є батьки, які вважають, що якщо щось трапилось із здоров’ям дитини після щеплення, то в цьому винна вакцина! А чому не наше довкілля, харчові продукти які ми споживаємо, вода, інші чинники (віруси, бактерії), насамкінець наша генетична спадковість? Так, є досить незначна кількість ускладнень, але це лише характерні симптоми, які наведені в інструкції по застосуванню вакцини, а не будь які відхилення в організмі дитини. Всі ці моменти повинні ретельно відслідковуватись і досліджуватись. Медичні працівники повинні реєструвати такі випадки, розслідувати та інформувати населення та медичну спільноту. На жаль, на сьогодні в країні відсутній механізм компенсації негативних наслідків вакцинації. З іншого боку батьки, які відмовляються від щеплень мають нести відповідальність перед дитиною та суспільством у разі виникнення захворювання та створення небезпеки для інших.
Останнім часом, у зв’язку із спалахом кору влада та керівництво закладів з метою припинення розповсюдження інфекції забороняє відвідування закладів нещепленим дітям, що відображено у відповідних нормативних документах. Це спровокувало обурення окремої частини населення та дискусії з цього приводу.
Головним аргументом відмовників від вакцинації є твердження, що таким чином порушується Конституція України щодо права на освіту. Але на наш погляд, це не так. Не допуск нещеплених дітей в колективи – це практика цивілізованих країн. Застосовуються також інші заходи, які спонукають батьків щеплювати своїх дітей (наприклад не надання соціальних виплат, штрафи, інше). В той же час, існує думка, що потрібно не залякувати, а заохочувати батьків до проведення щеплення дітям у вигляді надання певних преференцій, в тому числі матеріальної винагороди.
В нашій країні норма ст. 15 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» є імперативною. При вирішенні питання щодо законності відсторонення від навчання дітей, які не мають щеплень норми Конституції необхідно застосовувати системно, при цьому враховувати, що саме людина та її життя і здоров’я є найвищою соціальною цінністю, що не лише кожен має право на освіту, а також кожен має право на безпечні умови навчання та праці. Слід наголосити, що право однієї особистості на освіту закінчується там, де починається право колективу на забезпечення безпеки життя та здоров’я.
Протягом останніх років в державі, в нашій області накопичилось багато проблем, пов’язаних з організацією імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб. «Золотим стандартом» імунізації є рівень охоплення щепленнями 95% населення, що свідчить про наявність колективного імунітету. Як що цього не відбувається – інфекції повертаються.
Варто зазначити, що відповідно до Законів України вакцинація від 10 інфекцій є обов’язковою. В організованих колективах в тому числі як дитячих так і дорослих мають бути лише щеплені особи. Захист населення від інфекційних хвороб, тобто вакцинація, належить до питань національної безпеки!
Всі ми, держава, медичні працівники, батьки, повинні співпрацювати в питанні імунізації, і , враховуючи всі ризики, вирішувати проблеми!

Зав. відділом епіднагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних хвороб Лутай Т.О.