0412-43-18-09 64, вул. В.Бердичівська, Житомир 08:30 – 17:00
Зворотній зв'язок
IMG-LOGO

ЕПІДНАГЛЯД ТА МОНІТОРИНГ


Photo

 Про епідемічну ситуацію зі сказу.

 

         В Україні за останні 30 років епідемічна ситуація щодо захворюваності людей на сказ залишається нестійкою – реєструються поодинокі випадки захворювань, але є всі умови для їх поширення. Про це свідчить тенденція до зростання рівня захворюваності, так якщо за період з 1989 по 1998 роки зареєстровано 20 випадків, то за  період з 1999 по 2008  роки – 28, а за період з 2009 по 2018 – 30 випадків. Захворювання реєструвались у 12 областях країни: Донецькій, Дніпропетровській, Харьківській, Одеській, Львівській, Тернопільській, Київській, Чернігівській, Рівненській, Сумській, Кіровоградській та м.Києві,

         У квітні 2019 року зареєстрований випадок захворювання на сказ у мешканця Кіровоградської області, який був в березні покусаний сусідським собакою (який згодом загинув). Хворий за медичною допомогою не звертався, ветеринарні фахівці про випадок загибелі собаки не були повідомлені.

         Викликає занепокоєння, що захворілі на сказ у переважній більшості не звертаються за медичною допомогою при нападі тварин. 

         Є всі умови для погіршення епідемічної ситуації так як захворюваність серед людей реєструється на фоні неблагополучної епізоотичної ситуації, яка поки що не має тенденції до поліпшення.

         Як і раніше основними джерелами збудника сказу в Україні у дикій природі були лисиці, питома вага від захворілих диких тварин складає 88,3%, від всіх тварин – 40%. Серед тварин наближених до людини основними джерелами залишаються собаки і коти – 50,7% від всіх тварин, сільськогосподарські тварини – 9,1%. Найбільш інтенсивний перебіг епізоотичного процесу був у Вінницькій, Кіровоградській, Черкаській, Харківській та Запорізькій областях.

На Житомирщині в 2018 р.   зареєстровано 99 випадків захворювання на сказ серед диких та свійських тварин в 91 населеному пункті.. 

Захворювання тварин розподілялось таким чином: серед диких тварин:  50 (65,8%)  лисиці – 48;   єнотовидні собаки – 1, куниця – 1, серед домашніх тварин: 26 (34,2%  )собак  – 13, котів – 9, ВРХ – 4.   

В Романівському районі  зареєстровано 12 випадків сказу,  в Ружинському- 9, в Малинському – 8, в Радомишльському – 7, в Баранівському, Бердичівському, Попільнянському, Хорошівському, Чуднівському по 6, в Лугинському та Черняхівському – по 5, в Коростенському, Новоград-Волинському, Олевському районах – по 4 випадки, в  Андрушівському та  Ємільчинському – по 3, в Пулинському - 2,  Брусилівському, Житомирському, Любарському районах –   по 1 випадку.      Не реєструвались випадки в Коростишівському, Народицькому, Овруцькому  районах області та м.Житомирі.

Основним носієм рабічної інфекції в довкіллі області продовжує бути червона лисиця – 48 випадків, питома вага якої складає 63,2% від загальної кількості захворілих на сказ тварин.